ANNONS:

Här var järnvägen tidig

publicerad 18 augusti 2016
– Av Bo Bäckman
1 min läsning
Under sommaren har Ida Melén visat upp den gigantiska skatten om gruvverksamheterna i Nordmark.
Under sommaren har Ida Melén visat upp den gigantiska skatten om gruvverksamheterna i Nordmark.

NORDMARK (vb)

Nordmarks gruvor har anor 600 år tillbaka i tiden. Redan på 1930- talet sattes ett museum upp i liten skala – som i dag växt sig gigantiskt stort.
– Här finns även en mineralsamling med mineraler från hela världen, berättar museiintendenten Ida Melén.

Värmlands bergslags industrihistoriska arv sträcker sig från Nordmark via Filipstad, Storfors ner till Kristinehamn – en sträcka på drygt 6,5 mil bilvägen.

ANNONS:

Text och bild: DENNIS J HALL

Fortsättning publicerad i papperstidningen 160819

ANNONS:

Karusellincident på Oxhälja

uppdaterad Idag 10:04 publicerad 13 september 2025
– Av Redaktionen
Genrebild.
1 min läsning

Två flickor hamnade i livsfara när en karusell på Oxhälja startade utan att barnen var fastspända. Händelsen har polisanmälts och karusellen har tagits ur drift.

Karusellen startade och skickade systrarna från Kristinehamn flera meter upp i luften utan att de först hade blivit fastspända. Flickornas pappa såg vad som hände och sprang fram för att stoppa åkturen genom att banka på operatörens kontrollhytt.

ANNONS:

Han satt då med mobilen och verkade helt ovetande, säger pappan till NWT.

Operatören stoppade sedan karusellen när den nådde sin högsta punkt, cirka sex meter upp i luften. Personalen tvingades använda en stege för att rädda barnen, som fick hoppa ner i en anställds famn.

Hade karusellen fortsatt i sin cirkel så hade barnen slungats ur den, säger han.

Familjen har polisanmält händelsen för ”framkallande av fara för annan”. Axels tivoli, som ansvarar för karusellerna, har tagit åkturen ur drift för undersökning och den ansvarige operatören ur tjänst. Företaget beklagar det inträffade och väntar på utredningens resultat.

Familjen befinner sig fortfarande i chock efter händelsen och barnen har fått prata med kurator.

Allvarlig olycka när träd träffade bil på riksväg 26

publicerad 12 juli 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

FILIPSTAD. En bilist drabbades av en allvarlig olycka på lördagen när ett träd föll över riksväg 26 utanför Filipstad. Ambulanshelikopter har tillkallats och vägen är helt avstängd i båda färdriktningarna. Polisen beskriver händelsen som ”maximal otur”.

En trafikolycka av ovanlig karaktär inträffade på riksväg 26 i Filipstad när ett träd plötsligt föll över körbanan och träffade en passerande personbil.

ANNONS:

Ambulanshelikopter är tillkallad. Det är en allvarlig olycka, bekräftar polisens presstalesperson Sophia Jiglind.

Enligt polisens uppgifter körde bilföraren normalt när olyckan inträffade. Trädet föll utan förvarning över vägbanan och träffade det passerande fordonet.

Det är maximal otur, kommenterar Sophia Jiglind till Filipstads tidning.

Skadeläget för den drabbade bilisten är fortfarande oklart. Räddningstjänsten arbetar intensivt på platsen för att få bort det fallna trädet som blockerar vägen.

Vägen avstängd

Under räddningsarbetet är riksväg 26 helt avstängd i båda riktningar, vilket medför betydande trafikstörningar i området. Bilister uppmanas att välja alternativa färdvägar.

Det är ännu oklart när vägen kan öppnas för trafik igen. Polisen utreder händelsen och kommer att sammanställa en rapport om trafikolyckan.

Elev slog larm på äldreboende

publicerad 13 februari 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

En elev som praktiserade på ett äldreboende i Filipstads kommun upplevde missförhållanden och rapporterade detta. Socialchefen Åsa Andersson har startat en utredning för att klargöra situationen och avgöra eventuella åtgärder.

Eleven praktiserade via vård- och omsorgsprogrammet i januari. Eleven vittnade efter en dag att ”en personals beteende inte var ok” och att hon ”uppfattade att personal var aggressiv mot kund”.

ANNONS:

Åsa Andersson, socialchef i Filipstad, har nyligen inlett en utredning efter händelsen.

Vi får se om det slutar i en Lex Sarah-anmälan till Ivo eller inte, om det blir något för HR eller om det handlar om ett missförstånd, säger hon till NWT.

Värmländska städer i topp hos Kronofogden

publicerad 23 januari 2024
– Av Redaktionen
1 min läsning

I Sverige har skulderna till Kronofogden ökat markant, med en total skuldsumma på rekordhöga 119 miljarder kronor. I denna trend sticker två värmländska kommuner ut: Eda och Filipstad.

Eda hamnar på tredje plats i landet med 7,7 procent av invånarna skuldsatta, medan Filipstad är på femte plats med 7,4 procent, rapporterar SVT.

ANNONS:

Den kommun som har högst andel skuldsatta är Ljusnarsberg i Örebro län, där 9,5 procent av befolkningen har skulder hos Kronofogden.

Rapporten lyfter fram en ökande trend av skulder bland kvinnor, medan män fortfarande utgör majoriteten av de skuldsatta.