Flugfisket utvecklas i klubben

publicerad 2 juli 2015
- Av Bo Bäckman
Mikael Skoglund har gått en utbildning och har förordnande för att utföra fisketillsyn. När han är vid tjärnen hänger han på sig sin bricka. Om någon utomstående skulle få för sig att fiska vid Ulvbergstjärn har han rätt att ingripa och i värsta fall lämna över till åklagare.
Mikael Skoglund har gått en utbildning och har förordnande för att utföra fisketillsyn. När han är vid tjärnen hänger han på sig sin bricka. Om någon utomstående skulle få för sig att fiska vid Ulvbergstjärn har han rätt att ingripa och i värsta fall lämna över till åklagare.

forshaga (vb)

Några kilometer norr om Mölnbacka ligger Ulvbergs tjärn. Det är en av Forshaga sportfiskeklubbs medlemstjärnar. Här har klubbens medlemmar gjort i ordning bryggor och vindskydd. De har även lagt en spång från parkeringen och i stort sett runt hela tjärnen. Hit kommer de för att njuta av naturen och fiska.

Forshaga sportfiskeklubb är ett nytt namn, tidigare hette klubben Forshagaforsens sportfiskeklubb. Då ingick även Forshagaforsen i klubbens fiskevatten.
– Forshagaforsen är ett av Sveriges bästa laxfiskevatten. När det gäller försäjning av fiskekort så ligger den riktigt bra till i statstiken jämfört med andra fiskevatten.

Text och bild: CICCI WIK

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150703