ANNONS:

Spännande och märklig trädgård

publicerad 21 juli 2016
– Av Bo Bäckman
1 min läsning
Ewa-Lis Hörne Messelth i en del av sin fantastiska trädgård. Bild: EWA CARLSSON
Ewa-Lis Hörne Messelth i en del av sin fantastiska trädgård. Bild: EWA CARLSSON

ASKERSUND (VB)

I Södra Kärra ett stenkast från den nordvästra östgötska gränsen inte långt från riksväg 50 ligger en märklig och ovanlig trädgård. Där kan man finna de urgamla växterna som funnits i riktigt gamla trädgårdar, så kallade mormorsväxter. Här finns också kryddor och medicinalväxter som inte är förädlade.

Ewa-Lis Hörne Messelth har skapat en oas av växter under de sju år hon bott på gården tillsammans med sin man Kent. De har var sina stora intressen.

ANNONS:

Text: EVA CARLSSON

Fortsättning publicerad i papperstidningen 160722

ANNONS:

EU-regler stoppar säkring av rashotad väg

publicerad Idag 12:11
– Av Redaktionen
1 min läsning

Riksväg 62 hotas av akut ras, men EU:s miljöskydd hindrar Trafikverket från att bygga erosionsskydd.

Längs Klarälven i norra Värmland kan riksväg 62 rasa ”när som helst”, enligt Trafikverkets projektledare Kenth Henriksson. Slänterna rör sig kontinuerligt och vägen är på flera ställen på väg att rasa ner mot älven.

ANNONS:

—Vi ser att slänterna rör på sig. Det är en pågående erosion dygnet runt, säger han till SVT.

Men Mark- och miljödomstolen har sagt nej till skyddsåtgärder på grund av EU:s Natura 2000-regelverk. Klarälven åtnjuter strikt miljöskydd enligt EU-reglerna – ironiskt nog genom samma naturliga erosion som nu hotar den viktiga vägen.

Vägen är en livsnerv för boende och används av tung trafik samt skidturister. De boende är oroliga för att dras med i ett eventuellt ras.

Ärendet ligger nu i Högsta domstolen. Trafikverket hoppas att regeringen kan medge undantag från EU:s Natura 2000-regelverk.

KD-politiker låter skattebetalarna betala partiaktiviteter

publicerad 31 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Över 50 000 kronor har Kristdemokraternas aktiviteter och fester kostat skattebetalarna i Värmland, enligt en DN-granskning. Experter menar att låta regionen betala för partiverksamhet strider mot kommunallagen.

Tretton värmländska KD-politiker har låtit Region Värmland betala hotell, resor och fester för partiets evenemang. Kostnaderna uppgår till 51 640 kronor hittills i år.

ANNONS:

Enligt professor Olle Lundin vid Uppsala universitet är detta olagligt eftersom partiaktiviteter inte räknas som regionalt arbete.

Region Värmland har samtidigt ett underskott på 378 miljoner kronor och sparkrav.

– Jag har aldrig hört talas om att vi betalat för detta tidigare. Vi brukar vara väldigt noga med att vi inte betalar partigrejer utanför regionen, säger hon till DN.

Sara Hallin (KD), regionråd, kallar situationen ”väldigt olycklig” men hävdar att partiet följer regionens riktlinjer.

Totalt har 182 politiker i Sverige skickat fakturor för partiaktiviteter till sina regioner, visar DN:s granskning.

Stopp i tågtrafiken mellan Göteborg och Karlstad

publicerad 28 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Trafikverket meddelar att tågtrafiken mellan Göteborg och Karlstad står stilla till följd av ett elfel.

Felet påverkar sträckan mellan Säffle och Grums och berör därmed resenärer vid flera stationer, bland annat Göteborg C, Trollhättan, Öxnered, Mellerud, Åmål, Grums, Kil samt Karlstad C.

ANNONS:

På Trafikverkets hemsida uppger man att informationen uppdateras löpande i samband med varje avgång. I nuläget finns ingen prognos för när trafiken kan komma i gång igen.

Resenärer uppmanas att följa aktuell trafikinformation för vidare besked.

Björnjakten avlyst i Värmland

publicerad 21 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Årets licensjakt på björn i Värmlands län avbröts redan på premiärmorgonen den 21 augusti, efter att en björnhona fälldes.

Enligt jakttillståndet fick maximalt tre björnar fällas i länet under årets jakt, varav högst en hona. När den tillåtna björnhonan sköts på första dagen var jakten därmed över, rapporterar Svensk Jakt.

ANNONS:

Totalt fälldes två björnar under den korta jakten – förutom honan även en hane. De båda djuren sköts av olika jaktlag på platser öster om Likenäs respektive nära Medskogen, några kilometer från norska gränsen.

Detta är andra året i rad som björnjakten i Värmland måste avslutas redan på öppningsdagen på grund av att kvotgränsen för honor nåtts omedelbart.

Licensjakten på björn är strikt reglerad för att säkerställa en hållbar björnstam, med särskilda begränsningar för antalet honor som får fällas eftersom de är avgörande för artens fortbestånd.