ANNONS:

Det är så mycket centerpolitik att jag jublar

Publicerad 1 februari 2019
– av Värmlandsbygden
3 min läsning

Att vara människa är inte alltid lätt. Vi ställs inför många prövningar genom livet. Något av det första svåra valet är mellan om jag vill leka med bollen eller bilen. Bägge är ju så fantastiskt roliga och rullar fram.

Ibland handlar det om att du måste välja mellan en budapestbakelse eller en biskvi. Bägge kittlar smaklökarna på ett utsökt sätt. Andra prövningar handlar om vilka värderingar du har och hur du bemöter människor som har värderingar som är motsatta dina egna. Varje prövning i livet ger oss erfarenheter som vi bär med oss. Varje erfarenhet gör att du som människa växer dig starkare. Sverige har varit igenom en prövning sedan riksdagsvalet i september 2018. Det har varit ett otal låsningar inom diverse olika samtalskonstellationer.

ANNONS:

Genom hela valrörelsen har partiledningen med Annie i spetsen varit oerhört tydliga med budskapet att Centerpartiets givna utgångspunkt är att hålla ihop Alliansen med det största partiets ledare som statsminister. Efter att valresultatet levererades började förhandlingarna.

Efter många turer hit och dit, upp och ner, fram och tillbaka så landade riksdagen slutligen i att rösta fram Stefan Löfven som statsminister för Sverige. Det tog 131 dagar för partierna att komma fram till detta. I media har vi kunnat läsa om och följa alla förhandlingsturer som varit. Det här resultatet är historiskt på många sätt. Som centerpartist har det inte varit lätt. Ska man välja mellan pest eller kolera? För mig är det ändå centerpartiets politisk som ska vara det vi vill ha ut ur en förhandling.

'De 73 punkter som C, L, S och MP har kommit överens om är så mycket centerpolitik att jag jublar. Vad sägs om reformer för bättre villkor på landsbygden, en mer öppen och flexibel arbetsmarknad, bättre möjligheter för företag att skapa jobb, en nystart för integrationen, en mer medmänsklig migrationspolitik, valfrihet i välfärden, en mer liberal bostadspolitik… Ja, listan kan göras riktigt lång. Att finnas med i ett samarbete kring att förverkliga de här punkterna gör att jag ser med tillförsikt på framtiden.

När jag befinner mig på sociala medier så grumlas tillförsikten en aning. Det som bekymrar mig är alla dessa normala, vanliga människor, ibland ganska högt uppsatta, som kan häva ur sig okvädningsord, rena lögner, hot och personliga påhopp. Vad är det för värderingar vi visar våra barn/unga genom att bete oss på det viset? Jo, att det är okej att bete sig illa, rent av mobba någon, på nätet. Det är inte okej. Inte på något sätt. Då gäller det att vi andra vågar stå upp för det som är rätt, att säga ifrån när någon beter sig illa mot en annan människa. Det jag vill komma till med det här inlägget är att det är du själv som väljer hur du beter dig. Du är med och sätter tonen i debatten.

Du får stå till svars för det du har sagt eller skrivit. Det finns många kloka citat som jag har läst genom åren. Ett av de klokaste är att den du trampar på när du är på väg upp är den du kan möta när du är på väg ner. Med det i minnet samt att om du behandlar andra på det sätt du själv vill bli bemött på så är det min fasta övertygelse att vi får en medmänskligare värld.

ANNONS:

Frosthalka på E18

Uppdaterad 20 oktober 2025, Publicerad 20 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

En bil körde av E18 vid Linnebäck utanför Kristinehamn under måndagsmorgonen. Frosthalka rapporteras på flera håll i Värmland efter nattens låga temperaturer.

Vid 06.15-tiden halkade en bil av vägen vid Linnebäck i riktning mot Karlskoga. Temperaturen ligger nära nollstrecket och frosthalka varnas det för på flera platser i länet. Vid 06.45 rapporterades halka även på E18 i Grums och blixthalka på väg 26 mellan Kristinehamn och Storfors.

ANNONS:

Ha koll på vädret, var god ute i god tid, planera din körning och stressa inte. Nu börjar graderna krypa neråt. Ha koll på när det är dags att byta till vinterdäck så att det inte blir långa köer som det brukar bli, säger Gabriel Henning, polisens presstalesperson i region Bergslagen, till NWT.

Polisen larmar: Kokain ner till 13-åringar i Värmland

Publicerad 14 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Allt yngre ungdomar i norra Värmland börjar använda tunga droger som kokain direkt, utan den traditionella "trappan" via alkohol och cannabis. Polisen ser nu tendenser till debutåldrar så låga som 13–14 år och uppmanar föräldrar att vara extra uppmärksamma.

Polisen i norra Värmland slår larm om en oroande utveckling där tunga droger når allt yngre användare. Det klassiska mönstret där alkohol fungerar som inkörsport till cannabis och därefter tyngre droger håller på att brytas bland unga förstagångsanvändare.

ANNONS:

Det är vanligare numera att det finns ungdomar som går på de tyngre drogerna direkt i så ung ålder som 13–14 år. Men därmed inte sagt att det skulle flöda kokain bland 13–14-åringar, säger Morgan Olsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef inom LPO Torsby till NWT.

Situationen omfattar hela lokalpolisområdet med Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner. Vidare pekar Olsson på hur dagens digitaliserade samhälle har underlättat tillgången till illegala substanser.

I dagens samhälle får de nog nästan tag på vad man vill. Vi har ju mycket via internet, kontakter och allt sånt. Vi har haft ett antal ärenden i modern tid där det beställts och så kommer narkotikan med post, säger han.

Misstänkt mord i Karlstad

Publicerad 13 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

En person har hittats död utomhus på Gubbholmen i Karlstad under natten till måndag. Polisen har inlett en förundersökning om mord då dödsorsaken är oklar.

Det var under natten mot måndag som larmet kom om en död person på Gubbholmen i Karlstad. Polisen ryckte ut till platsen och konstaterade att en person hade avlidit utomhus under oklara omständigheter.

ANNONS:

Vi tror oss veta vem den avlidne är och de anhöriga till den personen är underrättade, säger Lars Hedelin, presstalesperson på Polisregion Bergslagen, till SVT.

På grund av osäkerheten kring vad som lett till dödsfallet har polisen valt att rubricera händelsen som mord. Området har spärrats av och kriminaltekniker har genomfört undersökningar på platsen under både natten och morgontimmarna.

Busskortet höjs med två procent

Publicerad 11 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Från den 14 december höjs biljettpriserna i kollektivtrafiken med två procent. Samtidigt introduceras ett nytt halvårskort som svar på ökad efterfrågan efter pandemin.

Kollektivtrafiknämnden klubbar nästa vecka beslut om att höja busspriserna med två procent från den 14 december 2025. Höjningen väntas ge cirka sex miljoner kronor i ökade intäkter.

ANNONS:

Ett nytt halvårskort införs samtidigt som svar på ökad efterfrågan.

Det har varit ganska eftertraktat. Resemönstret har förändrats en hel del efter pandemin. På sommaren cyklar man och går mer och jobbar hemifrån en hel del. Då har efterfrågan på att köpa ett halvårskort ökat, säger Elisabeth Björk till NWT.

Sommarlovsbiljetten för barn och unga blir också kvar efter att ha lockat omkring en halv miljon resor förra sommaren.

Björk betonar att ambitionen är att undvika stora prishöjningar framöver.