fredag 6 juni 2025
ANNONS:

Sverige är värt ett starkt försvar

publicerad 4 april 2019
– Av Bo Bäckman

Den säkerhetspolitiska situationen i Europa är allvarligare än på flera decennier. Det relativa lugn som präglade Europa efter Sovjetunionens kollaps har stegvis övergått till ökade spänningar.

Ett av de största problemen, utöver de akuta terrorhoten, rör situationen på andra sidan Östersjön. Ryssland har under de senaste åren tagit stora steg i auktoritär riktning. Vladimir Putin har kallat Sovjetunionens kollaps för ”1900-talets största geopolitiska katastrof”, och har tydligt deklarerat att hans ambition är att återupprätta Rysslands status som stormakt.

Som ett led i detta har Putin även deklarerat att Ryssland anser sig ha rätten att ”skydda” etniska ryssar i andra länder, vilket på ren svenska betyder att Putin anser att Rysslands intresseområden inte kan begränsas av de självständiga grannarnas nationsgränser. När den politiska situationen i Ukraina urartade vintern 2014 gavs Putin tillfälle att ge utlopp för sina ambitioner. Krimhalvön annekterades, och med stöd av rebeller ockuperades de östra delarna av Ukraina. Konflikten pågår fortfarande.

Det är viktigt att betänka, att även om få bedömare anser att det finns ett direkt militärt hot mot enbart Sverige, så är Sverige oundvikligen en del av ett större geografiskt och politiskt sammanhang i Östersjöområdet.

Ur ett svenskt perspektiv är det oerhört viktigt att baltstaterna är självständiga, av det enkla skälet att Sveriges säkerhetspolitiska läge skulle bli kraftigt försämrat om dessa demokratiska länder blev ockuperade av en aggressiv militärmakt.

De ryska förbanden i området är mångdubbelt större än Natos samlade styrkor. I dagsläget är det ingen omöjlig uppgift för Ryssland att ockupera Baltikum. Vid ett sådant försök är det sannolikt att Gotland, på grund av sitt geografiska läge i Östersjön, blir en intressant pjäs för den som vill uppföra luftförsvarsrobotar och därmed stoppa luftburen hjälp till baltstaterna. Sverige behöver med andra ord stärka sitt försvar och förhindra ofrivilliga utlåningar av det egna territoriet.

Det är positivt att allt fler partier ställer sig positiva till en utredning om svenskt Nato- medlemskap, men än mer viktigt är Sverige stärker sitt försvar, såväl militärt som civilt. Den återinförda värnplikten och de ökade försvarsanslagen innebär några steg i rätt riktning, och mer kommer att behövas. Diskussionen om att åter öppna artilleriregementet i Kristinehamn är också ett positivt initiativ.

Även den civila beredskapen behöver kraftiga förstärkningar. Här fyller lantbruket en nyckelroll. Att bevara livsmedelsproduktionen i Sverige är en garanti för att hyllorna i affärerna inte står tomma i händelse av en kris. Livsmedel är inte som vilken annan vara som helst. Att alltfler konsumenter väljer svenska livsmedelsprodukter skapar bättre förutsättningar för näringen på lång sikt, men den enskilda konsumenten har inga möjligheter att exempelvis sänka dieselskatten eller minska regelkrångel för våra svenska bönder. Där har staten ett stort ansvar – vissa varor klarar sig ett land inte utan, och därför bör livsmedelsproduktion ses som ett nationellt säkerhetsintresse. 

Nils Ahlqvist (C)
Kretsordförande i Sunne

ANNONS:

McDonald’s i Värmland bland de sämst recenserade i Sverige

publicerad 23 maj 2025
– Av Redaktionen

En McDonald’s-restaurang i Töcksfors får hård kritik från gäster – och placerar sig i botten av landets ranking.

Med ett genomsnittsbetyg på 2,3 stjärnor på Google är McDonald’s i Töcksfors näst sämst recenserad i Sverige, enligt en sammanställning av NWT. I Värmland har ingen annan McDonald’s lika låga betyg.

Recensionerna vittnar om lång väntetid, bristande service och feldebiteringar.

