lördag 19 april 2025
ANNONS:

Många har tränat med Tore

publicerad 31 mars 2022
– Av Britt-Louise Hoberg
Tore tillsammans med simhopperskan Ulrika Knape, som praktiserade för Tore som gymnastiklärare på Vallaskolan i Degerfors.

Under 40 år var gymnastikdirektören Tore Lönnholm gymnastiklärare i Degerfors. Första tio åren på den kommunala Realskolan vid Parkskolan, därefter 30 år på Vallaskolan.

Tore Lönnholm är född och uppväxt i Munkfors. Hans föräldrar jobbade på Munkfors bruk.
– Det var inte självklart att jag skulle ha råd med att fortsätta mina studier på realskolan i Munkfors och därefter ta studentexamen. Det var en bakgrund som krävdes för att söka till GCI, Kungliga Gymnastiska Centralinstitutet, i Stockholm.

Men Tore visste tidigt vad han ville och planerade för sin utbildning. Med lönen från feriejobb och studiebidrag klarade han ekonomiskt av sina studier på realskolan och sedan att ta studenten vid gymnasiets reallinje i Karlstad.
– Jag var då den andra Munkforsbon som tog studenten. Därefter blev jag antagen till officersutbildning vid I2 i Karlstad.

Officersutbildningen var vid infanteriets kadettskola i Ulriksdal, Stockholm.
– Som militär deltog jag i militär femkamp, men jag hade sedan uppväxten deltagit i 10-kamp för Munkfors IFK. Min starka friidrottsgren var då häcklöpning.

När Tore kom in vid GCI kände han redan till Stockholm. Den 2,5-åriga utbildningen omfattade bland annat fysiologi av GCI:s grundare Per Henrik Ling samt hans gymnastikteori och friidrott.
Handbolls- och tennisträningen fick GCI flytta till Bosön.
– Som nyutexaminerad gym- nastikdirektör ville jag söka jobb i närheten av mina föräldrar i Munkfors. Realskolans rektor Albert Görtz anställde mig 1959 som gymnastikdirektör vid Degerfors kommunala Realskola.

Det rådde brist på välutbildade gymnastiklärare. GCI utbildade bara 30 gymnastik- direktörer per år.
– Det var problem i början av 1960-talet med gymnastiken för tjejerna ville inte träna, frisyren kunde bli förstörd vid ombyte till gymnastikkläder och en del killar var påverkade av att vara fotbollsduktiga. Redan vid 13 års ålder skrev tidningarna om dem. Så de trodde att betyget inom gymnastik och idrott var klart, utan att de behövde göra något på lektionerna, säger Tore Lönnholm och fortsätter:

– Här kan nämnas att många kända fotbollsspelare kom att ha mig som idrottslärare, såsom Thomas Nordahl, Ralf Edström och Arne Skotte. Dessutom hade för detta partiet Kristdemokraternas ex-ordförande Göran Hägglund mig som klassföreståndare.

– När Stora Vallahallen byggdes i Degerfors, var jag med och bestämde om redskapen. Det var en naturlig del att när trampolinen kom i gymnastiken som redskap, istället för satsbräda, var man tvungen att ha tillgång till tjockare mattor också.

Tyvärr fanns det inte alltid tillgång till gymnastiklokal på Parkskolan, så Tore använde till och med dansbanan i Folkets Park. Och det hände att rektorerna lade trafikundervisningen på gymnastiklektionerna.
Tore Lönnholm är en välkänd och omtyckt profil i Degerfors, inte bara bland före detta elever utan också bland övriga befolkningen i Degerfors.
– Jag anser att jag levt ett långt liv. Vid fyllda 87 år så känner Degerforsarna fortfarande igen mig, så jag kan inte ha förändrats så mycket utseendemässigt. Men min profil är, att röra på sig – träna, leder inte till att man inte blir sjuk. Men vi klarar sjukdomar bättre om vi tränar och rör på oss. Det är ett bra sätt till överlevnad.

ANNONS:

Brand på Stora Valla

publicerad 23 april 2024
– Av Redaktionen

En brand utbröt på tisdag förmiddag vid Degerfors hemmaarena Stora Valla, vilket ledde till en snabb insats av räddningstjänsten för att undvika spridningsrisk.

Larmet om branden inkom klockan 10.06, och enligt SOS Alarm började det i flera konstgräsrullar och spred sig till gräset bredvid. Två räddningsfordon var på plats initialt för att förhindra spridning, med ytterligare tre fordon på väg. Branden uppges dock inte vara särskilt omfattande.

Det är gammalt gräs och uttjänt konstgräs på en grusplätt som brunnit. Värre än så blev det inte, Timmie Falk, kommunikationschef för Degerfors IF, till NWT.

Trots branden kommer Degerfors IF:s hemmamatch mot Helsingborg i Superettan att spelas som planerat klockan 19.00 ikväll.

Degerfors bibliotek kan snart synas i en TV-serie

publicerad 17 oktober 2023
– Av Redaktionen

Degerfors biblioteks humor har blivit en hit på sociala medier. Nu avslöjas att en TV-serie kan vara på gång.

Degerfors biblioteks unika humor har redan charmat sociala medier. Nu kan den snart ta steget till rutan.

Det jobbas på en tv-serie, avslöjar Robin Karlsson, manusförfattare bakom bibliotekets inslag, för NWT.

