ANNONS:

Skönhet och njutning i ett

publicerad 18 mars 2016
– Av Bo Bäckman
1 min läsning
Spaavdelningen har varit Helén Birgerssons (bilden) och Gisela Bloms dröm sedan de 2008 började fundera på att driva sin verksamhet i gamla badhuset.
Spaavdelningen har varit Helén Birgerssons (bilden) och Gisela Bloms dröm.

SKOGHALL (vb)

Idén växte fram redan 2008. Nu har drömmen blivit sann och sedan februari driver Helén Birgersson och Gisela Blom hudvård och spa i gamla badhuset.
– Kombinationen hudvård och spa finns inte här i närheten, säger Helén.

Redan 2004 startade kompanjonerna salong i centrala Skoghall. Helén som utbildad nagelteknolog och Gisela som utbildad hudterapeut.

ANNONS:

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 160318

ANNONS:

Föräldrar protesterar mot förskole­stängningar på Hammarö

publicerad 26 augusti 2025
– Av Redaktionen
Nolgårds förskola hotas av stängning.
1 min läsning

Tre förskolor på Hammarö riskerar att stängas nästa år på grund av vikande barnantal och renoveringsbehov. Föräldrar har startat namninsamlingar i protest.

Nolgård, Lunna och Hallersrud förskolor hotas alla av nedläggning, vilket fått föräldrar att mobilisera med namninsamlingar.

ANNONS:

Det är oacceptabelt att lämna besked så här sent, säger Joakim Moberg till SVT, som är föräldern som står bakom namninsamlingen vid Nolgårds förskola.

Bakgrunden är ett vikande barnantal i Hammarö kommun kombinerat med ett stort renoveringsbehov vid de tre förskolorna. Enligt förslaget ska förskolorna på Nolgård och Lunna stängas redan i januari 2026, medan Hallersrud föreslås stängas i augusti nästa år.

Stor vattenläcka stoppade vattenförsörjningen i Karlstad och Hammarö

publicerad 22 augusti 2025
– Av Redaktionen
Vattnet kan vara missfärgat efter vattenläckan.
1 min läsning

En omfattande vattenläcka på fredagsmorgonen orsakade problem med vattenförsörjningen för hela Karlstad och Hammarö kommun.

Läckan, som uppstod i en gammal vattenledning i Klarälven, upptäcktes tidigt på morgonen och ledde till kraftigt sänkt vattentryck i de drabbade områdena.

ANNONS:

Vid 10-tiden hade kommunens tekniker lyckats koppla bort den trasiga ledningen, vilket gjorde att vattentrycket snabbt återgick till normala nivåer och vattenförsörjningen återställdes.

Det är en gammal ledning som har spruckit. Vi har nu kopplat bort ledningen och nu ska att trycket stiga till normala nivåer igen. Stort tack till flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade oss som såg läckan från sin bostad, säger Pär Ungerberg, enhetschef ledningsnät VA, i ett pressmeddelande.

Kommunen tackar flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade myndigheterna efter att ha observerat läckan från sina bostäder, vilket hjälpte till att snabbt lokalisera problemet.

Vattnet är nu tillbaka för boenden i kommunerna. Missfärgningar av vattnet kan förekomma, vilket vanligen beror på att avlagringar lossnat från ledningarna. Det är inte hälsofarligt, men kommunen rekommenderar att man spolar kall vatten tills det är klart innan man använder det till matlagning och dryck.

Vittvätt kan också missfärgas.

Skadegörelse vid Hammarö kyrka

publicerad 10 oktober 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

Hammarö kyrkogård har utsatts för skadegörelse där en robotgräsklippare och dess laddstation förstörts av tre mellanstadiebarn.

Under tisdagen upptäcktes att tre barn i mellanstadieålder vandaliserat Hammarö kyrkogård genom att förstöra en robotgräsklippare och dess laddstation samt kasta sten mot minneslunden. Enligt Milena Andersson, kyrkogårdschef, har även klipparens hjul plockats bort. Hon uttrycker oro för barnens säkerhet, eftersom det är farligt att klättra på kyrkogårdsmuren.

ANNONS:

Kyrkan kommer att polisanmäla händelsen och har redan varit i kontakt med den närliggande Hammarlundens skola. Kyrkan har tidigare haft enbart positiva erfarenheter av skolan och hoppas att detta var ett enstaka tillfälle. Kostnaderna för de förstörda föremålen uppskattas till mellan 6 000 och 10 000 kronor.

Höga halter av tarmbakterier i vattnet vid Ruds badplats

publicerad 14 juni 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

Hammarö kommun avråder från bad vid Ruds badplats efter att höga halter av tarmbakterier upptäckts i vattnet.

Under torsdagen gick kommunen ut med en varning efter att det uppmätts höga nivåer av intestinala enterokocker och E.coli i badvattnet.

ANNONS:

Normalt sett har vi väldigt hög kvalitet på badvattnet på Hammarö men utifrån provresultatet har det visat sig att vattnet är otjänligt vilket gör att vi rekommenderar människor att undvika att bada här tillsvidare, skriver miljöinspektör Linda Blom på kommunens hemsida.