ANNONS:

Inbrottsvåg i villor i Värmland

publicerad 24 oktober 2022
– Av Redaktionen
Molkom är drabbad av inbrottsvågen.
1 min läsning

Värmland är drabbat av en inbrottsvåg då ett tiotal villor i olika blivit drabbade. Polisen tror att det rör sig om samma gärningsman eller gärningsmän.

Sedan mitten av oktober har mer än ett tiotal villor i Värmland blivit utsatta för inbrott. Brotten har anmälts i Hammarö, Molkom, Kristinehamn och Säffle, rapporterar NWT. Polisen tror att det är en eller flera gärningsmän som ligger bakom inbrotten.

ANNONS:

Vi håller på att sammanställa hur många inbrott vi haft den senaste veckan, men det rör sig om ett tiotal. Det är inte vanligt att det sker så här många inbrott under så kort tid därför misstänker vi att det är samma gärningsman, sade Bjarne Andersson, stationsbefäl i Karlstad.

Inbrotten sker på dagtid när ägarna till husen är på sitt arbete och polisen uppmanar nu alla att hålla extra koll.

–  Gärningsmännen slår till på dagtid när folk är på jobbet och går ofta in genom en altan på baksidan. Det kan till exempel vara så att man ser bilar som vanligtvis inte rör sig i området. 

Har man information angående inbrotten uppmanas man att ringa till 114 114.

ANNONS:

Björnjakten avlyst i Värmland

publicerad 21 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Årets licensjakt på björn i Värmlands län avbröts redan på premiärmorgonen den 21 augusti, efter att en björnhona fälldes.

Enligt jakttillståndet fick maximalt tre björnar fällas i länet under årets jakt, varav högst en hona. När den tillåtna björnhonan sköts på första dagen var jakten därmed över, rapporterar Svensk Jakt.

ANNONS:

Totalt fälldes två björnar under den korta jakten – förutom honan även en hane. De båda djuren sköts av olika jaktlag på platser öster om Likenäs respektive nära Medskogen, några kilometer från norska gränsen.

Detta är andra året i rad som björnjakten i Värmland måste avslutas redan på öppningsdagen på grund av att kvotgränsen för honor nåtts omedelbart.

Licensjakten på björn är strikt reglerad för att säkerställa en hållbar björnstam, med särskilda begränsningar för antalet honor som får fällas eftersom de är avgörande för artens fortbestånd.

23-åring gripen på Arlanda efter flykt – misstänks för skjutning på Skutberget

publicerad 19 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Ytterligare en 23-årig man åtalas för den brutala skjutningen på Skutberget i Karlstad där en 20-åring kidnappades, torterats och skjutits. 

Mannen greps i april på Arlanda flygplats efter att ha varit på flykt i nästan ett år efter att han anhållits i sin utevaro i juli 2024. Enligt uppgifter till NWT har han befunnit sig i Marocko och Egypten.

ANNONS:

Det var i februari 2024 som polisen fick larm om skjutningen på Skutberget i Karlstad. En man i 20-årsåldern hade kidnappats och misshandlats under ”tortyrliknande former” innan han sköts med fyra skott – tre i buken och ett i huvudet. Trots skadorna lyckades offret fly, söka hjälp på ett närliggande campingområde och överlevde.

Fyra unga män har redan dömts för brottet, bland annat en 20-årig man, till mellan fyra och 18 års fängelse. Ytterligare en man, som uppges vara huvudmannen bakom dådet, är fortfarande häktad i sin utevaro misstänkt för anstiftan till mord.

23-åringen åtalas nu vid Värmlands tingsrätt.

Åttaåring spelade bort 25 000 kronor på Roblox

publicerad 18 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En värmländsk familj har drabbats när deras åttaårige son spenderade 25 000 kronor på spelappar utan föräldrarnas vetskap. Pojken lyckades kringgå säkerhetsåtgärderna genom att ljuga om sin ålder och registrera sig som vuxen.

Åttaåringen hade tidigare haft ett barnkonto där alla köp krävde pappans godkännande. Men genom att öppna ett nytt konto kunde han göra 14 köp på 695 kronor styck på bara en dag i appen Roblox.

ANNONS:

Jag anser att det är tydligt att min son ljugit om sin ålder och gjort ej godkända köp till en väldigt stor summa, säger pappan till NWT.

Trots att köpen gjordes av en minderårig har familjen fått avslag från Apple vid två tillfällen. Från Roblox har de inte fått något svar alls.

Fallet är inte unikt – förra veckan rapporterade Aftonbladet om ett tolv år gammalt barn som gjorde 331 köp för 60 000 kronor på liknande spelappar.

Kriminalvårdare åtalad för miljonfusk

publicerad 17 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En 60-årig kriminalvårdare i Värmland åtalas för grovt bedrägeri efter att ha lurat en vän på 1,1 miljoner kronor genom falska fastighetsinvesteringar.

Den erfarne kriminalvårdaren fick under 2020-2021 över 1,1 miljoner kronor från en utlandsboende vän. Pengarna skulle investeras i fastigheter, men inga köp genomfördes någonsin.

ANNONS:

För att dölja detta skickade mannen falska dokument som påstods visa köp av hus på Hammarö, samt fejkade hyresavtal och lantmäteriutdrag.

De har kommit överens om att göra affärer, de skulle investera i fastigheter. Det görs inga investeringar i fastigheter. Den åtalade mannen skickar löpande olika dokument för att visa att investeringar sker, men det visar sig vara bluff och båg. Vi kan inte se att några investeringar har skett alls, säger åklagare Magnus Feldt Håpnes till NWT.

Kriminalvårdaren medger att han inte köpt några fastigheter men förnekar brott. Han hävdar att vännen tog initiativ till affärerna.