ANNONS:

Lanthandelns nya ägare

Publicerad 9 augusti 2019 – av Dennis Johansson
1 min läsning
Lanthandeln har fått sin nya ägare, uppväxt på orten. Foto: MARI NÄLSÉN

BOTILSÄTER (VB)

Hon är född och uppvuxen i Botilsäter och funderade redan förra gången när den var till salu på att bli lanthandlare. Men det var först i mitten av juni i år som tanken blev till verklighet.

ANNONS:

Parkeringen är full, så full att det är svårt att hitta en parkeringsplats utanför affären.

Och det är gott om folk på insidan också och i det helt nya kaféet i sitter besökare och fikar.
Maria Fridh Johansson är uppväxt i trakten, utbildad barnskötare men har tillbringat hela arbetslivet inom handeln, både med livsmedel och inom detaljhandel. När lanthandeln för fem, sex år sedan gick i konkurs var hon intresserad men valde att avstå köp den gången.

Maria Fridh Johansson är ny ägare till lanthandeln i Botilsäter.

MARI NÄLSÉN

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 9 augusti 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Vargjakt ställs in i Värmland – för få vargar kvar

Publicerad Igår 14:05 – av Redaktionen
1 min läsning

Länsstyrelsen i Värmland beslutade idag att helt ställa in licensjakten på varg för nästa år. Orsaken är att antalet vargar i länet har sjunkit markant.

Beskedet kom under en pressträff på Residenset i Karlstad där landshövding Georg Andrén och vilthandläggare Hanna Kekkonen presenterade beslutet. Medan totalt 48 vargar får skjutas i Sverige under kommande säsong kommer ingen jakt att tillåtas i Värmland.

ANNONS:

– Utvecklingen i Värmland visar en tydlig nedgång i vargtätheten. Därför riktas jaktuttaget mot platser där vargkoncentrationen är betydligt högre, säger Hanna Kekkonen i ett pressmeddelande, enligt SVT.

Den senaste inventeringen visar att Värmland har knappt 50 vargar, medan den nationella stammen uppgår till cirka 350 individer.

Denna kommun är bäst för unga

Publicerad 3 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Årjäng toppar för första gången den nationella listan över de bästa kommunerna för unga att bo i. Låg ungdomsarbetslöshet och goda jobbmöjligheter ligger bakom.

LF Fastighetsförmedlings årliga kartläggning visar att Årjäng är den bästa kommunen i Sverige för personer mellan 18 och 29 år. Det är andra året i rad som kommunen toppar Värmlandslistan, men första gången nationellt.

ANNONS:

Rankningen baseras på faktorer som ungdomsarbetslöshet, bostadspriser och tillgång till bostäder.

Jag hörde det förut och tänkte ”men Gud, är vi så bra”. Man blir ju faktiskt stolt, säger Hanna, som är uppvuxen i kommunen, till NWT.

Polisens helg: Taxibråk och smitande a-traktorist

Uppdaterad 3 november 2025, Publicerad 2 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Trots flertalet incidenter under lördagskvällen och natten beskriver polisen i Bergslagen läget som hanterbart. Inga allvarliga brott rapporterades, men flera mindre händelser hölls under kontroll – från en nedstängd ungdomsfest till misshandel efter taxibråk.

Strax efter klockan 22 stoppade polisen en fest i Solvik i Arvika där alkohol förekom bland de unga deltagarna. Sprit och öl beslagtogs och en anmälan om överträdelse av alkohollagen upprättades.

ANNONS:

Vid midnatt stoppades en 15-årig pojke på Östra Torggatan i Karlstad. Han hade tidigare kört sin a-traktor in i ett staket i Sundsta och lämnat platsen. En ledig polis såg händelsen, och pojken misstänks nu för smitning från trafikolycksplats.

På Hammarö vägrade passagerare betala för en taxiresa, vilket ledde till att chauffören knuffades. Efter att passagerarna lämnat platsen körde den 60-årige chauffören efter dem till Hammaröleden.

Enligt Sophia Jiglind, polisens presstalesperson i Bergslagen, var det trots allt en relativt lugn natt.

Det har varit ganska lugnt för en lördagskväll, säger hon till NWT.

Karlstadsbor fyllde kyrkogården med ljus på allhelgona

Uppdaterad 3 november 2025, Publicerad 1 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Hundratals besökare strömmade till Ruds kyrkogård under Allhelgonadagen för att hedra sina döda.

Ljuslyktor och gravljus täckte gravstenarna på Ruds kyrkogård under lördagseftermiddagen. En ständig ström av besökare vandrade mellan gravarna. Maud Vallgren, 64, och hennes son Martin Nord, 33, stannade vid två gravar samt i minneslunden.

ANNONS:

Vi har flera anhöriga som ligger här. Man tänker ju till lite extra på nära och bortgångna en sådan här dag, det blir en liten minnesstund, säger de till NWT.

Per och Jeanette Johansson hade tagit med barn och barnbarn. Familjen uppmärksammar dagen varje år och förklarar för de yngsta vad döden är.

Det betyder mycket att ha en sådan här dag där man minns tillsammans, säger de.