lördag 25 januari 2025
ANNONS:

Kvinna hittad död i frys

publicerad 20 mars 2023
- Av Redaktionen

I en fastighet har man hittat en kvinna död i en frys. Mannen som äger fastigheten är häktad och erkänner brott mot griftefriden, men nekar till mord.

Under förra veckan hittades en kvinna avliden i en frys på glesbygden i västra Värmland. Mannen som äger fastigheten häktades under söndagen på sannolika skäl misstänkt för brott mot griftefriden samt grovt gravfridsbrott. Mannen är också misstänkt för mord i andra hand, men har inte häktats för det ännu.

Kvinnan ska ha varit försvunnen en längre tid och ska enligt polisen ha varit ”bekant” med mannen sedan tidigare, rapporterar SVT.

Mannen erkänner gravfridsbrott och brott mot griftefriden, med nekar till mordanklagelserna.

Mannen är norsk medborgare men ska ha bott i Sverige under en längre period. Han är tidigare dömd för bland annat grov olovlig körning och rattfylleri.

Kvinnan kan enligt häktningsframställan ha lagts i frysen någon gång mellan september 2018 och den 16 mars i år.

ANNONS:

Arbetslösheten ökar i Värmland

publicerad 21 januari 2025
-AvRedaktionen

Arbetslösheten i Värmland steg från 6,1 procent i december 2023 till 6,3 procent i december 2024, enligt nya siffror från Arbetsförmedlingen.

Säffle är en av de värmländska kommuner där ökningen märks mest, med arbetslösheten nu uppe på 8,1 procent efter flera varsel under det gångna året. Under slutet av 2023 låg siffran på 7,7 procent.

Sverige har varit i en lågkonjunktur, och även om Värmland inte varit så drabbat tidigare, märker vi av det lite grann nu. Det är väl så att vi inte kommer undan den här konjunkturen heller, säger Lena Hertzberg, enhetschef på Arbetsförmedlingen Värmland till SVT.

Vargjakten avlyst

publicerad 10 januari 2025
-AvRedaktionen

Årets vargjakt i Värmland avslutades efter endast en fälld varg. En DNA-analys bekräftar att vargen som sköts i torsdags var den revirmarkerande tiken i Salungenreviret.

Enligt Länsstyrelsen finns inga tecken på att fler revirmarkerande vargar befinner sig i området, vilket innebär att jakten nu avbryts. Trots att jaktbeslutet tillät avskjutning av upp till sex vargar i reviret, blev det endast en varg som fälldes.

Syftet med licensjakten är att minska tätheten av revir. Efter att tiken fällts har inga ytterligare spår efter varg påträffats i jaktområdet, säger Karin Langöen, vilthandläggare på Länsstyrelsen Värmland, i ett pressmeddelande.

Jakten, som påbörjades nyligen, blev därmed betydligt kortare än förväntat.

Snöoväder påverkar kollektivtrafiken i Värmland

publicerad 6 januari 2025
-AvRedaktionen

Inför det kraftiga snöfall som SMHI varnat för har Värmlandstrafik höjt sin beredskap och uppmanar resenärer att förbereda sig på störningar under tisdagen.

Redan under morgonen har två tåg fått ställas in på grund av vädret, men större trafikstörningar har hittills uteblivit.

Värmlandstrafik uppmanar alla som planerar att resa att noga följa deras uppdateringar för att hålla sig informerade om vilka linjer som påverkas. Skolbussar och servicebussar väntas bli särskilt påverkade, rapporterar SVT.

Snöovädret förväntas fortsätta under dagen, och Värmlandstrafik arbetar för att säkerställa att resenärer drabbas så lite som möjligt.

Fylleri och bråk präglade natten

publicerad 26 december 2024
-AvRedaktionen

Under natten till annandag jul omhändertogs 17 berusade personer i Värmlands län.

Polisen ryckte bland annat ut till Sunne, där ett bråk mellan två personer ledde till att en man misstänks för olaga hot och skadegörelse. Vid 01-tiden anmäldes även ett bråk på Sunne camping, vilket resulterade i att en person misstänks för misshandel.

I Torsby ingrip polisen vid ett tumult mellan gäster och väktare på en bar, rapporterar SVT. En man är där misstänkt för hot mot tjänsteman och andra brott.

De omhändertagna fördelades geografiskt enligt följande: sex personer i Arvika, fem i Karlstad, fyra i Torsby och två i Kristinehamn.

Share via
Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.

Send this to a friend