tisdag 11 februari 2025
ANNONS:

Mulande nära pallen

publicerad 26 augusti 2016
- Av Bo Bäckman
Helena Gustavsson och Quite a Nice Guy
Helena Gustavsson och Quite a Nice Guy

HAMMARÖ (vb)

Det blev bättre än så.
– Vi har verkligen gjort det så bra, säger lagets ankare Catarina Hjärpe.

Hela 23 lag från hela landet var föranmälda till Wermland Equestrian Games som i år även innehöll lag-SM i dressyr. 17 lag kom till start, däribland Hammarö Ryttarförening med laget Catarina Hjärpe med stoet Cerina E, Helena Gustavsson med valacken Quite a Nice Guy, och Susanna Engdahl Friberg med valacken Am-Ex.

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 160826

ANNONS:

Skadegörelse vid Hammarö kyrka

publicerad 10 oktober 2024
-AvRedaktionen

Hammarö kyrkogård har utsatts för skadegörelse där en robotgräsklippare och dess laddstation förstörts av tre mellanstadiebarn.

Under tisdagen upptäcktes att tre barn i mellanstadieålder vandaliserat Hammarö kyrkogård genom att förstöra en robotgräsklippare och dess laddstation samt kasta sten mot minneslunden. Enligt Milena Andersson, kyrkogårdschef, har även klipparens hjul plockats bort. Hon uttrycker oro för barnens säkerhet, eftersom det är farligt att klättra på kyrkogårdsmuren.

Kyrkan kommer att polisanmäla händelsen och har redan varit i kontakt med den närliggande Hammarlundens skola. Kyrkan har tidigare haft enbart positiva erfarenheter av skolan och hoppas att detta var ett enstaka tillfälle. Kostnaderna för de förstörda föremålen uppskattas till mellan 6 000 och 10 000 kronor.

Höga halter av tarmbakterier i vattnet vid Ruds badplats

publicerad 14 juni 2024
-AvRedaktionen

Hammarö kommun avråder från bad vid Ruds badplats efter att höga halter av tarmbakterier upptäckts i vattnet.

Under torsdagen gick kommunen ut med en varning efter att det uppmätts höga nivåer av intestinala enterokocker och E.coli i badvattnet.

Normalt sett har vi väldigt hög kvalitet på badvattnet på Hammarö men utifrån provresultatet har det visat sig att vattnet är otjänligt vilket gör att vi rekommenderar människor att undvika att bada här tillsvidare, skriver miljöinspektör Linda Blom på kommunens hemsida.

Skola får byggas trots fridlyst växt

publicerad 18 augusti 2023
-AvRedaktionen

Skola i Hammarö får byggas trots att man hittat en fridlyst växt tidigare i år omkring området.

I våras upptäckte man att den fridlysta växten knärot (Goodyera repens) växte vid en byggnation av den nya högstadieskolan Hammarlunden i Hammarö. Detta gjorde att man tvingades pausa arbetet med den nya skolan.

Innan sommaren godkände dock länsstyrelsen att byggnationen kunde fortsätta, något som överklagades.

Nu har däremot mark- och miljödomstolen gett Hammarö kommun rätt, rapporterar NWT.

Växterna, som är en form av orkidéer, kommer att flyttas till säkrare miljöer.

Man barrikaderat sig i fasighet – Kommun vädjar nu om hjälp till Kronofogden

publicerad 10 januari 2023
-AvRedaktionen

Hammarö kommun har fått problem med en man som olovligen barrikaderat sig i en fastighet. Nu ber man Kronofogden om hjälp att vräka inkräktaren.

Någon har alltså olovligen bosatt sig i vår fastighet”, skriver Hammarö kommuns socialnämnd i en anmälan till Kronofogden. En man i 50-årsåldern har pekas ut kommunen för att olovligen tagit en fastighet i besittning. Enligt anmälan har polisen varit inkopplade utan resultat, rapporterar NWT.

Vi har kontaktat polisen men de vill inte göra någonting utan hänvisade till er. Vi har varit där både själva och med Securitas och noterat att någon befinner sig i huset men inte lyckats få någon kontakt med vederbörande”, skriver man i sin anmälan.

Kommunen misstänker att mannen satt upp kameror riktade mot vägen och entrén. 50-åringen ska också ha bytt alla lås.

Vi behöver alltså hjälp att få ut personen som barrikaderat sig i vår fastighet”, avslutar kommunen i sin ansökan.

Share via
Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.

Send this to a friend