ANNONS:

Äntligen kom prinsparet

publicerad 3 september 2015
– Av Bo Bäckman
1 min läsning
Prins Carl-Philip och Prinsessan Sofia med landshövding Kenneth Johansson, hans hustru Viola (skymd) och kommunstyrelsens ordförande i Sunne, Tobias Eriksson.
Prins Carl-Philip och Prinsessan Sofia med landshövding Kenneth Johansson, hans hustru Viola (skymd) och kommunstyrelsens ordförande i Sunne, Tobias Eriksson.

mårbacka (vb)

Nu har Prins Carl-Philip, hertig av Värmland, sin hertiginna av Värmland med sig på sitt första offentliga besök som gifta och de strålar av lycka. Ett mycket förtjusande ungt par som pratar enkelt och avspänt med folk. Solbrända och glada tackar de ödmjukt alla som kommit för att träffa dem denna regniga dag.

Prins Carl-Philip och Prinsessan Sofia kom på besök till Värmland och Mårbacka. Prinsen har varit här tidigare och sa att det alltid är lika roligt att komma till Värmland. Han har sin prinsstuga i Rottneros, vilken han fick av värmlänningarna då han blev hertig av Värmland.

ANNONS:

Text och bild: INGEGERD LÖWGREN JANSSON

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150904

ANNONS:

Björnjakten avlyst i Värmland

publicerad 21 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Årets licensjakt på björn i Värmlands län avbröts redan på premiärmorgonen den 21 augusti, efter att en björnhona fälldes.

Enligt jakttillståndet fick maximalt tre björnar fällas i länet under årets jakt, varav högst en hona. När den tillåtna björnhonan sköts på första dagen var jakten därmed över, rapporterar Svensk Jakt.

ANNONS:

Totalt fälldes två björnar under den korta jakten – förutom honan även en hane. De båda djuren sköts av olika jaktlag på platser öster om Likenäs respektive nära Medskogen, några kilometer från norska gränsen.

Detta är andra året i rad som björnjakten i Värmland måste avslutas redan på öppningsdagen på grund av att kvotgränsen för honor nåtts omedelbart.

Licensjakten på björn är strikt reglerad för att säkerställa en hållbar björnstam, med särskilda begränsningar för antalet honor som får fällas eftersom de är avgörande för artens fortbestånd.

23-åring gripen på Arlanda efter flykt – misstänks för skjutning på Skutberget

publicerad 19 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Ytterligare en 23-årig man åtalas för den brutala skjutningen på Skutberget i Karlstad där en 20-åring kidnappades, torterats och skjutits. 

Mannen greps i april på Arlanda flygplats efter att ha varit på flykt i nästan ett år efter att han anhållits i sin utevaro i juli 2024. Enligt uppgifter till NWT har han befunnit sig i Marocko och Egypten.

ANNONS:

Det var i februari 2024 som polisen fick larm om skjutningen på Skutberget i Karlstad. En man i 20-årsåldern hade kidnappats och misshandlats under ”tortyrliknande former” innan han sköts med fyra skott – tre i buken och ett i huvudet. Trots skadorna lyckades offret fly, söka hjälp på ett närliggande campingområde och överlevde.

Fyra unga män har redan dömts för brottet, bland annat en 20-årig man, till mellan fyra och 18 års fängelse. Ytterligare en man, som uppges vara huvudmannen bakom dådet, är fortfarande häktad i sin utevaro misstänkt för anstiftan till mord.

23-åringen åtalas nu vid Värmlands tingsrätt.

Åttaåring spelade bort 25 000 kronor på Roblox

publicerad 18 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En värmländsk familj har drabbats när deras åttaårige son spenderade 25 000 kronor på spelappar utan föräldrarnas vetskap. Pojken lyckades kringgå säkerhetsåtgärderna genom att ljuga om sin ålder och registrera sig som vuxen.

Åttaåringen hade tidigare haft ett barnkonto där alla köp krävde pappans godkännande. Men genom att öppna ett nytt konto kunde han göra 14 köp på 695 kronor styck på bara en dag i appen Roblox.

ANNONS:

Jag anser att det är tydligt att min son ljugit om sin ålder och gjort ej godkända köp till en väldigt stor summa, säger pappan till NWT.

Trots att köpen gjordes av en minderårig har familjen fått avslag från Apple vid två tillfällen. Från Roblox har de inte fått något svar alls.

Fallet är inte unikt – förra veckan rapporterade Aftonbladet om ett tolv år gammalt barn som gjorde 331 köp för 60 000 kronor på liknande spelappar.

Kriminalvårdare åtalad för miljonfusk

publicerad 17 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En 60-årig kriminalvårdare i Värmland åtalas för grovt bedrägeri efter att ha lurat en vän på 1,1 miljoner kronor genom falska fastighetsinvesteringar.

Den erfarne kriminalvårdaren fick under 2020-2021 över 1,1 miljoner kronor från en utlandsboende vän. Pengarna skulle investeras i fastigheter, men inga köp genomfördes någonsin.

ANNONS:

För att dölja detta skickade mannen falska dokument som påstods visa köp av hus på Hammarö, samt fejkade hyresavtal och lantmäteriutdrag.

De har kommit överens om att göra affärer, de skulle investera i fastigheter. Det görs inga investeringar i fastigheter. Den åtalade mannen skickar löpande olika dokument för att visa att investeringar sker, men det visar sig vara bluff och båg. Vi kan inte se att några investeringar har skett alls, säger åklagare Magnus Feldt Håpnes till NWT.

Kriminalvårdaren medger att han inte köpt några fastigheter men förnekar brott. Han hävdar att vännen tog initiativ till affärerna.