ANNONS:

Polisen utreder misstänkt våldsbrott

Uppdaterad 9 juli 2024, Publicerad 8 juli 2024 – av Redaktionen
1 min läsning

Polisen i Karlstad utreder ett misstänkt våldsbrott som ska ha inträffat under natten i Stadsträdgården.

Ett område i Stadsträdgården är avspärrat medan polisen utför utredningsåtgärder på plats. Enligt Sophia Jiglind, presstalesperson i polisregion Bergslagen, kontaktade en person polisen under dagen för att rapportera brottet. I nuläget finns ingen frihetsberövad, och polisen betonar att det inte är någon fara för allmänheten.

ANNONS:

Jag vill poängtera att det inte är något pågående brott och alltså inte är någon fara för allmänheten, säger hon till NWT.

Polisen har ännu inte gett några detaljer om brottets natur eller eventuella misstänkta.

ANNONS:

Pepparkakshus tillbaka på Värmlands Museum

Publicerad Idag 14:31 – av Redaktionen
1 min läsning

Karlstad. Från och med den 28 november ställs drygt 75 pepparkakshus ut på Värmlands Museum – och besökarna får rösta fram sin favorit.

Tävlingen Värmlands pepparkakshus var under många år ett återkommande inslag på museet, men har legat i dvala sedan mitten av 2010-talet. Nu är den tillbaka.

ANNONS:

Det passar extra bra att ta upp traditionen just i år då Värmlands Museum har en särskild satsning på arkitektur med både utställning, årsbok och ett generöst program för att fira 50-årsjubileumet av det europeiska byggnadsvårdsåret, säger Karin Wallmander, kommunikatör på museet i ett pressmeddelande.

Museet uppmanade glada bagare i alla åldrar att delta, oavsett om de var amatörer eller proffs. Intresset visade sig vara stort och resulterade i drygt 75 bidrag som nu ska ställas ut.

Besökare kan rösta på sin favorit via en talong i receptionen. Vinnarna – både juryns och publikens pris – koras den 13 december.

Karlstad kan nå 100 000 invånare redan nästa år

Publicerad 26 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Karlstads mål om 100 000 invånare kan uppnås snabbare än beräknat. Om befolkningsökningen håller i sig når kommunen milstolpen i slutet av 2026 – ett år tidigare än prognostiserat.

I tre decennier har Karlstad arbetat mot målet att bli en kommun med 100 000 invånare. Nu är det nära. Enligt den senaste befolkningsprognosen från Sweco skulle målet nås under 2027, men utvecklingen har gått fortare än väntat.

ANNONS:

Vid september månads slut hade kommunen ökat med 717 invånare under året och räknade då totalt 98 865 personer. Det är fler än vad som förväntades för hela 2025.

Det känns ju helt fantastiskt roligt. Vi överträffar alltså våra egna prognoser, säger kommunstyrelsens ordförande Linda Larsson (S) till SVT.

Bakom tillväxten ligger både födslar och inflyttning. Under året har 262 barn fötts i kommunen, samtidigt som många studenter och andra flyttat till Karlstad från övriga landet.

Flera fordon i krock på E18 i Karlstad

Uppdaterad 21 november 2025, Publicerad 21 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

En minibuss och två personbilar kolliderade på E18 i Karlstad under torsdagseftermiddagen. Inga allvarliga personskador rapporterades.

Larmet om trafikolyckan kom in till SOS Alarm klockan 16.47. Kollisionen inträffade mellan Klaramotet och Våxnäsmotet i riktning mot Grums.

ANNONS:

Räddningstjänst, polis och flera ambulanser skickades till platsen och arbetade där i drygt en timme.

Det är tre fordon som gått ihop i någon form av kökrock, säger en operatör på SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen till NWT.

Vid 18-tiden hade räddningstjänsten lämnat olycksplatsen. Enligt uppgift ska inga allvarliga personskador ha uppstått i samband med kollisionen.

Karlstad först i världen med återvinning av vinkorkar

Publicerad 20 november 2025 – av Redaktionen
1 min läsning

Karlstad blir sannolikt den första kommunen i världen som samlar in vinkorkar genom den kommunala återvinningen. Kommunens energibolag startar nu en pilot i samarbete med Systembolaget.

Omkring 41 miljoner vinflaskor med korkar av naturkork säljs årligen i Sverige. Nu tar Karlstads Energi initiativ till att ta hand om dessa korkar på ett bättre sätt än dagens energiåtervinning.

ANNONS:

Christoffer Henriksson, återvinningsstrateg på Karlstads Energi, är övertygad om att kommunen är först i Sverige med satsningen. Troligen också först i världen.

Att vi är först i Sverige är vi säkra på. När det gäller världen så är det jättesvårt att kontrollera. Vi hittar inget annat exempel på insamling i kommunal regi, så där är vi troligtvis först i världen, säger han till NWT.

Insamlingen sker i samarbete med Systembolaget, som kommer att upplåta plats i sina tre butiker i Karlstad. Korkar kan också lämnas vid kommunens återvinningscentraler, i anslutning till glasåtervinningen.

Projektet är en pilotsatsning med målet att konceptet ska kunna spridas till andra kommuner. I dag går vinkorkar till energiåtervinning och blir fjärrvärme, men enligt Henriksson är det en resurs som kan användas bättre. — Vi vill vara med och bidra, säger han. Insamlingen startar den 27 november. Företaget Rekorek kommer att ansvara för återvinningen.