ANNONS:

Brett utbud av sommarlovsaktiviteter

Publicerad 5 juni 2015
– av Bo Bäckman
1 min läsning
Sommarläger med bad och lek, eller så kan man välja att spela fotboll, dansa, eller passa på att lära sig hur man skyddar sig från brand eller att gå vilse. Bild: HAMMARÖ KOMMUN
Sommarläger med bad och lek, eller så kan man välja att spela fotboll, dansa, eller passa på att lära sig hur man skyddar sig från brand eller att gå vilse. Bild: HAMMARÖ KOMMUN

hammarö (vb)

Hammarö kommun erbjuder sina unga flera möjligheter till sommarläger i egen regi eller i samarbete med andra ideella föreningar som IFK Skoghall eller Dancing Team. Sommar och sommarläger hör ihop anser Anders Haster. Inte mindre än fyra olika sorters teman erbjuds.

– Vi har lång tradition av att ordna sommarläger, säger Anders Haster, som till vardags bland annat håller i den drogförebyggande verksamheten i kommunen.

ANNONS:

Anders Haster har även ansvaret för frågor som rör såväl trygghetsfrågorna som folkhälsan. Hammarö kommun har stora barnkullar, drygt 200 i varje och många är aktiva i olika föreningar.

Text och bild: TINA PAPADOPOULOU

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150605

ANNONS:

250 böter till cyklister

Publicerad Idag 15:23
– av Redaktionen
1 min läsning

En helgkontroll i Karlstad resulterade i 250 böter till cyklister. Polisen upptäckte också att flera elsparkcyklar i själva verket var illegala mopeder.

Värmlandspolisen genomförde under helgen trafikkontroller av cyklister och elsparkcyklister i Karlstad. Under tre kvällar delades 250 böter ut för saknad belysning, reflexer, bromsar och ringklockor.

ANNONS:

Det är en väldigt liten del av det vi kontrollerar men det är en viktig del. Syftet är att kontrollera att man syns, säger trafikpolisen Mikael Blomberg till NWT.

Vid kontrollerna upptäckte polisen att många så kallade elsparkcyklar körde långt över tillåten hastighet på 20 kilometer i timmen. Polisen ser ett särskilt problem med ungdomar som kör illegala elsparkcyklar i höga hastigheter.

Nytt fik på Pizzeria öppnat i Skoghall

Publicerad 22 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Skoghalls pizzeria har utökat sin verksamhet med ett fik. Nu slipper Hammaröborna åka till Karlstad för att fika, och ägaren har mötts av tacksamhet från kunderna.

Oscar Akalp, som tog över Skoghalls pizzeria i början av året, har utökat menyn med kaffe, kladdkaka, morotskaka och andra fikavaror. Beslutet kom efter att han snabbt upptäckte att det saknades ett kafé i Skoghall.

ANNONS:

Tidigare drev han restaurangen Söta Grodan ovanför Åhléns i Karlstad. Sedan fiket öppnade i veckan har reaktionerna varit övervägande positiva.

Många har tackat oss. En kund kom till och med med en blomma, säger Oscar till NWT.

Nästa steg i satsningen är att börja sälja frukostmackor. Pizzerian ligger strategiskt placerad vid busstationen i Skoghalls centrum, vilket innebär att resenärer kommer kunna köpa frukost på vägen. När frukostmackorna kommer att införas är ännu inte bestämt.

 

Frosthalka på E18

Uppdaterad 20 oktober 2025, Publicerad 20 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

En bil körde av E18 vid Linnebäck utanför Kristinehamn under måndagsmorgonen. Frosthalka rapporteras på flera håll i Värmland efter nattens låga temperaturer.

Vid 06.15-tiden halkade en bil av vägen vid Linnebäck i riktning mot Karlskoga. Temperaturen ligger nära nollstrecket och frosthalka varnas det för på flera platser i länet. Vid 06.45 rapporterades halka även på E18 i Grums och blixthalka på väg 26 mellan Kristinehamn och Storfors.

ANNONS:

Ha koll på vädret, var god ute i god tid, planera din körning och stressa inte. Nu börjar graderna krypa neråt. Ha koll på när det är dags att byta till vinterdäck så att det inte blir långa köer som det brukar bli, säger Gabriel Henning, polisens presstalesperson i region Bergslagen, till NWT.

S vill stoppa varsel av barnskötare på Hammarö

Uppdaterad 20 oktober 2025, Publicerad 18 oktober 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Socialdemokraterna på Hammarö vill riva upp beslutet om att varsla 40 barnskötare i kommunen. Istället föreslår partiet att varslen ska fördelas enligt principen "sist in först ut" och omfatta även utbildad personal.

Under ett extrainsatt styrelsemöte på torsdagskvällen enades Socialdemokraterna om att häva varslet av barnskötartjänsterna. Partiet vill undvika att enbart en yrkesgrupp drabbas och förslaget ska presenteras vid ett extra bildningsnämndsmöte den 24 oktober.

ANNONS:

Marianne Karlén (M), gruppledare för Moderaterna, är kritisk till förslaget.

Förslaget kom överraskande och vi försöker nu greppa vad det innebär. Men vi tycker att det är beklagligt att varslet lades från början utan att det var ordentligt genomtänkt. Detta nya förslag skapar oro bland fler anställda nu, säger hon till SVT.

Sveriges Lärare på Hammarö, där många av de förskollärare som nu riskerar varsel är medlemmar, uppger att de kommer att värna sina medlemmars intressen när förhandlingarna återupptas.