fredag 4 juli 2025
ANNONS:

Kilsmârten – inte bara en marknad

publicerad 16 augusti 2019
– Av Dennis Johansson
En del av utbudet på marknaden; blommor och grönsaker. Foto: BRITT NILSSON

KIL (VB)

Kils marknad, ”Kilsmârten”, anordnas av Lions i Kil som en del av Kil hela veckan. Syftet med marknaden är att Lions ska få in marknadsplatsintäkter till sin hjälpverksamhet, både lokalt och globalt.

Upplägget skapar också möjligheter för både ”knallar” och lokala butiker att få egen förtjänst genom medverkan under marknadsdagen.

Initiativtagarna bakom Kil hela veckan är Lions, som funnits i Kil sedan år 1967. De drog igång arrangemanget år 1973 och då ville även Kils kommun och idrottsföreningarna i Kil vara med.
På nittiotalet startade de sedan Kilsmârten.

SOFIA SKÖLD

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 16 augusti 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Stora nätstörningar i Värmland

publicerad 16 juni 2025
– Av Redaktionen

Tele2:s nattliga omkopplingar har orsakat omfattande nätstörningar i Värmland. Tio kommuner är drabbade och det är oklart när problemet är löst.

Under natten mot måndag genomförde Tele2 omkopplingar vid sin driftcentral, men lyckades inte återställa systemet. Företaget arbetar nu med att åtgärda felet.

Tele2 ska ha skickat ut sms om problemet, säger Mats Larsson, enhetschef på stadsnät drift, till NWT.

Hur länge störningen kan pågå är i nuläget oklart.

 

McDonald’s i Värmland bland de sämst recenserade i Sverige

publicerad 23 maj 2025
– Av Redaktionen

En McDonald’s-restaurang i Töcksfors får hård kritik från gäster – och placerar sig i botten av landets ranking.

Med ett genomsnittsbetyg på 2,3 stjärnor på Google är McDonald’s i Töcksfors näst sämst recenserad i Sverige, enligt en sammanställning av NWT. I Värmland har ingen annan McDonald’s lika låga betyg.

Recensionerna vittnar om lång väntetid, bristande service och feldebiteringar.

Astrit Ala, vd för Hjelte Restaurang där McDonald’s i Töcksfors tycker det är tråkigt att restaurangen får sådant lågt betyg.

Inte kul att se restaurangen få låga genomsnittsbetyg, särskilt för restaurangens medarbetare som gör sitt bästa varje dag för att ge gästerna en bra upplevelse, säger han till NWT.

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Kil – Sveriges mest laglydiga kommun

publicerad 25 april 2025
– Av Redaktionen
Stationshuset i Kil.

Kil toppar listan som Sveriges mest laglydiga kommun, enligt färsk statistik från Brottsförebyggande rådet.

Med endast 4 981 anmälda brott under 2024, motsvarande 496 per 100 000 invånare, placerar sig kommunen på första plats i landet.

Vi är jättenöjda med de siffrorna, men samtidigt så uppmanar vi kommunmedborgarna att anmäla brott så att vi får en bra bild av hur läget är, säger Ola Mossberg, kommundirektör i Kil till SVT.

Flera andra värmländska kommuner återfinns högt upp på listan över låg brottslighet. Hammarö placerar sig på tredje plats och Forshaga på sjätte.

Statistiken visar även att antalet anmälda brott i Sverige minskat med över 20 000 mellan 2023 och 2024, främst när det gäller stölder. Brott riktade mot personer ökade däremot något.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.