ANNONS:

Gård med fint läge i Bjurtjärn

publicerad 25 juni 2015
– Av Bo Bäckman
2 min läsning
Bilder: SARA VILAGOS
Bilder: SARA VILAGOS

Veckans värmländska gård till salu hittar du i Bjurtjärn. Det är en välarronderad gård på 63,7 hektar med flera byggnader. Välkommen till Ökna i Bjurtjärn i Storfors kommun.

Du hittar vår gård mellan Kristinehamn och Storfors i höjd med Kväggen. Det är bra pendlingsavstånd till såväl Kristinehamn, Karlstad, Karlskoga och naturligtvis Storfors.

ANNONS:

Gården har en areal på 63,7 hektar och den produktiva skogsmarken utgör 47 hektar enligt upprättad skogsbruksplan med ett beräknat virkesförråd om 6330 skogskubik. Fastighetens medelbonitet är beräknad till 6,1 skogskubik per ha. Impediment utgör 4,6 hektar och åkermarken totalt 10,2 hektar. Två jakträtter finns, den norra delen av fastigheten ingår i Kväggens vvo och den södra delen ingår i Kväggeshyttans vvo. Fiskerätt ingår också inom Ullvetterns fiskevårdsområde

Bostadsbyggnaden är i 1 ½ plan byggt år 1832 med 3 rum och kök. Huset helrenoverades under 1950-talet. Det värms med bergvärmepump som installerades ny år 2011 samt direktverkande el-element på övre plan.

Framför bostadshuset finns en grusad rondell med en flaggstång i mitten. Trädgårdstomten utgörs av fina gräsmatteytor runtom husen och många fruktträd och prydnadsträd och -buskar.

På entréplan finns en hall i vinkel med ett flertal garderober och bra avhängnings-möjligheter. Här finns även trappen ner till källaren. Ett stort kök med en rymlig matplats intill köksfönstret och bra förvaringsmöjligheter/ arbetsytor. Köksinredningen är av äldre modell oc har ett rymligt skafferi. Köket är utrustat med en kombinerad kyl/frys spis samt en vedspis. Vardagsrummet är i två sektioner och har parkettgolv. Badrummet har wc, tvättställ och duschkabin, tvättmaskin samt en tvättho.

På övre plan finns en möblerbar hall med en sidovind. Här finns också ett sovrum med snedtak och två sidovindar. Källarutrymmet består av en matkällare/ förråd samt ett pannrum längst in där bergvärmepumpen finns placerad.

En ekonomibyggnad med ladugård, loge, mjölkrum och sädesmagasin finns också på gården. Det är gjutet golv i djurstallet samt höskulle ovanför ladugårdsdelen.

Lillstugan består av en mindre lägenhet bestående av ett rum och kök samt ett verkstadsutrymme på gaveln av huset. Lägenheten inrymmer kök med trägolv samt en vedspis, Ett sovrum/ vardagsrum finns och den har varit obebodd en längre tid. Vi hittar också en rymlig oisolerad maskinhall/traktorgarage samt vedbod/ hönshus, ett pumphus och en jordkällare.

Text: MARI NÄLSÉN

ANNONS:

Björnjakten avlyst i Värmland

publicerad 21 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Årets licensjakt på björn i Värmlands län avbröts redan på premiärmorgonen den 21 augusti, efter att en björnhona fälldes.

Enligt jakttillståndet fick maximalt tre björnar fällas i länet under årets jakt, varav högst en hona. När den tillåtna björnhonan sköts på första dagen var jakten därmed över, rapporterar Svensk Jakt.

ANNONS:

Totalt fälldes två björnar under den korta jakten – förutom honan även en hane. De båda djuren sköts av olika jaktlag på platser öster om Likenäs respektive nära Medskogen, några kilometer från norska gränsen.

Detta är andra året i rad som björnjakten i Värmland måste avslutas redan på öppningsdagen på grund av att kvotgränsen för honor nåtts omedelbart.

Licensjakten på björn är strikt reglerad för att säkerställa en hållbar björnstam, med särskilda begränsningar för antalet honor som får fällas eftersom de är avgörande för artens fortbestånd.

23-åring gripen på Arlanda efter flykt – misstänks för skjutning på Skutberget

publicerad 19 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Ytterligare en 23-årig man åtalas för den brutala skjutningen på Skutberget i Karlstad där en 20-åring kidnappades, torterats och skjutits. 

Mannen greps i april på Arlanda flygplats efter att ha varit på flykt i nästan ett år efter att han anhållits i sin utevaro i juli 2024. Enligt uppgifter till NWT har han befunnit sig i Marocko och Egypten.

ANNONS:

Det var i februari 2024 som polisen fick larm om skjutningen på Skutberget i Karlstad. En man i 20-årsåldern hade kidnappats och misshandlats under ”tortyrliknande former” innan han sköts med fyra skott – tre i buken och ett i huvudet. Trots skadorna lyckades offret fly, söka hjälp på ett närliggande campingområde och överlevde.

Fyra unga män har redan dömts för brottet, bland annat en 20-årig man, till mellan fyra och 18 års fängelse. Ytterligare en man, som uppges vara huvudmannen bakom dådet, är fortfarande häktad i sin utevaro misstänkt för anstiftan till mord.

23-åringen åtalas nu vid Värmlands tingsrätt.

Åttaåring spelade bort 25 000 kronor på Roblox

publicerad 18 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En värmländsk familj har drabbats när deras åttaårige son spenderade 25 000 kronor på spelappar utan föräldrarnas vetskap. Pojken lyckades kringgå säkerhetsåtgärderna genom att ljuga om sin ålder och registrera sig som vuxen.

Åttaåringen hade tidigare haft ett barnkonto där alla köp krävde pappans godkännande. Men genom att öppna ett nytt konto kunde han göra 14 köp på 695 kronor styck på bara en dag i appen Roblox.

ANNONS:

Jag anser att det är tydligt att min son ljugit om sin ålder och gjort ej godkända köp till en väldigt stor summa, säger pappan till NWT.

Trots att köpen gjordes av en minderårig har familjen fått avslag från Apple vid två tillfällen. Från Roblox har de inte fått något svar alls.

Fallet är inte unikt – förra veckan rapporterade Aftonbladet om ett tolv år gammalt barn som gjorde 331 köp för 60 000 kronor på liknande spelappar.

Kriminalvårdare åtalad för miljonfusk

publicerad 17 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En 60-årig kriminalvårdare i Värmland åtalas för grovt bedrägeri efter att ha lurat en vän på 1,1 miljoner kronor genom falska fastighetsinvesteringar.

Den erfarne kriminalvårdaren fick under 2020-2021 över 1,1 miljoner kronor från en utlandsboende vän. Pengarna skulle investeras i fastigheter, men inga köp genomfördes någonsin.

ANNONS:

För att dölja detta skickade mannen falska dokument som påstods visa köp av hus på Hammarö, samt fejkade hyresavtal och lantmäteriutdrag.

De har kommit överens om att göra affärer, de skulle investera i fastigheter. Det görs inga investeringar i fastigheter. Den åtalade mannen skickar löpande olika dokument för att visa att investeringar sker, men det visar sig vara bluff och båg. Vi kan inte se att några investeringar har skett alls, säger åklagare Magnus Feldt Håpnes till NWT.

Kriminalvårdaren medger att han inte köpt några fastigheter men förnekar brott. Han hävdar att vännen tog initiativ till affärerna.