ANNONS:

Utlämnade på Medelhavet

Publicerad 15 april 2016
– av Bo Bäckman
1 min läsning
Inger Berg och Jihan Ahmed kommer från helt olika världar och upplevelser,
Jihan Ahmed och Inger Berg kommer från helt olika världar och upplevelser.

hammarö (vb)

Regimen hade omringat byn och bomberna exploderade så klassrummet skakade. Till slut gick det inte längre – lärarinnan Jihan Ahmed blev tillsagd att fly.
– Jag jobbade för barnens skull.

Under kriget i Syriens två första år sökte Jihan Ahmed, 35, och hennes familj skydd i södra Damaskus – som var en av Syriens säkraste platser trots att regimen omringat byn och bomberna ven utanför husen.

ANNONS:

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 160415

ANNONS:

Nytt fik på Pizzeria öppnat i Skoghall

Publicerad Idag 14:29
– av Redaktionen
1 min läsning

Skoghalls pizzeria har utökat sin verksamhet med ett fik. Nu slipper Hammaröborna åka till Karlstad för att fika, och ägaren har mötts av tacksamhet från kunderna.

Oscar Akalp, som tog över Skoghalls pizzeria i början av året, har utökat menyn med kaffe, kladdkaka, morotskaka och andra fikavaror. Beslutet kom efter att han snabbt upptäckte att det saknades ett kafé i Skoghall.

ANNONS:

Tidigare drev han restaurangen Söta Grodan ovanför Åhléns i Karlstad. Sedan fiket öppnade i veckan har reaktionerna varit övervägande positiva.

Många har tackat oss. En kund kom till och med med en blomma, säger Oscar till NWT.

Nästa steg i satsningen är att börja sälja frukostmackor. Pizzerian ligger strategiskt placerad vid busstationen i Skoghalls centrum, vilket innebär att resenärer kommer kunna köpa frukost på vägen. När frukostmackorna kommer att införas är ännu inte bestämt.

 

S vill stoppa varsel av barnskötare på Hammarö

Uppdaterad 20 oktober 2025, Publicerad 18 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Socialdemokraterna på Hammarö vill riva upp beslutet om att varsla 40 barnskötare i kommunen. Istället föreslår partiet att varslen ska fördelas enligt principen "sist in först ut" och omfatta även utbildad personal.

Under ett extrainsatt styrelsemöte på torsdagskvällen enades Socialdemokraterna om att häva varslet av barnskötartjänsterna. Partiet vill undvika att enbart en yrkesgrupp drabbas och förslaget ska presenteras vid ett extra bildningsnämndsmöte den 24 oktober.

ANNONS:

Marianne Karlén (M), gruppledare för Moderaterna, är kritisk till förslaget.

Förslaget kom överraskande och vi försöker nu greppa vad det innebär. Men vi tycker att det är beklagligt att varslet lades från början utan att det var ordentligt genomtänkt. Detta nya förslag skapar oro bland fler anställda nu, säger hon till SVT.

Sveriges Lärare på Hammarö, där många av de förskollärare som nu riskerar varsel är medlemmar, uppger att de kommer att värna sina medlemmars intressen när förhandlingarna återupptas.

Föräldrar protesterar mot förskole­stängningar på Hammarö

Publicerad 26 augusti 2025
– av Redaktionen
Nolgårds förskola hotas av stängning.
1 min läsning

Tre förskolor på Hammarö riskerar att stängas nästa år på grund av vikande barnantal och renoveringsbehov. Föräldrar har startat namninsamlingar i protest.

Nolgård, Lunna och Hallersrud förskolor hotas alla av nedläggning, vilket fått föräldrar att mobilisera med namninsamlingar.

ANNONS:

Det är oacceptabelt att lämna besked så här sent, säger Joakim Moberg till SVT, som är föräldern som står bakom namninsamlingen vid Nolgårds förskola.

Bakgrunden är ett vikande barnantal i Hammarö kommun kombinerat med ett stort renoveringsbehov vid de tre förskolorna. Enligt förslaget ska förskolorna på Nolgård och Lunna stängas redan i januari 2026, medan Hallersrud föreslås stängas i augusti nästa år.

Stor vattenläcka stoppade vattenförsörjningen i Karlstad och Hammarö

Publicerad 22 augusti 2025
– av Redaktionen
Vattnet kan vara missfärgat efter vattenläckan.
1 min läsning

En omfattande vattenläcka på fredagsmorgonen orsakade problem med vattenförsörjningen för hela Karlstad och Hammarö kommun.

Läckan, som uppstod i en gammal vattenledning i Klarälven, upptäcktes tidigt på morgonen och ledde till kraftigt sänkt vattentryck i de drabbade områdena.

ANNONS:

Vid 10-tiden hade kommunens tekniker lyckats koppla bort den trasiga ledningen, vilket gjorde att vattentrycket snabbt återgick till normala nivåer och vattenförsörjningen återställdes.

Det är en gammal ledning som har spruckit. Vi har nu kopplat bort ledningen och nu ska att trycket stiga till normala nivåer igen. Stort tack till flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade oss som såg läckan från sin bostad, säger Pär Ungerberg, enhetschef ledningsnät VA, i ett pressmeddelande.

Kommunen tackar flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade myndigheterna efter att ha observerat läckan från sina bostäder, vilket hjälpte till att snabbt lokalisera problemet.

Vattnet är nu tillbaka för boenden i kommunerna. Missfärgningar av vattnet kan förekomma, vilket vanligen beror på att avlagringar lossnat från ledningarna. Det är inte hälsofarligt, men kommunen rekommenderar att man spolar kall vatten tills det är klart innan man använder det till matlagning och dryck.

Vittvätt kan också missfärgas.