ANNONS:

Populärt med golf

publicerad 13 maj 2015
– Av Bo Bäckman
1 min läsning
Seniorerna Margaretha och Mats Jarnemo går ofta en runda på 18-hålsbanan på Hammarö. Intresset för golf är stort hos de båda och ganska nyligen var de i Thailand en månad och för att spela golf. Mats berömde Hammarö golfbana för att vara i toppskick sett till årstiden.
Seniorerna Margaretha och Mats Jarnemo går ofta en runda på 18-hålsbanan på Hammarö. Intresset för golf är stort hos de båda och ganska nyligen var de i Thailand en månad och för att spela golf. Mats berömde Hammarö golfbana för att vara i toppskick sett till årstiden.

HAMMARÖ (vb)

Över 6 000 gästar Hammarö golfbana varje år för att spela greenfee. Så det är inte bara golfproffset Jonas Blixt som spelar på 18-hålsbanan intill Vänern.
– Det viktigaste vi har är banan så bankvalitén satsar vi extra mycket på, säger styrelseordföranden John Arnott.

När man under andra hälften av 1980-talet letade efter en plats på Hammarö att bygga en golfbana på hittades en guldgruva, för golf alltså. Kommunen äger marken och den då nybildade golfklubben (grundades 1986) bad om att få arrendera och bygga – det gick man på kommunen med på.

ANNONS:

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 20150508

ANNONS:

Översvämning vid Lesjöfors museum

publicerad Igår 11:41
– Av Redaktionen
1 min läsning

Smeddammen svämde över under onsdagsmorgonen och översvämmade entrén till det lokala museet. Situationen löstes genom att dammluckorna öppnades.

Räddningstjänsten larmades tidigt på onsdagsmorgonen efter att Smeddammen i Lesjöfors svämmat över. Översvämningen ledde till att entrén vid Lesjöfors museum hamnade under vatten, rapporterar SVT.

ANNONS:

En anläggningsskötare kallades till platsen och öppnade dammluckorna för att minska trycket som riktades mot museibyggnaden. Åtgärden fick omedelbar effekt och vattnet började dra sig tillbaka från entrén.

Daniel Olsson, som arbetar som besöksmålsutvecklare på museet, försäkrar att händelsen inte kommer att störa den dagliga verksamheten.

Klarälven restaureras sten för sten för laxens skull

publicerad 7 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Tonvis med grus och sten läggs ut i norra Klarälven för att återställa laxens naturliga lekområden. Restaureringen som startade 2021 fortsätter längs en 25 kilometer lång sträcka mellan Höljes och Sysslebäck.

Arbetet ingår i bevarandeplanen för Natura 2000-området ”Klarälven, övre delen”. Genom att återskapa naturliga bottenmiljöer med rätt grus och stenstrukturer får laxen tillbaka sina lekplatser.

ANNONS:

Laxen är en paraplyart och den är utpekad i Natura området men det ska gynna alla organismerna i ekosystemet, säger länsstyrelsens projektledare Pär Gustafsson till SVT.

Den kraftiga rensning som gjordes av älvbottnen, framförallt efter andra världskriget, förstörde laxens naturliga miljöer. Botten blev så slät att man kunde gå över älven utan att snubbla, enligt Gustafsson.

Både flottningen och kraftverksbyggena längs älven har skadat den vilda laxen hårt. Nu hoppas man att restaureringen ska bidra till att beståndet åter kan växa.

Musikerprotest mot Spotify: ”Bye Bye Spotify”

publicerad 6 september 2025
– Av Redaktionen
Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot Spotify.
1 min läsning

Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot strömningstjänsten Spotify och dess grundare Daniel Ek.

Duon har skapat protestlåten ”Bye Bye Spotify” som de framför på sin pågående turné. Låten riktar skarp kritik mot Ek för hans politiska donationer och affärsinvesteringar.

ANNONS:

Missnöjet grundar sig i Daniel Eks omfattande ekonomiska stöd till Donald Trump samt hans miljardinstvestering i vapenindustrin.

Vi, och många med oss, har ruttnat på det här, säger Nikke Ström till NWT.

Texten, skriven av Stefan Sundström till en sydafrikansk gruvarbetarsång, vänder sig direkt till Spotify-grundaren och kritiserar både de politiska donationerna och vapeninvesteringarna.

Mister York öppnar i Värmland

publicerad 4 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Den svenska hamburgerkedjan Mister York tar steget in i Värmland när de den 2 oktober inviger sin nya restaurang i Töcksfors handelspark. Etableringen beräknas skapa mellan 30-40 nya arbetstillfällen i regionen.

Mister York grundades i Kalmar 2020 och har vuxit snabbt. Under 2025 planerar kedjan att öppna hela 15 nya restauranger, varav Töcksfors blir den första etableringen i Värmland. Restaurangen kommer att byggas på 260 kvadratmeter och erbjuda både restaurangservice och take-away.

ANNONS:

Äntligen kan vi annonsera att vi kommer till Töcksfors! Töcksfors handelspark är en populär destination som ligger vid väg E18 och är en välbesökt handelsplats både av lokalbefolkningen men även av norska såväl som svenska resenärer längs med vägarna, säger Gustav Haglund, VD och medgrundare av Mister York i ett pressmeddelande.