ANNONS:

Bröt mot sina principer

publicerad 1 februari 2019
– Av Värmlandsbygden
1 min läsning

Det var kärlek vid första ögonkastet med den lilac-färgade valpen

Anna med familjens hundar Orion, Sol, Tintin och Nimbus.

sunne (vb)

För Anna och sambon Erik kretsar allt kring hundarna Tintin, Orion, Nimbus och Sol både arbetsschemat och semestern anpassas så att hundarna kan följa med. De åkte 200 mil – enkel väg – med bil för att hämta hem Sol, en resa de har gjort en gång tidigare. I december…

Text: KATARINA GÅSSTE Bild: ANNA ÅSTRÖM

ANNONS:
ANNONS:

Översvämning vid Lesjöfors museum

publicerad Idag 11:41
– Av Redaktionen
1 min läsning

Smeddammen svämde över under onsdagsmorgonen och översvämmade entrén till det lokala museet. Situationen löstes genom att dammluckorna öppnades.

Räddningstjänsten larmades tidigt på onsdagsmorgonen efter att Smeddammen i Lesjöfors svämmat över. Översvämningen ledde till att entrén vid Lesjöfors museum hamnade under vatten, rapporterar SVT.

ANNONS:

En anläggningsskötare kallades till platsen och öppnade dammluckorna för att minska trycket som riktades mot museibyggnaden. Åtgärden fick omedelbar effekt och vattnet började dra sig tillbaka från entrén.

Daniel Olsson, som arbetar som besöksmålsutvecklare på museet, försäkrar att händelsen inte kommer att störa den dagliga verksamheten.

Tio nya fartkameror installeras på E45

publicerad Igår 13:10
– Av Redaktionen
1 min läsning

Trafikverket planerar att montera nya trafiksäkerhetskameror längs motorvägen mellan Sunne och Torsby inom kort.

Under de närmaste veckorna kommer Trafikverket att installera tio fartkameror på E45-sträckan mellan Sunne och Torsby. Kamerorna kommer att fördelas jämnt med fem enheter i varje körriktning.

ANNONS:

Vi sätter upp kamerorna eftersom de bidrar till sänkt hastighet vilket räddar liv, säger Mikael Ringkvist på Trafikverket till SVT.

Vägsträckan har en hastighetsbegränsning på 90 km/h. Trafikverket meddelar att samtliga kameror kommer att monteras på välsynliga platser där hastighetsgränserna också kommer att vara tydligt markerade.

Värmlands vackraste plats utsedd

publicerad 9 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Tossebergsklätten har vunnit NWT:s läsarröstning om Värmlands vackraste plats, med god marginal. Platsen ligger 343 meter över havet och erbjuder en spektakulär utsikt.

Under sommaren har Nya Wermlands-tidningen gjort reportage om sex platser som har nominerats av läsare till Värmlands vackraste plats. Nu är omröstningen klar och resultatet är tydligt. Eva Backman, som driver Café Tossebergsklätten under sommarsäsongen, är inte förvånad.

ANNONS:

Det kan jag förstå. Jag hade ingen relation till Tossebergsklätten när jag tog över, men jag blev förvånad över att den är en sådan turistmagnet. Det här är jättekul, säger hon till tidningen.

Klarälven restaureras sten för sten för laxens skull

publicerad 7 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Tonvis med grus och sten läggs ut i norra Klarälven för att återställa laxens naturliga lekområden. Restaureringen som startade 2021 fortsätter längs en 25 kilometer lång sträcka mellan Höljes och Sysslebäck.

Arbetet ingår i bevarandeplanen för Natura 2000-området ”Klarälven, övre delen”. Genom att återskapa naturliga bottenmiljöer med rätt grus och stenstrukturer får laxen tillbaka sina lekplatser.

ANNONS:

Laxen är en paraplyart och den är utpekad i Natura området men det ska gynna alla organismerna i ekosystemet, säger länsstyrelsens projektledare Pär Gustafsson till SVT.

Den kraftiga rensning som gjordes av älvbottnen, framförallt efter andra världskriget, förstörde laxens naturliga miljöer. Botten blev så slät att man kunde gå över älven utan att snubbla, enligt Gustafsson.

Både flottningen och kraftverksbyggena längs älven har skadat den vilda laxen hårt. Nu hoppas man att restaureringen ska bidra till att beståndet åter kan växa.