ANNONS:

Fortfarande i Sverigetopp

Uppdaterad 8 april 2022, Publicerad 8 april 2022 – av Eva Wiklund
Skolchef Annelie Izindre är glad över att Storfors positiva siffror står sig över tid.
2 min läsning

Storfors kommun har under flera år legat i Sverigetoppen när det gäller andel behöriga lärare.
Lärarförbundets sammanställning av Skolverkets statistik visar att Storfors även läsåret 2021/2022 toppar Värmlandslistan och dessutom ligger i topp fem i Sverige bland de kommunala skolorna.

Av de 33 lärare som arbetar i de kommunala grundskolorna i Storfors har 30 en pedagogisk högskoleexamen och behörighet i minst ett ämne. Lärarförbundet räknar ihop tjänsterna till heltidstjänster och procentuellt ser behörigheten ut så här i Storfors kommunala grundskolor:
• Bjurtjärns skola 100 procent.
• Vargbroskolan 89 procent.
• Kroppaskolan 89 procent.

ANNONS:

Storfors ligger lång över länsgenomsnittet där 73 procent av lärarna​​i grundskolan i Värmlands län hade lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne de I oktober 2021.
Skolchef Anneli Izindre är glad att den höga lärarbehörigheten i de tre kommunala skolorna ligger stabilt över åren.
– En stabil lärarkår med hög kompetens är grundläggande för att skapa en bra skola. Vi har jobbat hårt under många år för att bygga regionens bästa skola och där har vi haft ett stort politiskt stöd med resurser till skolan, säger Annelie Izindre.

Det har under flera år varit lätt att rekrytera lärare till Storfors och många väljer att pendla från kringliggande orter för att få jobba här. Skolchefen betonar att den lilla kommunen har många fördelar.
– En liten kommun är naturligtvis sårbar, men här finns också en närhet och en enkel samverkan mellan olika enheter och verksamheter som skapar ett positivt arbetsklimat, säger hon.

Kommunalråd Hans Jildesten ger en stor eloge till skolans personal och till eleverna.
– Som politiker kan vi skapa förutsättningar för en bra skola, och det har länge varit vår ambition. Men utan bra personal som brinner för både utvecklig och stabilitet och elever som trivs och värnar om skolan skulle det inte räcka, säger han och pekar också på lokalernas betydelse.

Vargbroskolan stod klar för drygt tio år sedan och bjuder på en fin miljö både inomhus och utomhus.
– Det är betydelsefullt att vi har riktigt bra och pedagogiska lokaler som ger en fin arbetsmiljö för både elever och lärare. Just nu planeras bygget av en ny landsbygdsskola i Kyrksten, säger han, och betonar att arbetet för att Storfors ska ha regionens bästa skola fortsätter.

ANNONS:

Fem Lundsbergselever åtalas för misshandel

Publicerad 23 oktober 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Fem elever vid Lundsberg har åtalats för misshandel och grovt hemfridsbrott. Maskerade trängde de sig in i skolkamraters sovrum och misshandlade dem med händer och bälte.

Fem manliga elever på Lundsberg, födda 2007 och 2008, står åtalade för att ha misshandlat fem skolkamrater vid flera tillfällen i januari 2025, rapporterar NWT.

ANNONS:

Enligt åtalet slog en av männen först en elev i ansiktet den 18 januari. Dagen efter utsattes två elever för våld i samband med middagen på skolan.

Under natten mellan den 19 och 20 januari ska de fem männen ha tagit sig in i flera elevers sovrum. Maskerade misshandlade de sina offer med slag och bälte. En elev fick blåmärken och svullnad kring ögat, en annan kastades ner på golvet.

En av de åtalade misstänks även för en incident under hösten 2024 då han, maskerad, tog sig in i en elevs rum och misshandlade honom med bälte. Händelsen filmades och spreds bland elever på skolan.

Samtliga fem nekar till brott.

Tre nya cykelleder i Storfors

Uppdaterad 22 juli 2025, Publicerad 16 juli 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Storfors kommun har invigt tre nya cykelleder med varierande svårighetsgrad. Totalt omfattar satsningen närmare fem mil cykelled

Bakom projektet står invånarinitiativ och kommunens mål att främja folkhälsa. Lederna är fördelat på rundor som passar både nybörjare och mer erfarna cyklister.

ANNONS:

Vi har helheten med alla graderingar, säger projektledare Ann-Louise Izindre, projektledare, till SVT.

Lederna – Storforsrundan, Stegelvikshöjden och Järnsjörundan – sträcker sig mellan 3,3 och 27 kilometer och ansluter till vandringsleder från Kristinehamn och Karlskoga.

Bygget, som startade 2022, har finansierats av Tillväxtverket genom Biking Värmland och kostat drygt 800 000 kronor.

Så mycket kostar en egen ö

Publicerad 3 juni 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En ö med stuga i Östersjön utanför Nykroppa är till salu. Utgångspriset ligger på 700 000 kronor och flera intressenter har redan anmält sig.

Fastigheten bjuder på ett naturnära läge vid Bergslagskanalen och kommer med enklare bekvämligheter: gasolspis, kylbox, torrdass och tillgång till sjövatten. El, vatten och avlopp saknas – men det verkar inte avskräcka spekulanterna.

ANNONS:

Det finns torrdass och sjövatten, säger mäklarassistenten Daniel Andersson till NWT.

Två visningar är planerade i juni och hittills har åtta intressenter anmält sig, både lokala och långväga.

Retrospel och tjock-tv lockade sportlovsfirare i Storfors

Publicerad 1 mars 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Under sportlovet bjöd biblioteket i Storfors in till en nostalgisk spelupplevelse med klassiska tv-spel och tjock-tv-apparater.

Sportlovslediga i Storfors fick chansen att resa tillbaka i tiden när Anton Linder turnerade genom Värmland med sitt spelevent Gameskap. På biblioteket fanns en rad klassiska konsoler och spel uppdukade, tillsammans med tjock-tv-apparater – den äldsta från 1985.

ANNONS:

Jag vill att barnen ska få uppleva spelen deras föräldrar spelade, säger han till SVT.

Både yngre och äldre besökare passade på att testa de retroklassiker som en gång dominerade spelvärlden. För vissa var det gamla spelen till och med bättre än dagens moderna alternativ.

Gamla spel är roligare än nya, säger deltagaren Kendra Skoglund.