ANNONS:

Publikrekord på pulling i Väse

Publicerad 19 juli 2019 – av Dennis Johansson
1 min läsning
Traktorn Karl-Alfred gjorde sig redo. Foto: MARI NÄLSÉN

VÄSE (VB)

I lördags genomfördes en SM-deltävling i traktorpulling på banan i Väse. En strålande sol lockade ut en storpublik att se motorstarka traktorer, andas in dieselångor och umgås.

ANNONS:

Nicklas Boqvist byggde sin traktorpullingbana 2016 och den har under tävlingarna tidigare år varit välbesökt. Men tävlingen 2019 lockade en större publik än någonsin.
– Tidigare har vi varit omkring 1500 personer men i år var det över 2000 besökare, säger en nöjd tävlingsledare och arrangör.

Han skulle själv ha deltagit i en av klasserna men tvingades avstå då växellådan kraschade vid en tävling i Skåne tidigare i sommar. Istället ställde hans fru Ulrika upp med deras helt nya traktor Flyin´ Deere - men ekipaget lyckades inte dra full pull.
Full pull, det är 100 meter som traktorerna ska dra med en släde bakom sig, Det är olika vikter beroende på traktorns storlek och vilken klass den tillhör.

Röken låg tung över rekordpubliken i Väse.

MARI NÄLSÉN

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 19 juli 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad Idag 14:21 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.

Ny chef till Värmlands Museum

Uppdaterad Idag kl 14:20, Publicerad Igår 14:20 – av Redaktionen
1 min läsning

Nuvarande museichef Åsa Halléns uppdrag kommer att avslutas hos Värmlands Museum.

Hallén har arbetat som länsmuseichef och landsantikvarie sedan 2009, men nu har museet beslutat att avsluta hennes uppdrag.

ANNONS:

Det är oklart vem som tar över rollen, men hennes sista dag blir den 14 december.

Jag har haft världens bästa uppdrag och förmånen att få arbeta med fina, smarta och kreativa medarbetare. Jag är stolt över det vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för tiden i Värmland. Efter 16 intensiva år känns det rätt att nu lämna stafettpinnen vidare, säger Hallén i ett pressmeddelande.

Nattpatrull i Kil larmar om ohållbar arbetssituation

Publicerad 16 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Fyra anställda ska täcka hela kommunens nattarbete. Nu vittnar medarbetare om stress, sjukskrivningar och äldre som får vänta i timmar.

Nattpatrullen i Kil består av fyra personer som arbetar mellan klockan 21 och 07. De ska under den tiden genomföra både planerade besök och åka på larm över hela kommunen. Men enligt personalen räcker inte bemanningen till.

ANNONS:

Vi är för få, vi har många larm. Som mest har vi haft 62 besök på en natt, sade Anna Szakal, som arbetat på nattpatrullen i många år, till SVT.

Bemanningen baseras på antalet brukare och deras behov, enligt enhetschef Anna Norling. Sedan 2023 använder kommunen mobilappen LMO för att mäta tiden hos de äldre. Personalen anser dock att appen är missvisande och menar att situationen blivit ohållbar - något som fått en hel del att sluta.

Elever misslyckas medvetet för att undvika utlandsstudier

Publicerad 15 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En kvalitetsrapport från Sundsta-Älvkullegymnasiet i Karlstad avslöjar att elever medvetet saboterar sin examen för att slippa skickas utomlands av sina vårdnadshavare. Fenomenet beskrivs som en form av hedersförtryck.

Rapporten, som behandlas av gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden på onsdag, beskriver hur rektorer fått signaler om att vissa elever väljer att misslyckas med gymnasiet för att undvika att tvingas studera utomlands.

ANNONS:

För nämnden är detta ett helt nytt fenomen. Vice ordförande Sarah Kullgren (KD) har aldrig sett liknande tidigare.

Det är en annan form av hedersförtryck som jag inte sett tidigare, sade Kullgren till SVT.