ANNONS:

Medlemmar uppåt väggarna

Publicerad 22 april 2022
– Av Lia Örnborn
Det finns ett stort intresse för klättring i Karlstad.
3 min läsning

William Strömgren är ordförande för föreningen.
– Det finns ett stort engagemang för klättringen, många barn och unga står i kö, berättar han.

1987 bildades Karlstad klätterklubb av engagerade och villiga klättrare. Medlemmarna är med i styrelsen och tar hand om ungdomsgrupperna.
Föreningen är ideell och William Strömgren har varit med sedan slutet på nittiotalet, tio år som medlem, tre som sekreterare och nu som ordförande.
Om man önskar vara medlem och få klättra behöver man ha ett grönt kort. Det får man genom en utbildning på två dagar som avslutas med en examination. Om det inte finns möjlighet för det kan men besöka klubben under deras provapå-tid, då föreningsmedlemmarna är med och säkrar upp. Ingen föranmälan krävs, men man får swisha hundra kronor för att få delta och det är först till kvarn då det endast finns plats för trettio personer. Ingen åldersgräns för att prova på. Dock är det skolålder som gäller för de barn och unga som vill gå ungdomsträningen.
– Det finns ett stort engagemang kring klättringen. Det är något som barn lätt tar till sig, berättar William Strömgren.

ANNONS:

Han beskriver det som en naturlig dragningskraft för barn och unga.
– Att klättra och härja runt ligger i barnens natur. Vi rekommenderar att barnen fyllt åtta innan de kommer hit. Det beror på att yngre barn har svårare att ta åt sig av informationen vi ger ut.

För tillfället är det trehundra barn och ungdomar som står i kö för att börja klättra för Karlstad klätterklubb. Ordföranden beskriver det som problematiskt att efterfrågan är större än vad klubben kan tillgodose för tillfället. Ungdomsgruppen är för trettonåringar och uppåt. William Strömgren har två egna barn som också är engagerade i klättring. Även de som är med på ungdomsträningen försöker föreningen se till att de hjälper till på de yngre barnens träningar som involverar uppvärmning, styrketräning, klättring, teknik och nedvarvning. Det finns chans till klättring på hög höjd, tio meter, och lägre med tjockmattor under.
Anläggningen de har tillgång till är hyrd av Karlstad kommun och ligger i Tingvalla innebandyarena. Det kan inte vara allt för många inne i lokalen samtidigt vilket bildar kö för träningarna. De som varit längst i kö har väntat i fyra år på att få börja klättra.
– Fördelen är att de kan besöka oss på provapå-tillfällena för att få någon form av klättring i sin vardag.
– För tillfället arrangerar vi inte någon tävlingsverksamhet i vår klubb, säger William Strömgren kring frågan om de tidigare arrangerat tävlingar eller om de i framtiden skulle kunna tänka sig att göra det.

Det finns tankar kring att starta upp en mer aktiv tävlingsverksamhet i framtiden. Det hänger på om medlemmar är villiga att arrangera tävlingarna.
– Finns intresset så är det möjligt att tävlingsverksamheten kommer att öka för vår förening.

William Strömgren beskriver det som en enklare väg till framgång och synlighet.
– Det är en möjlighet att få upp medlemsantalet även bland vuxna.

ANNONS:

Nya uppgifter i utredningen – spår hittade på Gubbholmen

Publicerad 16 oktober 2025
– Av Redaktionen
Kvinnan hittades på Gubbholmen.
1 min läsning

Efter att en 25-årig kvinna hittades död på Gubbholmen i måndags arbetar polisen nu vidare med utredningen. Spår från platsen ska analyseras och en obduktion genomförs under onsdagen.

Polisen har nu bekräftat att de hittat spår på platsen där kvinnan hittades. Han vill dock inte gå in på vad det är för typ av spår, för att inte färga utredningen.

ANNONS:

Ett viktigt steg i utredningen sker under onsdagen när en obduktion är planerad att genomföras. Resultatet väntas ge polisen fler svar om vad som hänt kvinnan.

Vi inväntar nu obduktionen innan vi kan ge mer information och vi tror att vi har en preliminär bedömning i slutet av veckan, säger polisens presstalesperson Gabriel Henning till NWT.

Här är årets tema för Musikhjälpen

Publicerad 8 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Den 1-7 december sänds Musikhjälpen från Stora torget i Karlstad med fokus på barns rätt till utbildning.

Årets tema är "Alla barn har rätt att gå i skolan". Av de 234 miljoner barn som lever i länder drabbade av krig och katastrofer går 85 miljoner inte i skolan alls – trots att utbildning är en mänsklig rättighet.

ANNONS:

I humanitära kriser kan skolan vara den enda platsen där barn får mat och träffar kompisar i trygg miljö. Barn som går i skolan löper också mindre risk att utsättas för barnäktenskap och barnarbete.

Skolgången är mer än bara utbildning för ett barn i krig och konflikter, till exempel i Gaza, Ukraina eller Sudan. Skolan bidrar till både en säkrare vardag, och en tryggare framtid. När barn utbildas så gynnas hela samhället, säger Radiohjälpens generalsekreterare Kristina Henschen, i ett pressmeddelande.

Brand i elbuss – åtta skadade i Karlstad

Publicerad 4 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Kraftig rökutveckling tvingade räddningstjänsten att evakuera flera bostadshus i Karlstad när en elbuss började brinna inne i Orrholmsgaraget på torsdagen. Åtta personer fick vård, varav tre fördes till sjukhus.

Larmet om branden kom under torsdagseftermiddagen. En av Nobinas elbussar hade börjat brinna inne i garaget, vilket ledde till massiv rökbildning.

ANNONS:

När vi kom fram var det stor rökutveckling på platsen, säger Anders Markus, regional räddningsledare till SVT.

Totalt fick åtta personer vård efter händelsen. De skadade var i åldrarna 18 till drygt 80 år. Bland dem finns bussföraren, som togs till sjukhus för kontroll men mår förhållandevis bra enligt Nobina.

Butikschef besöker skola för att stoppa ungdomsproblem

Publicerad 24 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

ICA Wallinders biträdande butikschef Jesper Håkansson tog saken i egna händer och besökte Norrstrandsskolan för att prata vett och etikett med ungdomarna. Anledningen: växande problem med snatteri, skadegörelse och farliga TikTok-trender i butiken.

Butiken förlorar årligen stora summor på grund av ungdomarnas beteende. Snatteri, varor som läggs fel och matsvinn - som smälta glassar som lämnas utanför frysarna - kostar butiken nära 400 000 kronor per år.

ANNONS:

Håkansson beskriver absurda situationer där ungdomar tänt ljus inne i butiken och skapat brandfara, eller använt gurkor i slagsmål. Under skolbesöket märkte Håkansson att eleverna blev förvånade över hur allvarliga följder till synes små handlingar kan få. Han menar att det är viktigt att förebygga problemen.

Det är viktigt för oss, för det är framtidens kunder också, säger han till NWT.