söndag 20 april 2025
ANNONS:

Förändringar kommer och går

publicerad 7 december 2018
– Av Värmlandsbygden

Känns midvinternattens köld extra hård såhär framåt juletider, eller kanske är det något som istället känns fantastiskt bra när ljusdrottningen närmar sig? Kanske är något på gång som kommer att göra hela livet annorlunda? Eller åtminstone göra en liten skillnad imorgon?

Vi vet inte vad som finns bakom nästa hörn, och det kanske är lika bra? Hur långt fram är den där förändringen, förbättringen, förlustelsen, förtjusningen? Om vi visste vad som skulle komma skulle aldrig livet bli lika spännande som det faktiskt är! Vissa förändringar är jobbiga, vissa helt nödvändiga. Vissa fasliga, vissa fantastiska. Vissa små, vissa vidunderliga. Vissa är som en liten nysning, vissa som en jordbävning och andra som en smeksam västanvind. Som människor är vi olika, då en del av oss lever med förändringar som drivkraft, en del av oss tycker det bara är jobbigt och resten av oss är någonstans däremellan. Det är dessutom skillnad under olika tidsperioder av våra liv. Ibland vill man ha mer förändring, ibland en mindre och emellanåt kanske man sitter helt nöjd.

En del gånger kastas man in i nya saker helt utan egen vilja och utan att man kan påverka så mycket. Glider runt på det berömda bananskalet eller som ett torrt höstlöv i Klarälvens virvlar, och det känns som man kastas hit och dit utan att kunna påverka. Andra gånger sker sakerna för att man verkligen vill det, jobbar för det och verkligen har längtat efter den där dagen när det äntligen är dags! Som ett barn på julafton slår man upp ögonen och kastar sig glatt – och kanske lite nervöst – in i drömmar som slagit in.

Du börjar med den där träningen du pratat om så länge, kanske med kursen i att karda och spinna, ditt nya jobb som högstadielärare eller buss – chaufför, du hämtar hundvalpen du velat ha sedan du var fem år och nu när du äntligen lyckats övertala din egen familj om att en hund är det bästa som finns – 30 år senare? Du ska kanske hämta förlovningsringen du vill överraska din käraste med? Eller är det första dagen du är pensionerad och inte behöver följa tiderna på ett inrutat jobb? Eller dagen för att äntligen ge dig iväg på den där resan med din bästa kompis, som ni pratat om sedan tidiga ton – åren och ni nu efter studenten äntligen ska ge er ut på? Förändringar kommer och förändringar går. Något kommer alltid att hända- och oftast det är det enda vi kan vara helt säkra på. Sörj inte för det som inte hände, ta vara på det bra som blivit, lev det bästa du kan.

Var du än är i livsresan just nu och vad du än har framför dig är vi på väg in i juletider med ljus, frid, värme, omtanke och framtidstro, och jag tillönskar dig så mycket av dessa som går. Det är just du värd!

ANNONS:

Forskare skapar unik hjärnkarta med hjälp av mus och filmklipp

publicerad 17 april 2025
– Av Redaktionen

Med hjälp av en mus som fick titta på olika filmklipp, från bland annat The Matrix, har forskare skapat den största funktionella 3D-kartan över en del av en däggdjurshjärna någonsin. Den högupplösta kartan innehåller mer än 200 000 hjärnceller.

Tankar, känslor, tal och rörelser styrs av neuroner i hjärnan som skickar signaler via axoner, dendriter och synapser. Men hur nätverk av nervceller samverkar – och hur störningar i dessa kopplingar kan bidra till sjukdomar som Alzheimers eller autism – är ännu inte fullständigt kartlagt.

Du kan ställa upp tusen hypoteser om hur hjärncellerna kan göra sitt jobb, men du kan inte testa hypoteserna om du inte vet det kanske mest grundläggande – hur cellerna är kopplade till varandra, säger Clay Reid, forskare vid Allen Institute, till CBC.

