Förening byggde vildsvinsbana

publicerad 12 juli 2019
- Av Dennis Johansson
Anders Olsson, från Jägareförbundet Värmland, Jakt och sportskytteföreningens bansamordnare Patrik Nilsson, samt den OS-meriterade sportskytten Niklas Bergström, klippte bandet vid invigningen av den nya banan, under överinseende av föreningens ordförande Berndt Björkman. Foto: MATS ANDERSSON

ÖRNÄS (VB)

Kils jakt och sportskytteförening har renoverat, byggt till en vildsvinsbana, samt installerat nytt elsystem på sin skjutbana. Ideella krafter visade gemensam styrka.

På söndagen, den 7 juli, invigdes den nya banan vid Örnäs i Kil.

Mest drivande i arbetet har föreningens bansamordnare Patrik Nilsson varit, men han har haft god hjälp av föreningens många medlemmar.
Föreningens ordförande, Berndt Björkman, är mycket nöjd och tacksam för det arbete som har lagts ned.
– Allt bygger på massvis med idéellt arbete. Patrik Nilsson har varit drivande för att få till banan, med helt fantastisk hjälp av väldigt många. Men Patrik har varit en riktig pådrivare, tycker Björkman.

ANDREAS HANSSON

Läs mer i Värmlandsbygdens papperstidning den 12 juli 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande