ANNONS:

Liten företagare med hjärta av guld

Publicerad 17 juni 2015 – av Bo Bäckman
1 min läsning
Lena B är amatörpoeten som gör guldsmedsarbetet berörande. Hon skapar smycken som många gärna vill bära. Hon ser fram emot att få börja på Kyrkerud i höst och utveckla sin kreativa sida ännu lite till.
Lena B är amatörpoeten som gör guldsmedsarbetet berörande. Hon skapar smycken som många gärna vill bära. Hon ser fram emot att få börja på Kyrkerud i höst och utveckla sin kreativa sida ännu lite till.

årjäng (vb)

Lena Björfelt har kommit att blir ”Lena B” med hela orten. Hon säljer sina smycken både lokalt och till övriga delar av Sverige såväl till Danmark och Norge som till Tyskland. Nu väntar en nystart i hennes liv.

Nu närmar sig Lena Björfelt sjuttiostrecket med stormsteg, men fortfarande med ett sug efter att lära. Till hösten har hon bestämt sig för att satsa på att utveckla sin egen kreativitet, att tänka i nya banor, och utmana sig själv. Hon ska nämligen läsa ett år vid Kyrkerud inom bild och form.

ANNONS:

– Jag är en Årjängsflicka i botten och jag har alltid längtat efter att få läsa på Kyrke rud. Nu äntligen har jag gjort slag i saken. Att bara komma in på området där känns bra, det är en oerhört härlig plats att befinna sig på, säger Lena B.

Text och bild: JOSEFIN WALLIN

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150618

ANNONS:

Tandvårdsbesök bland unga halverade efter slopad gratisreform

Publicerad Igår 12:21 – av Redaktionen
1 min läsning

Antalet besök hos Folktandvården i Värmland har mer än halverats för 20–23-åringar sedan tandvården slutade vara gratis för åldersgruppen i januari.

Under årets första tio månader gjordes 7 099 besök av åldersgruppen – att jämföra med 15 450 under samma period förra året. Även antalet undersökningar har sjunkit, från 3 390 till 1 467.

ANNONS:

Tandvårdschef Linda Back menar dock att siffrorna inte ger hela bilden. Många unga kallades in i december förra året, innan reformen trädde i kraft. Hon påpekar också att 70 procent av patienterna normalt bara kallas vartannat år.

Överlag är det alldeles för tidigt att analysera utvecklingen kring besök för denna åldersgrupp, säger hon till NWT.

Folktandvården fortsätter att kalla patienterna som vanligt. Närmare 40 procent i åldersgruppen har tecknat frisktandvårdsavtal med fast månadskostnad.

Billerud kräver alkoholtest vid infart till bruket

Uppdaterad 25 november 2025, Publicerad 23 november 2025 – av Redaktionen
Genrebild.
1 min läsning

Pappersbruket Gruvön i Grums inför automatiska nykterhetskontroller vid samtliga infarter.

Hundratals fordon passerar dagligen portarna till Billeruds anläggning, allt från tunga timmertransporter till personbilar. Nu har företaget installerat ett system där grindarna endast öppnas efter att föraren blåst ett negativt alkoholtest.

ANNONS:

Anna Jansson, säkerhets- och arbetsmiljöingenjör på Billerud, ser åtgärden som ett viktigt steg.

Vi tycker att det är en jättebra idé för att säkra tryggare arbetsplats, säger hon till SVT.

Sjuåring handlade för 10 000 kronor på Apple

Uppdaterad 25 november 2025, Publicerad 22 november 2025 – av
1 min läsning

En värmlänning kräver att Apple betalar tillbaka över 10 000 kronor som hans sjuåriga son handlade i mobilspelet Roblox.

Mannen, som är i 35-årsåldern, har vänt sig till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, efter att Apple nekat hans krav på återbetalning.

ANNONS:

Köpen genomfördes med hjälp av Face ID, Apples system för ansiktsigenkänning. Men enligt pappan var det enbart hans ansikte som var verifierat i enheten – inte sonens.

"Deras face-id ska funka på mig, inte på min 7-årige son", skriver han i anmälan till ARN, enligt NWT.

 

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad 18 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.