ANNONS:

Möt 88-åriga bonden Oscar

Publicerad 9 augusti 2019 – av Dennis Johansson
1 min läsning
Oscar Larssons fårhjord, om sex stycken, trivs i sitt hägn och hus. Foto: BERNT MAGNUSSON

KRISTINEHAMN (VB)

Om man bor mitt i staden och ändå inte ser den från sitt köksfönster, hur är det möjligt?

ANNONS:

I Oscar Larssons fall kan det bero på att han köpte fastigheten redan 1957 och att ingenting har byggts i närheten sedan dess. Endast Kristinehamns hembygdsgård kan skymtas några hundra meter från huset.

I dag är Oscar 88 år och i full fart att hålla igång sin verksamhet som månskensbonde, som han själv kallar sitt värv. Med sin bakgrund som barn av en småbrukarfamilj i Granås nära staden finns ett arv som han har både förvaltat och utvecklat.
- Redan som liten knatte sprang jag ärenden åt både bilhandlaren, järnhandeln och för en privatslaktare på stan som visserligen var rätt snål, säger Oscar och skrattar.

BERNT MAGNUSSON

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 9 augusti 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Rättegång om misshandel på Lundsberg

Publicerad 11 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Rättegången mot fem elever vid Lundsbergs skola som åtalas för misshandel inleddes på måndagen i Värmlands tingsrätt. Både åklagare och försvar pekar på skolans hierarkiska poängsystem och traditioner som orsak till händelserna.

Händelserna inträffade i januari i år när de fem åtalade ska ha tagit sig in i andra elevers rum och utsatt dem för misshandel genom slag och bältesrapp. Enligt åklagarens beskrivning var övergreppen en hämnd för ett "rap battle" som ägde rum dagen innan, där yngre elever framfört kränkande raptexter riktade mot äldre elever.

ANNONS:

Åtalet omfattar totalt tolv punkter, däribland misshandel och grovt hemfridsbrott. Samtliga åtalade nekar till brott.

Under den första rättegångsdagen beskrevs ett poängsystem som finns på internatskolan. Systemet baseras på elevernas ålder och antalet terminer de gått på Lundsberg. De med högre poäng har bestämmanderätt över elever med lägre poäng, och den som inte lyder förlorar sina poäng och därmed sin status.

Det är en väldigt sluten värld. En sluten värld där elever gör saker som man, som jag har förstått det, alltid gjort på den här skolan, säger hon till SVT.

Kallare väder på väg till Värmland

Publicerad 10 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Den ovanligt milda novemberstarten är snart över. Från onsdag börjar kallare luft dra in över Värmland, och natten till fredag väntas minusgrader i så gott som hela länet.

Både oktober och början av november har präglats av ovanligt milt väder för årstiden. Men nu ser det äntligen ut att vända mot mer normalt höst- och vinterväder.

ANNONS:

Måndag och tisdag blir mulna och disiga, med några plusgrader. I mitten på veckan sjunker temperaturerna.

Framåt onsdag börjar det dra ihop sig med mer vind och regn, säger Kjell Lund, vakthavande meteorolog på SMHI till NWT.

Även om helgen ser ut att inledas med sol och klar himmel kommer temperaturerna att visa att vi är i mitten av november. Det blir minusgrader nattetid och någon plusgrad på dagarna både lördag och söndag.

Vargjakt ställs in i Värmland – för få vargar kvar

Publicerad 7 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Länsstyrelsen i Värmland beslutade idag att helt ställa in licensjakten på varg för nästa år. Orsaken är att antalet vargar i länet har sjunkit markant.

Beskedet kom under en pressträff på Residenset i Karlstad där landshövding Georg Andrén och vilthandläggare Hanna Kekkonen presenterade beslutet. Medan totalt 48 vargar får skjutas i Sverige under kommande säsong kommer ingen jakt att tillåtas i Värmland.

ANNONS:

– Utvecklingen i Värmland visar en tydlig nedgång i vargtätheten. Därför riktas jaktuttaget mot platser där vargkoncentrationen är betydligt högre, säger Hanna Kekkonen i ett pressmeddelande, enligt SVT.

Den senaste inventeringen visar att Värmland har knappt 50 vargar, medan den nationella stammen uppgår till cirka 350 individer.

Lärarstudent prisas för arbete med att bevara utdöende dialekter

Uppdaterad 6 november 2025, Publicerad 5 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

23-årige Elias Storm från Kristinehamn reser runt i Värmland för att dokumentera dialekter som håller på att försvinna. Nu belönas hans insatser med ett kungligt stipendium.

Lärarstudenten har gjort det till sitt uppdrag att rädda Värmlands dialekter från glömska. Genom att resa runt i länet spelar han in och antecknar ord från dialekter som bara talas av ett fåtal personer.

ANNONS:

Dialekten säger väldigt mycket om lokalhistorien, säger han till SVT.

En av de personer Storm dokumenterat är Eva Eriksson i Digerberget i Nordvärmland. Hon är en av få som fortfarande kan tala Digerbergsmålet, en dialekt som färgats av platsens finska arv och som talas i Nyskoga socken.