fredag 9 maj 2025
ANNONS:

Det handlar om inställningen

publicerad 21 maj 2015
– Av Bo Bäckman

susanne_kielba[1]

karlstad (vb)

Hon växte upp i en företagarfamilj i Karlstad, tog över det familjeägda hotellet och drev det under några år. Hon kom då i kontakt med nöjesbranschen vilket ledde till att hon startade Nöjesbyrån och blev manager.

Besöksnäringen i Karlstad är ett område som Susanne har fortsatt att brinna för trots att hon har sålt hotellet. Bland annat har hon varit ordförande i styrelsen för Visit Karlstad Member.
– I april lämnade jag ordförandeposten men är kvar i styrelsen.

Det svåraste när det gäller besöksnäringen är att ena aktörerna och att få respekt för att det är en mycket viktig resurs. Det är inte som en stålindustri eller någon annan industri, det är inte som att göra en rulle och producera i mängder. För varje besökare som kommer så måste det finnas folk omkring, många aktörer behövs. Det gäller att se kunden, gästen.

Text och bild: CICCI WIK

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150522

ANNONS:

Risk för studentflakskaos i Karlstad – Hamngatan avstängd

publicerad Idag 12:48
– Av Redaktionen

Med Hamngatan enkelriktad väntas årets studentfirande i Karlstad orsaka trängsel i centrum. Kommunen har tagit fram en rekommenderad färdväg för flaken – men den är kort.

Den klassiska synen av glädjerop, studentsånger och konfetti på Karlstads gator lär återvända den 13 juni. Men med Hamngatan enkelriktad tvingas årets studentflak ta en alternativ väg.

Vi har tagit fram en ny färdväg där vi utgått från förra årets väg, men det händer mycket i staden, speciellt på Hamngatan och Östra torggatan så vi har fått anpassa oss efter vägarbetena, säger trafikhandläggaren Sofia Dahlström till NWT.

Den föreslagna rutten utgår från förra årets sträckning, men har justerats för att ta hänsyn till pågående arbeten på Hamngatan och Östra torggatan. Kommunens önskemål är att flaken följer denna väg: Östra torggatan österut förbi Karlstad CCC, vidare söderut via Nygatan och Hagatorget, därefter Eneströmsgatan, Frödingparken och tillbaka till Drottninggatan.

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Stökig valborgsnatt i Karlstad

publicerad 4 maj 2025
– Av Redaktionen

Valborgsnatten blev intensiv för polisen i Karlstad, där ett stort antal händelser rapporterades in – de flesta kopplade till berusning.

Totalt hanterades 22 fyllerier, fem personer omhändertogs enligt LOB och flera fick skjuts hem.

Flera personer hittades medvetslösa och fördes till sjukhus. Polisen beslagtog alkohol, hanterade klagomål på fyrverkerier och hög musik, och delgav flera ungdomar misstanke om ringa narkotikabrott.

Vi hade tagit höjt för valborgsnatten så vi har kunnat hantera allt, men det har funnits att göra, konstaterar polisens presstalesperson Sophia Jiglind till SVT.

Värmland bland topplänen för hundraåringar – kraftig ökning på fem år

publicerad 22 april 2025
– Av Redaktionen

Allt fler svenskar blir 100 år – och Värmland tillhör de län där ökningen varit som störst. Mellan 2020 och 2024 ökade antalet hundraåringar i länet med 6,3 procent, enligt ny statistik från SCB.

Totalt har gruppen hundraåringar i Sverige ökat med 20 procent de senaste fem åren. Värmland placerar sig bland de fem län med störst ökning, tillsammans med bland andra Dalarna och Östergötland.

Ökningen hänger ihop med att vi fått bättre sjukvård och mer kunskap om vad som är skadligt, exempelvis rökning, säger Peter Nordström, professor i geriatrik vid Akademiska sjukhuset till SVT.

Bland dem som nyligen fyllt 100 år finns Ingrid Hollvaster från Uppsala. Hon tar sin ålder med ro.

Det är inget märkvärdigt, men man måste sköta sig, säger hon.

Totalt ökade antalet 100-åringar i 16 av landets 21 län under perioden. Förutom Värmland låg även Gävleborg, Jönköping och Skåne högt i statistiken.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.