lördag 5 juli 2025
ANNONS:

Träffa VB under Företagssalongen

publicerad 6 september 2019
– Av Dennis Johansson
Stort intresse för succén Företagssalongen. Värmlandsbygden var så klart också på plats under införträffen och du träffar även oss under mässan. Foto: DENNIS J HALL

NÄRINGSLIV (VB)

Alla företagsamma har fri entré till Företagssalongen på Stadshotellet i Karlstad torsdagen den 12 september.

Succémässan för det värmländska näringslivet fortsätter att växa – och fyller fyra plan på Stadshotellet. Värmlandsbygden debuterar som utställare och du hittar oss på plan två.
(klicka på rubriken och läs hela artikeln)

Strax före varje mässa, som arrangeras två gånger per år, bjuds alla utställare in till en träff för att nätverka, fika och få tips inför mässan.
– Vi gör det tillsammans, säger mässgeneralen Jacob Lund.

Förutom att du kan besöka Värmlandsbygdens monter kan du även besöka journalistrummet, med drop-in, mellan klockan 14.10-14.50 för att tipsa och diskutera vad som bör skrivas i tidningen. Journalistrummet hittar du i Beatlesrummet på Stadshotellets tredje våning.
Portarna till Företagssalongen den 12 september håller öppet klockan 11-16.

DENNIS J HALL
dennis.johansson@vby.se

Publicerades i Värmlandsbygdens papperstidning den 6 september 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Helårsprenumeration endast 395 kronor – 50 nummer per år.

ANNONS:

Stora nätstörningar i Värmland

publicerad 16 juni 2025
– Av Redaktionen

Tele2:s nattliga omkopplingar har orsakat omfattande nätstörningar i Värmland. Tio kommuner är drabbade och det är oklart när problemet är löst.

Under natten mot måndag genomförde Tele2 omkopplingar vid sin driftcentral, men lyckades inte återställa systemet. Företaget arbetar nu med att åtgärda felet.

Tele2 ska ha skickat ut sms om problemet, säger Mats Larsson, enhetschef på stadsnät drift, till NWT.

Hur länge störningen kan pågå är i nuläget oklart.

 

Hotfull konfrontation på förskola i Karlstad

publicerad 12 juni 2025
– Av Redaktionen

En pappa och hans bror dök upp på en förskola i Karlstad för att konfrontera personalen efter en orosanmälan. Situationen blev snabbt hotfull och polis tillkallades.

Det var i slutet av maj som händelsen inträffade, enligt en anmälan som förskolan gjort till Arbetsmiljöverket. Bakgrunden var att personalen hade gjort en orosanmälan till socialtjänsten om pappans tre barn.

När pappan tillsammans med sin bror kom till förskolan ska de ha konfronterat personalen på parkeringen. Enligt förskolechefen blev båda männen snabbt aggressiva och uttalade hot.

Det uttalades hot mot mig att de skulle ta mig, uppger förskolans chef i anmälan, som NWT tagit del av.

Polisen tillkallades och situationen trappades upp innan männen lämnade platsen. Chefen fick senare ett personlarm av rektorn.

Studentveckan inleddes med bal

publicerad 9 juni 2025
– Av Redaktionen

Nu är studentveckan igång i Karlstad. Måndagen bjöd på studentbal.

Under måndagen hade studenter vid bland annatTingvallagymnasiet, Lillerudsgymnasiet, Nobelgymnasiet och Karlstads Fria Läroverk studentbal.

Det är en stor grej, tycker Julie Björnberg och Ebba Eriksson som går hästhållning på Lillerud, till SVT.

Först hade man fotografering i Museiparken. Sedan började festligheterna vid CCC och Stadshotellet.

Efterlängtad förlossningspool på plats i Karlstad

publicerad 29 maj 2025
– Av Redaktionen

Nu kan blivande mödrar i Karlstad föda i vatten. På Centralsjukhuset har en särskild pool för vattenförlossningar invigts.

Med ballonger, salta pinnar och cider firade förlossningsavdelningen på Centralsjukhuset i Karlstad att deras nya förlossningspool äntligen är på plats. Efter flera års planering kan sjukhuset nu erbjuda vattenförlossningar, något som många efterfrågat länge.

Det är många som frågat efter det de senaste åren, så vi vet att många är glada över möjligheten. Det finns till och med de som överväger ett barn till för att få föda i vatten, säger avdelningscheferna Sofia Jedvik och Charlotte Stenström till NWT.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.