torsdag 5 juni 2025
ANNONS:

Smakstart för Storfors pingisdamerna

publicerad 20 september 2019
– Av Dennis Johansson
Storforsstjärnan Judith Liu tappade inte ett enda set under premiärhelgen. Foto: EVA WIKLUND

SPORT (VB)

Tänk tidig seriefinal redan i den första omgången.
Då slog Storfors pingisdamer tillbaka Team Mälarenergi med förkrossande 6-1.
Lekstorp besegrades även de med enkelhet.

Trots att Team Mälarenergi tog första matchen i matchen var det aldrig något snack när Pingisligan för damer servades igång i lördags.

Det som på förhand skulle bli en spännande tidig seriefinal blev en munsbit för Storfors pingisdamer, som vann matchen med krossiffrorna 6-1.
På söndagen väntade nytt motstånd i Storfors sporthall i form av Lekstorps IF, som på lördagen bortaförlorat mot Arvika med 3-6.
Även här visade Storforstjejerna klass och körde över sina motståndare med klara 6-0 – efter att sammanlagt endast släppt tre set.
Arvika tog emot Team Mälarenergi under söndagen och fick se sig besegrade med 3-6.
Kommande matchhelg, 12-13 oktober, spelar båda värmländska lagen på bortaplan. Storfors möter Eskilstuna och Juno och bör få med sig fyra klara poäng från de matcherna. Även Arvika ställs mot samma motstånd och västvärmländskorna ska även de kunna få med sig fyra poäng hem till Värmland.

DENNIS J HALL

Publicerades i Värmlandsbygdens papperstidning den 20 september 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Helårsprenumeration endast 395 kronor – 50 nummer per år.

ANNONS:

Så mycket kostar en egen ö

publicerad 3 juni 2025
– Av Redaktionen

En ö med stuga i Östersjön utanför Nykroppa är till salu. Utgångspriset ligger på 700 000 kronor och flera intressenter har redan anmält sig.

Fastigheten bjuder på ett naturnära läge vid Bergslagskanalen och kommer med enklare bekvämligheter: gasolspis, kylbox, torrdass och tillgång till sjövatten. El, vatten och avlopp saknas – men det verkar inte avskräcka spekulanterna.

Det finns torrdass och sjövatten, säger mäklarassistenten Daniel Andersson till NWT.

Två visningar är planerade i juni och hittills har åtta intressenter anmält sig, både lokala och långväga.

McDonald’s i Värmland bland de sämst recenserade i Sverige

publicerad 23 maj 2025
– Av Redaktionen

En McDonald’s-restaurang i Töcksfors får hård kritik från gäster – och placerar sig i botten av landets ranking.

Med ett genomsnittsbetyg på 2,3 stjärnor på Google är McDonald’s i Töcksfors näst sämst recenserad i Sverige, enligt en sammanställning av NWT. I Värmland har ingen annan McDonald’s lika låga betyg.

Recensionerna vittnar om lång väntetid, bristande service och feldebiteringar.

Astrit Ala, vd för Hjelte Restaurang där McDonald’s i Töcksfors tycker det är tråkigt att restaurangen får sådant lågt betyg.

Inte kul att se restaurangen få låga genomsnittsbetyg, särskilt för restaurangens medarbetare som gör sitt bästa varje dag för att ge gästerna en bra upplevelse, säger han till NWT.

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Värmland bland topplänen för hundraåringar – kraftig ökning på fem år

publicerad 22 april 2025
– Av Redaktionen

Allt fler svenskar blir 100 år – och Värmland tillhör de län där ökningen varit som störst. Mellan 2020 och 2024 ökade antalet hundraåringar i länet med 6,3 procent, enligt ny statistik från SCB.

Totalt har gruppen hundraåringar i Sverige ökat med 20 procent de senaste fem åren. Värmland placerar sig bland de fem län med störst ökning, tillsammans med bland andra Dalarna och Östergötland.

Ökningen hänger ihop med att vi fått bättre sjukvård och mer kunskap om vad som är skadligt, exempelvis rökning, säger Peter Nordström, professor i geriatrik vid Akademiska sjukhuset till SVT.

Bland dem som nyligen fyllt 100 år finns Ingrid Hollvaster från Uppsala. Hon tar sin ålder med ro.

Det är inget märkvärdigt, men man måste sköta sig, säger hon.

Totalt ökade antalet 100-åringar i 16 av landets 21 län under perioden. Förutom Värmland låg även Gävleborg, Jönköping och Skåne högt i statistiken.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.