Astrit Ala, vd för Hjelte Restaurang där McDonald’s i Töcksfors tycker det är tråkigt att restaurangen får sådant lågt betyg.

Inte kul att se restaurangen få låga genomsnittsbetyg, särskilt för restaurangens medarbetare som gör sitt bästa varje dag för att ge gästerna en bra upplevelse, säger han till NWT.

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Värmland bland topplänen för hundraåringar – kraftig ökning på fem år

publicerad 22 april 2025
– Av Redaktionen

Allt fler svenskar blir 100 år – och Värmland tillhör de län där ökningen varit som störst. Mellan 2020 och 2024 ökade antalet hundraåringar i länet med 6,3 procent, enligt ny statistik från SCB.

Totalt har gruppen hundraåringar i Sverige ökat med 20 procent de senaste fem åren. Värmland placerar sig bland de fem län med störst ökning, tillsammans med bland andra Dalarna och Östergötland.

Ökningen hänger ihop med att vi fått bättre sjukvård och mer kunskap om vad som är skadligt, exempelvis rökning, säger Peter Nordström, professor i geriatrik vid Akademiska sjukhuset till SVT.

Bland dem som nyligen fyllt 100 år finns Ingrid Hollvaster från Uppsala. Hon tar sin ålder med ro.

Det är inget märkvärdigt, men man måste sköta sig, säger hon.

Totalt ökade antalet 100-åringar i 16 av landets 21 län under perioden. Förutom Värmland låg även Gävleborg, Jönköping och Skåne högt i statistiken.

Forskare skapar unik hjärnkarta med hjälp av mus och filmklipp

publicerad 17 april 2025
– Av Redaktionen

Med hjälp av en mus som fick titta på olika filmklipp, från bland annat The Matrix, har forskare skapat den största funktionella 3D-kartan över en del av en däggdjurshjärna någonsin. Den högupplösta kartan innehåller mer än 200 000 hjärnceller.

Tankar, känslor, tal och rörelser styrs av neuroner i hjärnan som skickar signaler via axoner, dendriter och synapser. Men hur nätverk av nervceller samverkar – och hur störningar i dessa kopplingar kan bidra till sjukdomar som Alzheimers eller autism – är ännu inte fullständigt kartlagt.

Du kan ställa upp tusen hypoteser om hur hjärncellerna kan göra sitt jobb, men du kan inte testa hypoteserna om du inte vet det kanske mest grundläggande – hur cellerna är kopplade till varandra, säger Clay Reid, forskare vid Allen Institute, till CBC.

I ett nytt projekt, som presenteras i totalt åtta studier av ett globalt team med över 150 forskare, vill man ta ännu ett steg framåt i hjärnforskningen genom att kartlägga delar av en mushjärna. Under två timmar fick musen titta på olika klipp från filmer, bland annat från The Matrix, och sedan lyckades forskare kartlägga celler i en kubikmillimeter av musens hjärnvävnad och genom det skapa en högupplöst 3D-karta. Den innehåller över 200 000 hjärnceller, varav omkring 82 000 är neuroner.

Den tidigare mest detaljerade kartan över en människohjärna innehåller 16 000 neuroner.

Som att titta på ”nattens stjärnor”

Den nya kartan fångar också aktiviteten hos tiotusentals nervceller som avfyrar signaler och interagerar med varandra för att bearbeta visuell information. Resultaten ”är verkligen fantastiskt vackra”, säger Forrest Collman, neurovetare vid Allen Institute, som är medförfattare till studien.

När man tittar på det får man verkligen en känsla av vördnad inför komplexiteten i hjärnan som är väldigt lik den när man tittar upp på nattens stjärnor, säger han till Nature.

Forskarna kallar projektet ett nytt grundläggande steg inom hjärnforskningen och tror att tekniken som utvecklats kan bli användbar för att identifiera störningar i hjärnan. Nästa steg är att kartlägga en hel mushjärna.

Den teknik som utvecklats i det här projektet kommer att ge oss vår första chans att verkligen identifiera någon form av onormalt mönster av konnektivitet som ger upphov till en störning, säger Sebastian Seung, neurovetare och datavetare från Princeton, en av studiens ledande forskare.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.