ANNONS:

Mysig premiär i Sockenstugan

Publicerad 10 februari 2017 – av Bo Bäckman
1 min läsning
Camilla Risberg var en av arrangörerna och hon var nöjd med premiären.

HAMMARÖ (vb)

Mysig stämning var det när den första upplagan av Sockenstugans minimässa gick av stapeln. Utställare var på plats och det varvades med glada möten och modevisning.

– Det här var ju hur roligt som helst, säger Camilla Risberg, en av arrangörerna.

ANNONS:

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 170210

ANNONS:

Stora skillnader i bolånekostnader i Värmland – Hammaröborna betalar mest

Publicerad 27 juni 2026 – av Redaktionen
2 min läsning

I Värmland varierar kraftigt hur stor del av inkomsten som går till villalånet. En ny kartläggning från Landshypotek Bank visar att på Hammarö lägger villaägarna i genomsnitt 17 procent av sin inkomst på bolånet, medan motsvarande siffra i Filipstad är fem procent, skriver NWT.

Trots de höga huspriserna på Hammarö är det ändå kommunen där villaägarna har mest kvar i plånboken efter att lånet är betalt. Jonas Wahlberg Björk, mäklare och kontorschef på Fastighetsbyrån i Karlstad, förklarar att "den ständiga prisutvecklingen och ett stort intresse för hemmet i kommunen har möjliggjort att många fastigheter kostats på och hållits i väldigt gott skick". Han pekar också på läget som en faktor: "närhet till centrala Karlstad med jobb och service, närhet till vatten och natur samt populära skolor är ytterligare faktorer som gör att priserna på bostad där är höga."

ANNONS:

Stora inkomstskillnader bakom skillnaderna

I Filipstad, som har två av Sveriges billigaste villaområden enligt Hemnet, har husägarna i snitt drygt 44 500 kronor kvar efter bolånet, trots att lånekostnaden bara är fem procent av inkomsten. Jonas Wahlberg Björk menar att skillnaden beror på att Hammaröborna i genomsnitt tjänar 28 procent mer än Filipstadsborna, enligt SCB.

För den som har höga bolånekostnader finns möjligheter att sänka avgifterna. — Har det gått mer än 5 år sedan du fick en värdering av din bostad kan du ta kontakt med en mäklare för att få en aktuell värdering. Med en värdering som underlag kan du förhandla om såväl ränta och amortering, säger Jonas Wahlberg Björk.

MORGONENSNYHETER: Sjöräddningens modernaste båt till Hammarö • Kontaktperson tvingad lämna efter tolv år • Pingisflickor strömmar till

Publicerad 29 april 2026 – av Redaktionen
Genrebild från Hammarö.
2 min läsning

En snabb genomgång av morgonens viktigaste händelser i Värmland – från ny räddningsbåt i Hammaröskärgården till oväntat uppsving för bordtennis.

Ny toppmodern räddningsbåt i Hammarö

Sjöräddningssällskapet på Hammarö har fått sin efterlängtade nya båt K12 på plats. Farkosten är specialkonstruerad för att passa förhållandena i Hammaröskärgården och kommer att ligga förtöjd i Lillängshamnen.

ANNONS:

Det är just nu den mest moderna räddningsbåten i Sverige. Jäkligt fränt faktiskt, säger en nöjd stationsansvarig Robert Selling.

Kontaktperson tvingas avsluta efter tolv år

Maria, som har arbetat som kontaktperson för Agnes sedan högstadietiden, reagerar starkt mot beslutet att avslyta insatsen. Hon anser att Agnes, som lever med två funktionsnedsättningar, fortfarande behöver fortsatt stöd.

Man får en kontaktperson av en anledning. Det är för att man har en medfödd funktionsnedsättning och jag förstår inte hur man helt plötsligt inte har behov av det stödet längre, säger Maria.

Kraftig ökning av tjejer i bordtennisklubben

När NWT besökte Carlstads Bordtennisklubb för några månader sedan var träningslokalen närmast tom, med bara ett par tjejer som tränade. Nu har situationen vänt helt.

Det har hänt grejer. Det upprop eller nödrop vi skickade ut har gett resultat, säger ledaren Simon Skau med ett leende.

Källa: NWT

Sökandet fortsätter efter försvunnen kvinna på Hammarö

Publicerad 18 april 2026 – av Redaktionen
Genrebild från en annan händelse.
1 min läsning

Polisen och Sveriges Civilförsvarsförbund fortsatte under torsdagen att söka efter en kvinna i 50-årsåldern som försvunnit från sitt hem på Hammarö. Vid 18-tiden på kvällen var hon fortfarande inte hittad.

Kvinnan sågs senast i sitt hem sent på måndagskvällen. Sökinsatserna inleddes tisdagsförmiddag och har pågått kontinuerligt sedan dess.

ANNONS:

Under torsdagsmorgonen höll polisen ett möte för att planera dagens eftersökning.

Vi ska ta ett litet omtag där idag, sa Sophia Jiglind, polisens presstalesperson i Bergslagen.

Sökarbetet fortsatte under dagen men utan resultat. Vid 18-tiden på kvällen bekräftade Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen, att kvinnan fortfarande var försvunnen.

Missing People har inte kopplats in i sökarbetet. Dennis Storm, verksamhetsledare på organisationen, uppger att de inte fått någon förfrågan om att delta i eftersökningen, skriver NWT.

Hammarö satsar miljoner på Lillängshamnen

Publicerad 12 april 2026 – av Redaktionen
1 min läsning

Kommunstyrelsen i Hammarö har gett klartecken till en omfattande satsning på Lillängshamnen i Skoghall. Målet är att skapa en attraktiv besöksdestination som lockar turister och stärker det lokala näringslivet.

Beslutet, som fattades enhälligt av kommunstyrelsen, innebär att utvecklingen av hamnområdet ska ske i kommunens egen regi till en beräknad kostnad på cirka 2,6 miljoner kronor.

ANNONS:

Planerna omfattar en stegvis utveckling av området där lokala producenter, restauranger och upplevelseföretag ska få möjlighet att etablera sig. Nu har kommunen börjat äska pengar för bland annat en servicestation.

Vi ser positivt på det, säger Solweig Gard (S), kommunstyrelsens ordförande, till NWT.

Satsningen är ett led i kommunens ambition att göra Lillängshamnen till en levande mötesplats som gynnar både besöksnäringen och lokala företagare.