ANNONS:

Närproducerade grönsaker – en stark trend

Uppdaterad 6 september 2019, Publicerad 6 september 2019 – av Dennis Johansson
1 min läsning
Bakre raden: Olle Göransson, Torfolk Gård, Anna Wilén, Ängebäcks Gård, Marcus Söderlind, ordförande LRF Trädgård. Främre raden: Fredrik Wagnsten, Åshammars Trädgård, Patrik Olsson, ordförande LRF Värmland. Foto: EVALENA HEINERED

LANTBRUK (VB)

Det var stor uppslutning då LRF Värmlands medlemmar träffades för en visning på Ängebäcks gård i Grava och därefter i Folkets park i Forshaga. Förra året diskuterades torkan. I år låg fokus på närproducerade grönsaker.

ANNONS:

Ja, torkan och dess konsekvenser för lantbrukarna var en het fråga på många sätt förra året. I år har skördarna varit större än någonsin och det ser ut att bli ett bra år för de allra flesta. Men lantbruket har också andra frågor att lösa. De lokalt producerade grönsaker är högintressant för konsumenterna. Men odlarna är få, och kunderna har svårt att hitta den närodlade maten. LRF samlade till medlemsmöte och belyste frågan.

EVALENA HEINERED

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 6 september 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Helårsprenumeration endast 395 kronor - 50 nummer per år.

ANNONS:

Rättegång om misshandel på Lundsberg

Publicerad Idag 14:38 – av Redaktionen
1 min läsning

Rättegången mot fem elever vid Lundsbergs skola som åtalas för misshandel inleddes på måndagen i Värmlands tingsrätt. Både åklagare och försvar pekar på skolans hierarkiska poängsystem och traditioner som orsak till händelserna.

Händelserna inträffade i januari i år när de fem åtalade ska ha tagit sig in i andra elevers rum och utsatt dem för misshandel genom slag och bältesrapp. Enligt åklagarens beskrivning var övergreppen en hämnd för ett "rap battle" som ägde rum dagen innan, där yngre elever framfört kränkande raptexter riktade mot äldre elever.

ANNONS:

Åtalet omfattar totalt tolv punkter, däribland misshandel och grovt hemfridsbrott. Samtliga åtalade nekar till brott.

Under den första rättegångsdagen beskrevs ett poängsystem som finns på internatskolan. Systemet baseras på elevernas ålder och antalet terminer de gått på Lundsberg. De med högre poäng har bestämmanderätt över elever med lägre poäng, och den som inte lyder förlorar sina poäng och därmed sin status.

Det är en väldigt sluten värld. En sluten värld där elever gör saker som man, som jag har förstått det, alltid gjort på den här skolan, säger hon till SVT.

Kallare väder på väg till Värmland

Publicerad Igår 11:25 – av Redaktionen
1 min läsning

Den ovanligt milda novemberstarten är snart över. Från onsdag börjar kallare luft dra in över Värmland, och natten till fredag väntas minusgrader i så gott som hela länet.

Både oktober och början av november har präglats av ovanligt milt väder för årstiden. Men nu ser det äntligen ut att vända mot mer normalt höst- och vinterväder.

ANNONS:

Måndag och tisdag blir mulna och disiga, med några plusgrader. I mitten på veckan sjunker temperaturerna.

Framåt onsdag börjar det dra ihop sig med mer vind och regn, säger Kjell Lund, vakthavande meteorolog på SMHI till NWT.

Även om helgen ser ut att inledas med sol och klar himmel kommer temperaturerna att visa att vi är i mitten av november. Det blir minusgrader nattetid och någon plusgrad på dagarna både lördag och söndag.

Vargjakt ställs in i Värmland – för få vargar kvar

Publicerad 7 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Länsstyrelsen i Värmland beslutade idag att helt ställa in licensjakten på varg för nästa år. Orsaken är att antalet vargar i länet har sjunkit markant.

Beskedet kom under en pressträff på Residenset i Karlstad där landshövding Georg Andrén och vilthandläggare Hanna Kekkonen presenterade beslutet. Medan totalt 48 vargar får skjutas i Sverige under kommande säsong kommer ingen jakt att tillåtas i Värmland.

ANNONS:

– Utvecklingen i Värmland visar en tydlig nedgång i vargtätheten. Därför riktas jaktuttaget mot platser där vargkoncentrationen är betydligt högre, säger Hanna Kekkonen i ett pressmeddelande, enligt SVT.

Den senaste inventeringen visar att Värmland har knappt 50 vargar, medan den nationella stammen uppgår till cirka 350 individer.

Denna kommun är bäst för unga

Publicerad 3 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Årjäng toppar för första gången den nationella listan över de bästa kommunerna för unga att bo i. Låg ungdomsarbetslöshet och goda jobbmöjligheter ligger bakom.

LF Fastighetsförmedlings årliga kartläggning visar att Årjäng är den bästa kommunen i Sverige för personer mellan 18 och 29 år. Det är andra året i rad som kommunen toppar Värmlandslistan, men första gången nationellt.

ANNONS:

Rankningen baseras på faktorer som ungdomsarbetslöshet, bostadspriser och tillgång till bostäder.

Jag hörde det förut och tänkte ”men Gud, är vi så bra”. Man blir ju faktiskt stolt, säger Hanna, som är uppvuxen i kommunen, till NWT.