Bibliotekets framträdanden på TV4 och SVT har redan skapat succé. Trots att detaljerna kring tv-serien är hemliga för nu, bekräftar Karlsson att ett etablerat produktionsbolag är inblandat.

Det ska förhandlas om samarbetsformerna mellan kommunen och produktionsbolaget. Vi ska ta det vi har gjort till något större, säger han, medan han antyder att fans kommer att känna igen sig.

En av tre elever kom inte in på gymnasiet

publicerad 15 maj 2023
– Av Redaktionen

I Degerfors kom en av tre elever inte in på gymnasiet enligt de preliminära beskeden.

De senaste åren har andelen ungdomar som är behöriga till gymnasiet sjunkit markant i kommunen. Förra året var man tredje sämst i hela landet med 36 procent som inte kom in på något nationellt program.

Även i år verkar det bli dystra besked enligt de preliminära beskeden. På en av högstadieskolorna, Stora Vallaskolan, ska man genomlysa problematiken med en extern utredare.

Det är svårt för mig som ny att analysera bakåt alltför mycket, men vi ska göra en genomlysning för att se vad som har hänt och blicka framåt, säger Eje Johansson (V) till SVT.

Vallfärd till Vallakyrkan

publicerad 6 maj 2022
– Av Pernilla Möllberg
Astor Ulf Sveningson håller dörren öppen för alla som vill komma till frikyrkan.

Till Vallakyrkan är alla välkomna på sina egna villkor och där lever man efter Jesu ord ”vad vill du att jag ska göra för dig?”. Ulf Sveningson är en modern pastor av idag och till hans kyrka vallfärdar folk för att delta i gemenskapen. Alla känner sig välkomna och frikyrkan i Degerfors har kommit att bli en träffpunkt för många.

Ulf Sveningson tjänstgör som pastor i Vallakyrkan sedan nio år tillbaka. Han är från Småland och barndomshemmet bak hängbjörkens slöja finns i Anderstorp. I grunden är Ulf diakon och har tidigare arbetat i bland annat Västra Götaland, Huddinge och Falköping. Vallakyrkan var tidigare en missionskyrka men tillhör nu den ekumeniska kyrkan.
Påsken är enligt Ulf den största kyrkliga högtiden och i Vallakyrkan firade man sedvanligt påskgudstjänster och på skärtorsdagen var det refill. Påfyllningen innebär att man behöver inte prestera någonting, utan får ta emot. Det sker med stilla musik och med hjälp av berättelser som gör att man får nya krafter.
– Långfredagen har fått stämpeln att det ska vara en tråkig dag. Jag minns när jag var liten, man fick varken leka eller utöva idrott. Det är i dag svårt att förstå hur de tänkte på den tiden, men det fanns väl en tanke att det skulle vara en allvarlig dag. Jag vill istället vända på det, utan död, ingen uppståndelse. Jag vill lyfta fram det positiva och fantastiska som faktiskt hände. Under långfredagens gudstjänst är korset i centrum, Jesus dog på korset och besegrade därmed ondskan och döden, förklarar Ulf och menar att vi istället ska känna tacksamhet.

På påskdagens gudstjänst framförde Vallakyrkans egen kör Laudate stämningsfull sång och Ulf märker att mycket folk söker sig till kyrkan den aktuella dagen för att fira denna glädjens högtid.

Några märkliga år har förflutit i och med pandemin, men i Vallakyrkan kunde man med hjälp av restriktioner hålla igång sin verksamhet.
– Kyrkan är ganska stor med tillhörande skjutdörrar och vi kunde med fördel sitta ute på den stora altanen under de varma perioderna. Kyrkan var hela tiden öppen för dem som ville komma och tända ljus, samtidigt märkte man att många blev oerhört försiktiga och behovet av samtal ökade markant under pandemin. Av respekt besökte man inte dem i hemmet, utan kontakten ersattes med långa telefonsamtal. Det var också oerhört tufft när det endast fick vara åtta personer i ett sällskap.

Kyrkans uppdrag är att förmedla budskapet om Guds kärlek och att finnas till för folket. En plats dit man kan vända sig för att dela sin tro och finna gemenskap.
– En del som kommer till oss är inte medlemmar av vår kyrka men kommer ändå för att de känner sig välkomna och det är så det ska vara. Jag utgår från att alla har någon form av tro, det varierar naturligtvis från person till person och så måste det få vara. En del känner kanske att de i vissa sammanhang inte duger, jag vill då få dem att känna att de duger som de är, deras tro duger, hur lite eller mycket de än tror. Jesus begärde ingenting, det är en oerhörd generositet. Så ska vi också vara i kyrkan, inte begära någonting utan alla ska känna sig älskade och välkomna, menar Ulf.

Frikyrkopastorn ser nu fram emot en god sommar med mycket sol och värme. Sommarens program består, förutom av vanliga gudstjänster, även av musikgudstjänster, vilka äger rum varje tisdag i juni.
– Varje sommar arrangerar vi en pilgrimsvandring inne i samhället med olika teman, i år är temat änglar. Under vandringens gång stannar vi till ett antal gånger för att samtala med varandra om det aktuella temat och det uppstår alltid intressanta diskussioner. Det är väldigt uppskattat och vi har haft tur med vädret varje år, förutom under en vandring, då jag inte deltog. Men eftersom jag är med i år, då blir det garanterat fint väder, hälsar Ulf med ett leende.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.