lördag 25 januari 2025
ANNONS:

Du kan ta över Café Freja

publicerad 11 april 2019
- Av Bo Bäckman

Historisk byggnad behöver ny entreprenör

De kallade sig Frejatösera och drev för några år sedan kaféverksamheten i landets första järnvägsstation Fryksta station. Bild: DENNIS J HALL/ARKIV

FRYKSTA (VB)

Går du i kaféöppnartankar? Då har du nu chansen att bli den som tar över Café Freja. Kils kommun har kaféet ute på anbud.

Frykens södra udde, en oas i det värmländska landskapet – en kil med Stora Kils kyrka vakande på den vänstra kullen och Fryksta slalombacke på den högra sidan.

Text: DENNIS J HALL

ANNONS:

Arbetslösheten ökar i Värmland

publicerad 21 januari 2025
-AvRedaktionen

Arbetslösheten i Värmland steg från 6,1 procent i december 2023 till 6,3 procent i december 2024, enligt nya siffror från Arbetsförmedlingen.

Säffle är en av de värmländska kommuner där ökningen märks mest, med arbetslösheten nu uppe på 8,1 procent efter flera varsel under det gångna året. Under slutet av 2023 låg siffran på 7,7 procent.

Sverige har varit i en lågkonjunktur, och även om Värmland inte varit så drabbat tidigare, märker vi av det lite grann nu. Det är väl så att vi inte kommer undan den här konjunkturen heller, säger Lena Hertzberg, enhetschef på Arbetsförmedlingen Värmland till SVT.

Vargjakten avlyst

publicerad 10 januari 2025
-AvRedaktionen

Årets vargjakt i Värmland avslutades efter endast en fälld varg. En DNA-analys bekräftar att vargen som sköts i torsdags var den revirmarkerande tiken i Salungenreviret.

Enligt Länsstyrelsen finns inga tecken på att fler revirmarkerande vargar befinner sig i området, vilket innebär att jakten nu avbryts. Trots att jaktbeslutet tillät avskjutning av upp till sex vargar i reviret, blev det endast en varg som fälldes.

Syftet med licensjakten är att minska tätheten av revir. Efter att tiken fällts har inga ytterligare spår efter varg påträffats i jaktområdet, säger Karin Langöen, vilthandläggare på Länsstyrelsen Värmland, i ett pressmeddelande.

Jakten, som påbörjades nyligen, blev därmed betydligt kortare än förväntat.

Snöoväder påverkar kollektivtrafiken i Värmland

publicerad 6 januari 2025
-AvRedaktionen

Inför det kraftiga snöfall som SMHI varnat för har Värmlandstrafik höjt sin beredskap och uppmanar resenärer att förbereda sig på störningar under tisdagen.

Redan under morgonen har två tåg fått ställas in på grund av vädret, men större trafikstörningar har hittills uteblivit.

Värmlandstrafik uppmanar alla som planerar att resa att noga följa deras uppdateringar för att hålla sig informerade om vilka linjer som påverkas. Skolbussar och servicebussar väntas bli särskilt påverkade, rapporterar SVT.

Snöovädret förväntas fortsätta under dagen, och Värmlandstrafik arbetar för att säkerställa att resenärer drabbas så lite som möjligt.

Miniatyrtåg intar Kils bibliotek

publicerad 31 december 2024
-AvRedaktionen

För tionde året i rad ställer föreningen Värmlandståg ut sina imponerande miniatyrmodeller av passagerartåg, godståg och tågstationer på Kils bibliotek.

Utställningen, som blivit en uppskattad tradition, lockar både tågentusiaster och nyfikna besökare.

Det är roligt att få visa vad vi håller på med, och det är också ett bra sätt att locka nya medlemmar, säger Dan Carlsson, ordförande för Värmlandståg till SVT.

Utställningen är öppen den 30 december och den 2 januari, mellan klockan 10 och 18. Under dessa dagar demonstrerar föreningsmedlemmarna sina modeller, där tåg i miniatyrformat körs i åtta timmar om dagen.

Share via
Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.

Send this to a friend