ANNONS:

Sveriges nöjdaste SÄBO-kunder

Publicerad 29 mars 2019
– av Bo Bäckman
1 min läsning

Hundra procent gav delad förstaplats för Storfors

Storfors har nöjdast SÄBO-kunder i landet. Här ser vi en bild från särskilda boendet Sjögläntan.

storfors (vb)

Storfors kommun är 100 procent av kunderna på särskilt boende, SÄBO, nöjda eller mycket nöjda med helheten. Det ger Storfors en förstaplats i landet tillsammans med Örkelljunga och Boxholm.

Resulltatet visas i Socialstyrelsens senaste undersökning som presenteras i systemet Kolada där nyckeltal för alla kommuner samlas.

ANNONS:

Text och bild: EVA WIKLUND

ANNONS:

Fem Lundsbergselever åtalas för misshandel

Publicerad Idag 14:27
– av Redaktionen
1 min läsning

Fem elever vid Lundsberg har åtalats för misshandel och grovt hemfridsbrott. Maskerade trängde de sig in i skolkamraters sovrum och misshandlade dem med händer och bälte.

Fem manliga elever på Lundsberg, födda 2007 och 2008, står åtalade för att ha misshandlat fem skolkamrater vid flera tillfällen i januari 2025, rapporterar NWT.

ANNONS:

Enligt åtalet slog en av männen först en elev i ansiktet den 18 januari. Dagen efter utsattes två elever för våld i samband med middagen på skolan.

Under natten mellan den 19 och 20 januari ska de fem männen ha tagit sig in i flera elevers sovrum. Maskerade misshandlade de sina offer med slag och bälte. En elev fick blåmärken och svullnad kring ögat, en annan kastades ner på golvet.

En av de åtalade misstänks även för en incident under hösten 2024 då han, maskerad, tog sig in i en elevs rum och misshandlade honom med bälte. Händelsen filmades och spreds bland elever på skolan.

Samtliga fem nekar till brott.

Frosthalka på E18

Uppdaterad 20 oktober 2025, Publicerad 20 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

En bil körde av E18 vid Linnebäck utanför Kristinehamn under måndagsmorgonen. Frosthalka rapporteras på flera håll i Värmland efter nattens låga temperaturer.

Vid 06.15-tiden halkade en bil av vägen vid Linnebäck i riktning mot Karlskoga. Temperaturen ligger nära nollstrecket och frosthalka varnas det för på flera platser i länet. Vid 06.45 rapporterades halka även på E18 i Grums och blixthalka på väg 26 mellan Kristinehamn och Storfors.

ANNONS:

Ha koll på vädret, var god ute i god tid, planera din körning och stressa inte. Nu börjar graderna krypa neråt. Ha koll på när det är dags att byta till vinterdäck så att det inte blir långa köer som det brukar bli, säger Gabriel Henning, polisens presstalesperson i region Bergslagen, till NWT.

Polisen larmar: Kokain ner till 13-åringar i Värmland

Publicerad 14 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Allt yngre ungdomar i norra Värmland börjar använda tunga droger som kokain direkt, utan den traditionella "trappan" via alkohol och cannabis. Polisen ser nu tendenser till debutåldrar så låga som 13–14 år och uppmanar föräldrar att vara extra uppmärksamma.

Polisen i norra Värmland slår larm om en oroande utveckling där tunga droger når allt yngre användare. Det klassiska mönstret där alkohol fungerar som inkörsport till cannabis och därefter tyngre droger håller på att brytas bland unga förstagångsanvändare.

ANNONS:

Det är vanligare numera att det finns ungdomar som går på de tyngre drogerna direkt i så ung ålder som 13–14 år. Men därmed inte sagt att det skulle flöda kokain bland 13–14-åringar, säger Morgan Olsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef inom LPO Torsby till NWT.

Situationen omfattar hela lokalpolisområdet med Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner. Vidare pekar Olsson på hur dagens digitaliserade samhälle har underlättat tillgången till illegala substanser.

I dagens samhälle får de nog nästan tag på vad man vill. Vi har ju mycket via internet, kontakter och allt sånt. Vi har haft ett antal ärenden i modern tid där det beställts och så kommer narkotikan med post, säger han.

Misstänkt mord i Karlstad

Publicerad 13 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

En person har hittats död utomhus på Gubbholmen i Karlstad under natten till måndag. Polisen har inlett en förundersökning om mord då dödsorsaken är oklar.

Det var under natten mot måndag som larmet kom om en död person på Gubbholmen i Karlstad. Polisen ryckte ut till platsen och konstaterade att en person hade avlidit utomhus under oklara omständigheter.

ANNONS:

Vi tror oss veta vem den avlidne är och de anhöriga till den personen är underrättade, säger Lars Hedelin, presstalesperson på Polisregion Bergslagen, till SVT.

På grund av osäkerheten kring vad som lett till dödsfallet har polisen valt att rubricera händelsen som mord. Området har spärrats av och kriminaltekniker har genomfört undersökningar på platsen under både natten och morgontimmarna.