ANNONS:

Kvinna döms till böter för stöld av skaldjursstubbar

publicerad 21 september 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

En 59-årig kvinna har dömts till 60 dagsböter efter att ha stulit två skaldjursstubbar värda 598 kronor från Ica i Välsviken. Tingsrätten avfärdade hennes förklaring om att det var ett misstag.

På sin 59-årsdag stal en kvinna två skaldjursstubbar från Ica i Välsviken, värda 598 kronor. En civilklädd butikskontrollant noterade att kvinnan inte skannade skaldjursstubbarna med självskannern utan istället lade dem i sin påse, rapporterar NWT. Efter att ha skannat och betalat för andra, billigare varor, blev kvinnan konfronterad vid kassan och anklagad för stöld.

ANNONS:

Kvinnan hävdade att det var hennes födelsedag och att hon hade bråttom, vilket gjorde att hon av misstag glömde att skanna skaldjursstubbarna. Hon förklarade att hon lagt dem i påsen för att förhindra att de välte. Tingsrätten godtog dock inte hennes förklaring, och tillsammans med butikskontrollantens vittnesmål dömdes kvinnan till 60 dagsböter om 430 kronor, totalt 25 800 kronor.

ANNONS:

Klarälven restaureras sten för sten för laxens skull

publicerad 7 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Tonvis med grus och sten läggs ut i norra Klarälven för att återställa laxens naturliga lekområden. Restaureringen som startade 2021 fortsätter längs en 25 kilometer lång sträcka mellan Höljes och Sysslebäck.

Arbetet ingår i bevarandeplanen för Natura 2000-området ”Klarälven, övre delen”. Genom att återskapa naturliga bottenmiljöer med rätt grus och stenstrukturer får laxen tillbaka sina lekplatser.

ANNONS:

Laxen är en paraplyart och den är utpekad i Natura området men det ska gynna alla organismerna i ekosystemet, säger länsstyrelsens projektledare Pär Gustafsson till SVT.

Den kraftiga rensning som gjordes av älvbottnen, framförallt efter andra världskriget, förstörde laxens naturliga miljöer. Botten blev så slät att man kunde gå över älven utan att snubbla, enligt Gustafsson.

Både flottningen och kraftverksbyggena längs älven har skadat den vilda laxen hårt. Nu hoppas man att restaureringen ska bidra till att beståndet åter kan växa.

Musikerprotest mot Spotify: ”Bye Bye Spotify”

publicerad 6 september 2025
– Av Redaktionen
Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot Spotify.
1 min läsning

Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot strömningstjänsten Spotify och dess grundare Daniel Ek.

Duon har skapat protestlåten ”Bye Bye Spotify” som de framför på sin pågående turné. Låten riktar skarp kritik mot Ek för hans politiska donationer och affärsinvesteringar.

ANNONS:

Missnöjet grundar sig i Daniel Eks omfattande ekonomiska stöd till Donald Trump samt hans miljardinstvestering i vapenindustrin.

Vi, och många med oss, har ruttnat på det här, säger Nikke Ström till NWT.

Texten, skriven av Stefan Sundström till en sydafrikansk gruvarbetarsång, vänder sig direkt till Spotify-grundaren och kritiserar både de politiska donationerna och vapeninvesteringarna.

Mister York öppnar i Värmland

publicerad 4 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Den svenska hamburgerkedjan Mister York tar steget in i Värmland när de den 2 oktober inviger sin nya restaurang i Töcksfors handelspark. Etableringen beräknas skapa mellan 30-40 nya arbetstillfällen i regionen.

Mister York grundades i Kalmar 2020 och har vuxit snabbt. Under 2025 planerar kedjan att öppna hela 15 nya restauranger, varav Töcksfors blir den första etableringen i Värmland. Restaurangen kommer att byggas på 260 kvadratmeter och erbjuda både restaurangservice och take-away.

ANNONS:

Äntligen kan vi annonsera att vi kommer till Töcksfors! Töcksfors handelspark är en populär destination som ligger vid väg E18 och är en välbesökt handelsplats både av lokalbefolkningen men även av norska såväl som svenska resenärer längs med vägarna, säger Gustav Haglund, VD och medgrundare av Mister York i ett pressmeddelande.

EU-regler stoppar säkring av rashotad väg

publicerad 2 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Riksväg 62 hotas av akut ras, men EU:s miljöskydd hindrar Trafikverket från att bygga erosionsskydd.

Längs Klarälven i norra Värmland kan riksväg 62 rasa ”när som helst”, enligt Trafikverkets projektledare Kenth Henriksson. Slänterna rör sig kontinuerligt och vägen är på flera ställen på väg att rasa ner mot älven.

ANNONS:

—Vi ser att slänterna rör på sig. Det är en pågående erosion dygnet runt, säger han till SVT.

Men Mark- och miljödomstolen har sagt nej till skyddsåtgärder på grund av EU:s Natura 2000-regelverk. Klarälven åtnjuter strikt miljöskydd enligt EU-reglerna – ironiskt nog genom samma naturliga erosion som nu hotar den viktiga vägen.

Vägen är en livsnerv för boende och används av tung trafik samt skidturister. De boende är oroliga för att dras med i ett eventuellt ras.

Ärendet ligger nu i Högsta domstolen. Trafikverket hoppas att regeringen kan medge undantag från EU:s Natura 2000-regelverk.