Fest i Väst är tillbaka på Våxnäs lördagen den 22 augusti klockan 14–17, ett kostnadsfritt evenemang utanför Fredricelundsskolan, Parkleken Karmen och Våxnäs centrum.
Våxnäs växte fram på 1960-talet på mark som dessförinnan mest var åker och bete. I dag ligger skola, centrum och parklek tätt. Fredricelundsskolan är en F–6-skola med omkring 280 elever. Parkleken Karmen är en av kommunens bemannade parklekar. Arrangörerna vill lyfta det som redan finns i stadsdelen: att folk träffas där de bor, och att föreningarna syns i vardagen.
Huvudarrangörer är Tillsammans i Karlstad, ABF och Hyresgästföreningen. ABF Värmland har evenemanget i sin kalender och skriver att det är kostnadsfritt. På evenemangssidan står Hyresgästföreningen Region Mitt som medarrangör.
I fjol, 2025, hölls festen för tredje gången. Tillsammans i Karlstad räknade då med omkring 1 500 besökare. Årets inbjudan är i samma anda: en öppen eftermiddag utan biljett.
På affischen utlovas prova-på-aktiviteter, fiskdamm, tävlingar, pyssel, tipspromenad, scen och minilopp. Parkleken Karmen håller loppis. Det blir också politikertorg, demokratisnack och HLR. Bland medarrangörerna nämns bland andra IF Göta, Rädda Barnen, Röda Korset och Studiefrämjandet. Fler utställare kan tillkomma.
ABF anger platsen som Våxnäs centrum, Petersbergsgatan 17. Evenemanget är samtidigt utspritt: utanför Fredricelundsskolan, vid parkleken och in mot centrum.