I ett nytt projekt, som presenteras i totalt åtta studier av ett globalt team med över 150 forskare, vill man ta ännu ett steg framåt i hjärnforskningen genom att kartlägga delar av en mushjärna. Under två timmar fick musen titta på olika klipp från filmer, bland annat från The Matrix, och sedan lyckades forskare kartlägga celler i en kubikmillimeter av musens hjärnvävnad och genom det skapa en högupplöst 3D-karta. Den innehåller över 200 000 hjärnceller, varav omkring 82 000 är neuroner.

Den tidigare mest detaljerade kartan över en människohjärna innehåller 16 000 neuroner.

Som att titta på ”nattens stjärnor”

Den nya kartan fångar också aktiviteten hos tiotusentals nervceller som avfyrar signaler och interagerar med varandra för att bearbeta visuell information. Resultaten ”är verkligen fantastiskt vackra”, säger Forrest Collman, neurovetare vid Allen Institute, som är medförfattare till studien.

När man tittar på det får man verkligen en känsla av vördnad inför komplexiteten i hjärnan som är väldigt lik den när man tittar upp på nattens stjärnor, säger han till Nature.

Forskarna kallar projektet ett nytt grundläggande steg inom hjärnforskningen och tror att tekniken som utvecklats kan bli användbar för att identifiera störningar i hjärnan. Nästa steg är att kartlägga en hel mushjärna.

Den teknik som utvecklats i det här projektet kommer att ge oss vår första chans att verkligen identifiera någon form av onormalt mönster av konnektivitet som ger upphov till en störning, säger Sebastian Seung, neurovetare och datavetare från Princeton, en av studiens ledande forskare.

Varg simmade mot fiskare i Bysjön

publicerad 9 april 2025
– Av Redaktionen

När Marcus Norman var ute på en lugn fisketur i Bysjön fick han plötsligt oväntat sällskap – av en simmande varg.

Händelsen, som inträffade vid Södra By utanför Åmotfors under måndagen, fångades på film.

Man kommer antagligen aldrig få vara med om det igen, säger Marcus Norman till SVT.

Det var när han fick syn på vargen på land som situationen tog en oväntad vändning. Djuret gick ner i vattnet och började simma – rakt mot båten.

Mötet blev kort, men minnesvärt – och nu sprids Marcus filmklipp i sociala medier.

Värmland får årets första värmebölja

publicerad 31 mars 2025
– Av Redaktionen

Årets första värmebölja väntas rulla in över Värmland under den första aprilveckan, med temperaturer som tillfälligt når sommarlika nivåer.

Enligt SMHI:s meteorolog Linnea Rehn Wittskog inleds veckan med soligt men svalt väder. Under måndagen väntas temperaturer runt tio grader, följt av en kall natt.

På tisdagen stiger temperaturen markant och kan nå upp till 14–15 grader, medan onsdagen ser ut att bli veckans varmaste dag med upp till 17 grader.

Vi får tillfälligt sommarlika temperaturer, som för säsongen är mycket varmare, säger hon till NWT.

Värmen håller i sig lokalt även under torsdagen, men därefter drar kallare luft in. Fredagen väntas ge 7–8 grader, lördagen något kallare, medan söndagen kan bjuda på en liten temperaturökning.

Bojkott mot matjättarna efter stigande priser

publicerad 18 mars 2025
– Av Redaktionen

Efter att matpriserna ökat med nästan fyra procent i februari sprids nu en uppmaning på sociala medier att bojkotta de stora livsmedelskedjorna under veckan.

Matpriserna fortsätter att stiga, och nu uppmanas konsumenter att avstå från att handla i de större matbutikerna under en vecka. Syftet är att protestera mot de höga priserna och sätta press på livsmedelskedjorna.

I Karlstad deltar Katarina Gren och Henrik Lundén att i bojkotten.

Vi vill vara med för att reagera på att det inte är okej. Inte bara för oss utan också för barnfamiljer, pensionärer och andra grupper som haft det jättetufft, säger Katarina Gren till NWT.

Samtidigt är vissa tveksamma till bojkotten. Karlstadsbon Leo Tapper anser att initiativet kan vara bra, men är osäker på om det kommer att ha någon effekt.

Jag bojkottar inte bojkotten, men jag kommer nog inte att delta fullt ut i alla fall. Jag har inte planerat och handlat efter det.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.