onsdag 2 juli 2025
ANNONS:

En trio som har nått toppen

publicerad 4 juni 2015
– Av Bo Bäckman
Två goda vänner och samarbetspartners tycker att de nått toppen! Leif Eriksson Wallin och David Bertolin Coma. Kollegan Malin Pfiffer är inte med idag för hon är hemma och firar sin födelsedag.
Två goda vänner och samarbetspartners tycker att de nått toppen! Leif Eriksson Wallin och David Bertolin Coma. Kollegan Malin Pfiffer är inte med idag för hon är hemma och firar sin födelsedag.

STÖPAFORS (VB)

343 meter över havet ligger Tossebergsklättens servering mitt på toppen av det speciella berget som sticker upp som en fjälltopp i naturen med en gudomlig utsikt åt alla håll. Sjön Fryken, 280 meter nedanför, blänker blå och vidsträckt långt därnere och på den raka vägen mellan Torsby – Sunne ser man små minibilar röra sig.

Utsikten tar andan ur en. Här uppe har tre samarbetspartners etablerat sig och nyöppnat serveringen för tre veckor sen. Det är Leif Eriksson Wallin, David Bertolin Coma och Malin Pfiffer. Malin träffas inte idag för hon är hemma och firar sin födelsedag!

Det började med att Malin åkte till Spanien och blev där guidad omkring av David. De blev så pass bekanta att när Malin kom tillbaka till Värmland så kom David hit och besökte henne. Här träffade han Leif, som också är vän till Malin.

Text och bild: INGEGERD LÖWGREN-JANSSON

Fortsättning publicerad i papperstidningen 150605

ANNONS:

Stora nätstörningar i Värmland

publicerad 16 juni 2025
– Av Redaktionen

Tele2:s nattliga omkopplingar har orsakat omfattande nätstörningar i Värmland. Tio kommuner är drabbade och det är oklart när problemet är löst.

Under natten mot måndag genomförde Tele2 omkopplingar vid sin driftcentral, men lyckades inte återställa systemet. Företaget arbetar nu med att åtgärda felet.

Tele2 ska ha skickat ut sms om problemet, säger Mats Larsson, enhetschef på stadsnät drift, till NWT.

Hur länge störningen kan pågå är i nuläget oklart.

 

McDonald’s i Värmland bland de sämst recenserade i Sverige

publicerad 23 maj 2025
– Av Redaktionen

En McDonald’s-restaurang i Töcksfors får hård kritik från gäster – och placerar sig i botten av landets ranking.

Med ett genomsnittsbetyg på 2,3 stjärnor på Google är McDonald’s i Töcksfors näst sämst recenserad i Sverige, enligt en sammanställning av NWT. I Värmland har ingen annan McDonald’s lika låga betyg.

Recensionerna vittnar om lång väntetid, bristande service och feldebiteringar.

Astrit Ala, vd för Hjelte Restaurang där McDonald’s i Töcksfors tycker det är tråkigt att restaurangen får sådant lågt betyg.

Inte kul att se restaurangen få låga genomsnittsbetyg, särskilt för restaurangens medarbetare som gör sitt bästa varje dag för att ge gästerna en bra upplevelse, säger han till NWT.

Hagfors betalade invånare för att rensa ogräs

publicerad 19 maj 2025
– Av Redaktionen

Med hjälp av en mobilapp fick Hagfors kommun invånare att bekämpa invasiva växter – och intresset överträffade förväntningarna.

För att stoppa spridningen av invasiva arter som lupiner och jättebalsamin testade Hagfors kommun förra året appen Crowdsorsa. Via appen kunde invånare dokumentera rensning och få betalt – vilket visade sig bli ett populärt initiativ. Den ursprungliga budgeten på 50 000 kronor tog snabbt slut, och kommunen sköt till lika mycket till.

Jessica Schowchow, 38, och hennes syster Erika tjänade hela 40 000 kronor förra året genom att rensa bort lupiner, kanadensiskt gullris och jättebalsamin i Hagfors.

Projektet fortsätter även i år, och fler kommuner, som Sunne, har nu hakat på.

Jag var lite tveksam om vi skulle göra det i år igen, men Erika ringde och var sugen så vi får se, säger Jessica till SVT.

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.