ANNONS:

Fredrik Wessman mästare

Uppdaterad 22 juni 2019, Publicerad 20 juni 2019 – av Dennis Johansson
2 min läsning
Fredrik Wessman bäst i Skandinavien. Foto: PRIVAT

SPORT (VB)

Skandinavien Open Championship (SOC) i field target avgjordes den gångna helgen i Forshaga.
Överst på prispallen fick hemmaskytten Fredrik Wessman ställa sig.

ANNONS:

Field target är en sportskyttegren som växer sig större för varje år som går. Till SOC som genomfördes på Forshaga Jakt- och sportskytteklubbs hemmabana i Nedre Ullerud kom 34 skyttar från Danmark, Norge och Sverige.

Två av Sveriges bästa, Tomaz Holmström och Fredrik Wessman, återfinns i arrangörsklubben – två superskyttar som sporrar varandra till stora framgångar både nationellt och internationellt. Internt mellan de båda är det oftast så tätt att den som har den bästa dagen besegrar den andra.
Under SOC var det just Wessman och Holmström som visade sig vara vassast. Mot fiktiva djur i plåt med en träffpunkt på 50 millimeter och ett avstånd på upp till 50 meter gäller det att fälla ”djuren”. Lägg där till yttre förutsättningar som till exempel vind och eventuell nederbörd. Faller djuret får skytten en poäng. Under SOC gällde det att sänka 30 djur och därmed maximalt kunna få med sig 30 poäng i mål.
Guldet i SOC gick till Fredrik Wessman som hade endast en miss under sin runda. Mästaren stannade därmed på fina 29 poäng. En poäng bättre än klubbkompisen Tomaz Holmström som fick med sig ett fint silver från SOC. Tredjepriset gick till Stefan Pyk, Tåstarps SF, som slutade på 27 poäng.

DENNIS J HALL
dennis.johansson@vby.se

Publicerades i Värmlandsbygdens papperstidning den 20 juni 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Kartläggning av idrottskostnader för barn

Publicerad Igår 14:21 – av Redaktionen
1 min läsning

En kartläggning av hur föräldrar upplever kostnader kring sina barns idrottande har nu släppts. 

I RF-SISU Värmlands rapport ”Kostnader för värmländska barns och ungdomars idrottande” har föräldrar med barn i åldrarna 7-18 år fått svara på frågor kring kostnader för sitt barns idrottande.

ANNONS:

Främst är det resor till tävlingar som kostar, och särskilt när det gäller alpina sporter som skidåkning och liknande.

Vi ser att föräldrar tycker det är värt pengarna som satsas eftersom det är en investering i barns hälsa och en meningsfull fritid, säger Stefan Wagnsson, docent i Idrottsvetenskap vid Karlstads universitet.

I Värmland ligger dock kostnaderna något lägre än resten av Sverige, enligt en annan undersökning undersökningen ”Kostar det så smakar det”.

Ny chef till Värmlands Museum

Uppdaterad Igår kl 14:20, Publicerad 17 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Nuvarande museichef Åsa Halléns uppdrag kommer att avslutas hos Värmlands Museum.

Hallén har arbetat som länsmuseichef och landsantikvarie sedan 2009, men nu har museet beslutat att avsluta hennes uppdrag.

ANNONS:

Det är oklart vem som tar över rollen, men hennes sista dag blir den 14 december.

Jag har haft världens bästa uppdrag och förmånen att få arbeta med fina, smarta och kreativa medarbetare. Jag är stolt över det vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för tiden i Värmland. Efter 16 intensiva år känns det rätt att nu lämna stafettpinnen vidare, säger Hallén i ett pressmeddelande.

Nattpatrull i Kil larmar om ohållbar arbetssituation

Publicerad 16 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Fyra anställda ska täcka hela kommunens nattarbete. Nu vittnar medarbetare om stress, sjukskrivningar och äldre som får vänta i timmar.

Nattpatrullen i Kil består av fyra personer som arbetar mellan klockan 21 och 07. De ska under den tiden genomföra både planerade besök och åka på larm över hela kommunen. Men enligt personalen räcker inte bemanningen till.

ANNONS:

Vi är för få, vi har många larm. Som mest har vi haft 62 besök på en natt, sade Anna Szakal, som arbetat på nattpatrullen i många år, till SVT.

Bemanningen baseras på antalet brukare och deras behov, enligt enhetschef Anna Norling. Sedan 2023 använder kommunen mobilappen LMO för att mäta tiden hos de äldre. Personalen anser dock att appen är missvisande och menar att situationen blivit ohållbar - något som fått en hel del att sluta.

Region Värmland återinför julgåvor efter två år

Publicerad 14 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Region Värmland återinför julgåvor till sina 8 000 anställda efter att ha avstått de senaste två åren. Den förbättrade ekonomin med ett väntat överskott på 402 miljoner kronor gör att traditionen nu kan återupptas.

Beslutet att stryka julgåvorna under 2023 och 2024 var en del av regionens åtgärdspaket för att få ekonomin i balans.

ANNONS:

Orsaken till att vi inte gett julgåva de senaste två åren har inte handlat om att vi inte vill visa uppskattning. Det har handlat om att vi haft en ekonomisk verklighet där vi varit tvungna att vända på alla stenar, sade regiondirektör Peter Bäckstrand till NWT.

Den största enskilda sparåtgärden var en minskning av antalet anställda. Nu visar de senaste ekonomiska rapporterna en kraftig vändning med ett överskott som är mer än dubbelt så stort som tidigare prognoser.

Kostnaden för att återinföra julgåvorna beräknas till mellan 4,5 och 5 miljoner kronor. Varje anställd kan få en gåva värd upp till 550 kronor inklusive moms, enligt Skatteverkets regler.

Varje verksamhet inom regionen får själv bestämma hur gåvan ska utformas – det kan vara gemensamma julbord eller fysiska presenter.