ANNONS:

Gård med fint läge i Bjurtjärn

Uppdaterad 9 september 2015, Publicerad 25 juni 2015 – av Bo Bäckman
2 min läsning
Bilder: SARA VILAGOS
Bilder: SARA VILAGOS

Veckans värmländska gård till salu hittar du i Bjurtjärn. Det är en välarronderad gård på 63,7 hektar med flera byggnader. Välkommen till Ökna i Bjurtjärn i Storfors kommun.

Du hittar vår gård mellan Kristinehamn och Storfors i höjd med Kväggen. Det är bra pendlingsavstånd till såväl Kristinehamn, Karlstad, Karlskoga och naturligtvis Storfors.

ANNONS:

Gården har en areal på 63,7 hektar och den produktiva skogsmarken utgör 47 hektar enligt upprättad skogsbruksplan med ett beräknat virkesförråd om 6330 skogskubik. Fastighetens medelbonitet är beräknad till 6,1 skogskubik per ha. Impediment utgör 4,6 hektar och åkermarken totalt 10,2 hektar. Två jakträtter finns, den norra delen av fastigheten ingår i Kväggens vvo och den södra delen ingår i Kväggeshyttans vvo. Fiskerätt ingår också inom Ullvetterns fiskevårdsområde

Bostadsbyggnaden är i 1 ½ plan byggt år 1832 med 3 rum och kök. Huset helrenoverades under 1950-talet. Det värms med bergvärmepump som installerades ny år 2011 samt direktverkande el-element på övre plan.

Framför bostadshuset finns en grusad rondell med en flaggstång i mitten. Trädgårdstomten utgörs av fina gräsmatteytor runtom husen och många fruktträd och prydnadsträd och -buskar.

På entréplan finns en hall i vinkel med ett flertal garderober och bra avhängnings-möjligheter. Här finns även trappen ner till källaren. Ett stort kök med en rymlig matplats intill köksfönstret och bra förvaringsmöjligheter/ arbetsytor. Köksinredningen är av äldre modell oc har ett rymligt skafferi. Köket är utrustat med en kombinerad kyl/frys spis samt en vedspis. Vardagsrummet är i två sektioner och har parkettgolv. Badrummet har wc, tvättställ och duschkabin, tvättmaskin samt en tvättho.

På övre plan finns en möblerbar hall med en sidovind. Här finns också ett sovrum med snedtak och två sidovindar. Källarutrymmet består av en matkällare/ förråd samt ett pannrum längst in där bergvärmepumpen finns placerad.

En ekonomibyggnad med ladugård, loge, mjölkrum och sädesmagasin finns också på gården. Det är gjutet golv i djurstallet samt höskulle ovanför ladugårdsdelen.

Lillstugan består av en mindre lägenhet bestående av ett rum och kök samt ett verkstadsutrymme på gaveln av huset. Lägenheten inrymmer kök med trägolv samt en vedspis, Ett sovrum/ vardagsrum finns och den har varit obebodd en längre tid. Vi hittar också en rymlig oisolerad maskinhall/traktorgarage samt vedbod/ hönshus, ett pumphus och en jordkällare.

Text: MARI NÄLSÉN

ANNONS:

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad Idag 14:21 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.

Ny chef till Värmlands Museum

Uppdaterad Idag kl 14:20, Publicerad Igår 14:20 – av Redaktionen
1 min läsning

Nuvarande museichef Åsa Halléns uppdrag kommer att avslutas hos Värmlands Museum.

Hallén har arbetat som länsmuseichef och landsantikvarie sedan 2009, men nu har museet beslutat att avsluta hennes uppdrag.

ANNONS:

Det är oklart vem som tar över rollen, men hennes sista dag blir den 14 december.

Jag har haft världens bästa uppdrag och förmånen att få arbeta med fina, smarta och kreativa medarbetare. Jag är stolt över det vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för tiden i Värmland. Efter 16 intensiva år känns det rätt att nu lämna stafettpinnen vidare, säger Hallén i ett pressmeddelande.

Nattpatrull i Kil larmar om ohållbar arbetssituation

Publicerad 16 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Fyra anställda ska täcka hela kommunens nattarbete. Nu vittnar medarbetare om stress, sjukskrivningar och äldre som får vänta i timmar.

Nattpatrullen i Kil består av fyra personer som arbetar mellan klockan 21 och 07. De ska under den tiden genomföra både planerade besök och åka på larm över hela kommunen. Men enligt personalen räcker inte bemanningen till.

ANNONS:

Vi är för få, vi har många larm. Som mest har vi haft 62 besök på en natt, sade Anna Szakal, som arbetat på nattpatrullen i många år, till SVT.

Bemanningen baseras på antalet brukare och deras behov, enligt enhetschef Anna Norling. Sedan 2023 använder kommunen mobilappen LMO för att mäta tiden hos de äldre. Personalen anser dock att appen är missvisande och menar att situationen blivit ohållbar - något som fått en hel del att sluta.

Region Värmland återinför julgåvor efter två år

Publicerad 14 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Region Värmland återinför julgåvor till sina 8 000 anställda efter att ha avstått de senaste två åren. Den förbättrade ekonomin med ett väntat överskott på 402 miljoner kronor gör att traditionen nu kan återupptas.

Beslutet att stryka julgåvorna under 2023 och 2024 var en del av regionens åtgärdspaket för att få ekonomin i balans.

ANNONS:

Orsaken till att vi inte gett julgåva de senaste två åren har inte handlat om att vi inte vill visa uppskattning. Det har handlat om att vi haft en ekonomisk verklighet där vi varit tvungna att vända på alla stenar, sade regiondirektör Peter Bäckstrand till NWT.

Den största enskilda sparåtgärden var en minskning av antalet anställda. Nu visar de senaste ekonomiska rapporterna en kraftig vändning med ett överskott som är mer än dubbelt så stort som tidigare prognoser.

Kostnaden för att återinföra julgåvorna beräknas till mellan 4,5 och 5 miljoner kronor. Varje anställd kan få en gåva värd upp till 550 kronor inklusive moms, enligt Skatteverkets regler.

Varje verksamhet inom regionen får själv bestämma hur gåvan ska utformas – det kan vara gemensamma julbord eller fysiska presenter.