ANNONS:

Sigvards Kalle Mus blir barnbok

publicerad 22 april 2022
– Av Andreas Hansson
Mormor Majlis och mamma Inga-Lill har kämpat tillsammans med Wilma Fors, till morfar Sigvards ära, för att få barnboken om Kalle Mus klar.
3 min läsning

Sigvard Fors hittade på berättelsen om Kalle Mus för sina döttrars skull. 1985 gick han bort i cancer och nu hedras hans minne när barnbarnet Wilma publicerar hans berättelse. 

Han växte upp på en gård i Västergötland, men kom till Hammarö för att jobba på Stora Enso i Skoghall. Där träffade han sin fru Majlis och fick döttrarna Anette och Inga-Lill. För att ha något att berätta för dem när de skulle sova, hittade han på en berättelse om Kalle Mus, som han också skrev ner på papper.
Berättelsens Kalle Mus bor i skogen och drömmer om att få komma in till staden. Han får en inbjudan till sin kusin, som bor i staden, och påbörjar resan dit. På vägen händer förstås lite av varje som gör resan till ett äventyr.
– Hans tanke var mest att göra en rolig saga åt min mamma och hennes syter, men han hade nog aldrig en tanke om att göra en bok av det, säger barnbarnet Wilma Fors.

ANNONS:

Hon är själv illustratör och tillsammans med mamma Inga-Lill har hon samlat ihop sin morfars saga, som nu blir en barnbok, för att hedra minnet av både sagan och Sigvard själv. Wilma fick aldrig träffa sin morfar, men har lärt känna honom genom de spännande äventyren hon fick lyssna på under uppväxten.
I gymnasiet fick hon prova på att starta ett eget företag, inom organisationen Ung Företagsamhet, och gjorde då illustrationer för att uppmärksamma den autoimmuna sjukdomen Alopecia, som Wilma själv lider av. Det gav blodad tand och idag driver hon företaget Wilma Fors Illustratör.
– Eftersom jag kunde illustrera och vi har haft morfars papper med sagan, så tänkte jag att varför inte bara rita några bilder och skicka in tillsammans med texten till ett förlag.

Materialet togs emot direkt, av Visto förlag i Lerum, och Wilma illustrerade klart resten av boken. Berättelsen från 70-talet har anpassats något till dagens språkanvädning, men i det stora hela är det morfar Sigvards ord som är tryckta i boken.
– Det känns fint att det blir som att vi har gjort boken tillsammans, säger Wilma.

Morfar Sigvard var en riktig naturmänniska. Förutom att han växte upp på en bondgård, där han började jobba redan som 10-åring, höll han även på med både jakt och fiske och trivdes väldigt bra ute i naturen. Kanske kan det ha påverkat berättelsen om en liten mus som bor just ute i skogen, men även drömmer om spänningen i vad som kan tänkas hända inne i staden.
Enligt förlaget riktar sig boken till barn mellan 3-6 år och snart finns den tillgänglig för nya barn som får åka med på Kalle Mus resa från skogen till staden. På så sätt väcks Sigvards minne till liv igen, nästan 40 år efter hans död, och hans berättelse får leva vidare.

 


Sigvard Fors hittade på berättelser om Kalle Mus för sina barn på 70-talet. Nu har hans berättelser blivit en barnbok.
Foto: PRIVAT

ANNONS:

Föräldrar protesterar mot förskole­stängningar på Hammarö

publicerad 26 augusti 2025
– Av Redaktionen
Nolgårds förskola hotas av stängning.
1 min läsning

Tre förskolor på Hammarö riskerar att stängas nästa år på grund av vikande barnantal och renoveringsbehov. Föräldrar har startat namninsamlingar i protest.

Nolgård, Lunna och Hallersrud förskolor hotas alla av nedläggning, vilket fått föräldrar att mobilisera med namninsamlingar.

ANNONS:

Det är oacceptabelt att lämna besked så här sent, säger Joakim Moberg till SVT, som är föräldern som står bakom namninsamlingen vid Nolgårds förskola.

Bakgrunden är ett vikande barnantal i Hammarö kommun kombinerat med ett stort renoveringsbehov vid de tre förskolorna. Enligt förslaget ska förskolorna på Nolgård och Lunna stängas redan i januari 2026, medan Hallersrud föreslås stängas i augusti nästa år.

Stor vattenläcka stoppade vattenförsörjningen i Karlstad och Hammarö

publicerad 22 augusti 2025
– Av Redaktionen
Vattnet kan vara missfärgat efter vattenläckan.
1 min läsning

En omfattande vattenläcka på fredagsmorgonen orsakade problem med vattenförsörjningen för hela Karlstad och Hammarö kommun.

Läckan, som uppstod i en gammal vattenledning i Klarälven, upptäcktes tidigt på morgonen och ledde till kraftigt sänkt vattentryck i de drabbade områdena.

ANNONS:

Vid 10-tiden hade kommunens tekniker lyckats koppla bort den trasiga ledningen, vilket gjorde att vattentrycket snabbt återgick till normala nivåer och vattenförsörjningen återställdes.

Det är en gammal ledning som har spruckit. Vi har nu kopplat bort ledningen och nu ska att trycket stiga till normala nivåer igen. Stort tack till flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade oss som såg läckan från sin bostad, säger Pär Ungerberg, enhetschef ledningsnät VA, i ett pressmeddelande.

Kommunen tackar flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade myndigheterna efter att ha observerat läckan från sina bostäder, vilket hjälpte till att snabbt lokalisera problemet.

Vattnet är nu tillbaka för boenden i kommunerna. Missfärgningar av vattnet kan förekomma, vilket vanligen beror på att avlagringar lossnat från ledningarna. Det är inte hälsofarligt, men kommunen rekommenderar att man spolar kall vatten tills det är klart innan man använder det till matlagning och dryck.

Vittvätt kan också missfärgas.

Skadegörelse vid Hammarö kyrka

publicerad 10 oktober 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

Hammarö kyrkogård har utsatts för skadegörelse där en robotgräsklippare och dess laddstation förstörts av tre mellanstadiebarn.

Under tisdagen upptäcktes att tre barn i mellanstadieålder vandaliserat Hammarö kyrkogård genom att förstöra en robotgräsklippare och dess laddstation samt kasta sten mot minneslunden. Enligt Milena Andersson, kyrkogårdschef, har även klipparens hjul plockats bort. Hon uttrycker oro för barnens säkerhet, eftersom det är farligt att klättra på kyrkogårdsmuren.

ANNONS:

Kyrkan kommer att polisanmäla händelsen och har redan varit i kontakt med den närliggande Hammarlundens skola. Kyrkan har tidigare haft enbart positiva erfarenheter av skolan och hoppas att detta var ett enstaka tillfälle. Kostnaderna för de förstörda föremålen uppskattas till mellan 6 000 och 10 000 kronor.

Höga halter av tarmbakterier i vattnet vid Ruds badplats

publicerad 14 juni 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

Hammarö kommun avråder från bad vid Ruds badplats efter att höga halter av tarmbakterier upptäckts i vattnet.

Under torsdagen gick kommunen ut med en varning efter att det uppmätts höga nivåer av intestinala enterokocker och E.coli i badvattnet.

ANNONS:

Normalt sett har vi väldigt hög kvalitet på badvattnet på Hammarö men utifrån provresultatet har det visat sig att vattnet är otjänligt vilket gör att vi rekommenderar människor att undvika att bada här tillsvidare, skriver miljöinspektör Linda Blom på kommunens hemsida.