Föräldrastöd under graviditeten

publicerad 2 juli 2015
- Av Bo Bäckman
Linda Häggkvist är föreningens ordförande och Leah Brickhouse är ledamot i styrelsen.
Linda Häggkvist är föreningens ordförande och Leah Brickhouse är ledamot i styrelsen.

KARLSTAD (VB)

I Karlstad finns en förening som riktar sig till alla föräldrar i Karlstad med omnejd. Här finns stöd, aktiviteter och gemenskap att ta del av under graviditeten, inför och under förlossningen och även senare i föräldrarollen.

Projektet med kulturtolk stöttas av Karlstad kommun och finansieras av länsstyrelsen och landstinget. Föräldrar kan bland annat vända sig till föreningen Föräldrastödet i Värmland för att få hjälp och stöd av doula.

Ordet doula är grekiska och fritt översatt betyder det kvinna som hjälper en annan kvinna, hon ska inte ta mödravårdens plats. Hon ska komplettera. Kvinnor har i alla tider fått stöd av någon nära, en syster, mamma, moster eller kanske mormor. Men idag är det inte alla som lever som man gjorde förr och det är inte så längre.

Text: CICCI WIK

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150703