ANNONS:

Multisporthallen står klar

Uppdaterad 17 juli 2019, Publicerad 12 juli 2019 – av Dennis Johansson
1 min läsning
Munkfors IBK:s damlag spelar seriepremiär mot Hagfors IF i slutet av september. Då blir det även officiell invigning av multisporthallen. Foto: MUNKFORS FÖRENINGS- OCH KONFERENSCENTER

MUNKFORS (VB)

Den 2 000 kvadratmeter stora multisporthallen Munkfors Arena står nu klar.
25-miljonerssatsningen är ett samarbete mellan Munkfors förenings- och konferenscenter, Munkfors kommun och föreningslivet.

ANNONS:

I maj 2018 togs det första spadtaget för den nya multisporthallen Munkfors Arena. Nu är det 2 000 kvadratmeter stora bygget klart.

Spelplanen på 40x20 meter kan användas till flera sporter, bland annat innebandy, inomhusfotboll, handboll och tennis.
Hallen har plats för 400 åskådare, varav 321 sittande, och ett antal platser för rörelsehindrade.
Under hela byggprocessen har det förts en bra dialog med de inblandade parterna för att ta tillvara på kloka synpunkter.
- Vi har haft ett bra samarbete med NIWA Entreprenad, som har byggt hallen, och även aktiva inom innebandyn. Det har genererat i fina lösningar, säger Vanja Persson, vd för Munkfors förenings- och konferenscenter.

Multisporthallen har byggts uppe vid Munkfors Arena där det sedan tidigare finns både ishall och fotbollsplan. Foto: DAVID FALK

DAVID FALK

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 12 juli 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Billerud kräver alkoholtest vid infart till bruket

Uppdaterad Igår kl 14:32, Publicerad 23 november 2025 – av Redaktionen
Genrebild.
1 min läsning

Pappersbruket Gruvön i Grums inför automatiska nykterhetskontroller vid samtliga infarter.

Hundratals fordon passerar dagligen portarna till Billeruds anläggning, allt från tunga timmertransporter till personbilar. Nu har företaget installerat ett system där grindarna endast öppnas efter att föraren blåst ett negativt alkoholtest.

ANNONS:

Anna Jansson, säkerhets- och arbetsmiljöingenjör på Billerud, ser åtgärden som ett viktigt steg.

Vi tycker att det är en jättebra idé för att säkra tryggare arbetsplats, säger hon till SVT.

Sjuåring handlade för 10 000 kronor på Apple

Uppdaterad Igår kl 14:31, Publicerad 22 november 2025 – av
1 min läsning

En värmlänning kräver att Apple betalar tillbaka över 10 000 kronor som hans sjuåriga son handlade i mobilspelet Roblox.

Mannen, som är i 35-årsåldern, har vänt sig till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, efter att Apple nekat hans krav på återbetalning.

ANNONS:

Köpen genomfördes med hjälp av Face ID, Apples system för ansiktsigenkänning. Men enligt pappan var det enbart hans ansikte som var verifierat i enheten – inte sonens.

"Deras face-id ska funka på mig, inte på min 7-årige son", skriver han i anmälan till ARN, enligt NWT.

 

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad 18 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.

Ny chef till Värmlands Museum

Uppdaterad 18 november 2025, Publicerad 17 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Nuvarande museichef Åsa Halléns uppdrag kommer att avslutas hos Värmlands Museum.

Hallén har arbetat som länsmuseichef och landsantikvarie sedan 2009, men nu har museet beslutat att avsluta hennes uppdrag.

ANNONS:

Det är oklart vem som tar över rollen, men hennes sista dag blir den 14 december.

Jag har haft världens bästa uppdrag och förmånen att få arbeta med fina, smarta och kreativa medarbetare. Jag är stolt över det vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för tiden i Värmland. Efter 16 intensiva år känns det rätt att nu lämna stafettpinnen vidare, säger Hallén i ett pressmeddelande.