ANNONS:

Gård vid Hovfjällets fot

Publicerad 10 september 2015 – av Bo Bäckman
2 min läsning

gard_till_salu_ 150911

Vägsjöfors ligger omkring 19 kilometer norr om Torsby. Här finns bland annat Sveriges sydligaste fjällnatur på Hovfjället, som även är ett naturreservat. På Hovjället finns både alpin skidåkning och längdskidspår i vacker natur. Sommartid finns fina vandringsleder.

Brockensjöarna är navet i Vägsjöfors och det finns flera fina badplatser kring sjöarna. Här finns även Vägsjöfors herrgård med både restaurang och övernattning. Det finns dessutom en bensinmack med kiosk/minilivs.

ANNONS:

Söderut ligger Torsby. Där kan du kombinera sommar och vinter året om. I skidtunneln råder full vinter och här samsas hängivna skidåkare med glada amatörer. Badhuset har tropiskt klimat med 30 grader i vattnet.

I närheten av Vägsjöfors finns kultur för alla. Konstnärsgården i Vägsjöfors bjuder på glas-, textil-, foto- och bildkonst. Även på Sahlströmsgården, Bovilgården och Heidruns bokcafé har den finkulturelle oaser.

Vår gård Ängen har ett ljust och öppet läge vid Hovfjällets fot och den är första hus vid infarten till Hovfjället, där bostadshuset fint ramas av de gedigna timrade uthusbyggnaderna, som bland annat inrymmer mysig gäststugedel. Alla byggnader är utvändigt målade under 2014.

Bostadshuset, som är på 171 kvadratmeter inrymmer i entréplan: grovingång, ett rymligt kök med matplats, matsal med garderobsvägg, vardagsrum med ekparkett och kakelugn och allrum. Här finns även ekonomidel med tvättstuga och pannrum med bergvärmepump och vedpanna samt liten källardel.

Till övre plan kommer man via trappan i allrummet. Här finns en möblerbar hall, två sovrum, duschrum samt allrum med tre fönster i två väderstreck.

Till gården hör flera byggnader, bland annat en uthusbyggnad i timmer under tak av plåt. El finns indraget och den inrymmer en gäststugedel med braskamin samt ett loft med sängplatser. Det finns också en vävstugedel, snickarverkstad och garage.

Ytterligare en uthusbyggnad finns i timmer och trä under tak av plåt med garage, förråd/loge samt flera vedbodar. På gården finns också en jordkällare med gjutet valv.

Gårdens areal är på 4,1 hektar varav 3,7 hektar är produktiv skogsmark. Jakträtt ingår. Priset på denna fina fastighet är 475 000 kronor.

Text: MARI NÄLSÉN
Bild: CAMILLA CLASSON/HUSFOTO

ANNONS:

Billerud kräver alkoholtest vid infart till bruket

Uppdaterad Igår kl 14:32, Publicerad 23 november 2025 – av Redaktionen
Genrebild.
1 min läsning

Pappersbruket Gruvön i Grums inför automatiska nykterhetskontroller vid samtliga infarter.

Hundratals fordon passerar dagligen portarna till Billeruds anläggning, allt från tunga timmertransporter till personbilar. Nu har företaget installerat ett system där grindarna endast öppnas efter att föraren blåst ett negativt alkoholtest.

ANNONS:

Anna Jansson, säkerhets- och arbetsmiljöingenjör på Billerud, ser åtgärden som ett viktigt steg.

Vi tycker att det är en jättebra idé för att säkra tryggare arbetsplats, säger hon till SVT.

Sjuåring handlade för 10 000 kronor på Apple

Uppdaterad Igår kl 14:31, Publicerad 22 november 2025 – av
1 min läsning

En värmlänning kräver att Apple betalar tillbaka över 10 000 kronor som hans sjuåriga son handlade i mobilspelet Roblox.

Mannen, som är i 35-årsåldern, har vänt sig till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, efter att Apple nekat hans krav på återbetalning.

ANNONS:

Köpen genomfördes med hjälp av Face ID, Apples system för ansiktsigenkänning. Men enligt pappan var det enbart hans ansikte som var verifierat i enheten – inte sonens.

"Deras face-id ska funka på mig, inte på min 7-årige son", skriver han i anmälan till ARN, enligt NWT.

 

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad 18 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.

Ny chef till Värmlands Museum

Uppdaterad 18 november 2025, Publicerad 17 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Nuvarande museichef Åsa Halléns uppdrag kommer att avslutas hos Värmlands Museum.

Hallén har arbetat som länsmuseichef och landsantikvarie sedan 2009, men nu har museet beslutat att avsluta hennes uppdrag.

ANNONS:

Det är oklart vem som tar över rollen, men hennes sista dag blir den 14 december.

Jag har haft världens bästa uppdrag och förmånen att få arbeta med fina, smarta och kreativa medarbetare. Jag är stolt över det vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för tiden i Värmland. Efter 16 intensiva år känns det rätt att nu lämna stafettpinnen vidare, säger Hallén i ett pressmeddelande.