ANNONS:

Ambulansresponstiderna ökar i Värmland

Uppdaterad 2 januari 2024, Publicerad 27 december 2023
– Av Redaktionen
1 min läsning

Ambulansresponstiderna har ökat i alla värmländska kommuner sedan 2010, med Eda kommun som har den längsta väntetiden.

En genomgång av ambulansresponstiderna i Värmlands län visar på en markant ökning från 2010 till 2023.

ANNONS:

I Eda kommun tar det nu i genomsnitt 28 minuter och 39 sekunder för ambulansen att nå fram till ett larm, den längsta tiden i länet. Kristinehamn kommun har å andra sidan den kortaste genomsnittliga responstiden på 12 minuter och 31 sekunder.

Det beror på att vi åker på fler larm, säger Tony Gullqvist, ambulanssjuksköterska i Arvika till SVT.

Region Värmland kommer att införa en egen larmcentral från och med 1 februari, med målet att effektivisera fördelningen av larm och därigenom förbättra responstiderna.

Responstiden definieras från det att larmcentralen mottar larmet tills räddningstjänsten ankommer till platsen. Statistik från SOS Alarm via Kolada visar att de flesta kommuner i Värmland har responstider över riksgenomsnittet, vilket är en oroande trend för regionens akutsjukvård.

ANNONS:

Polisen larmar: Kokain ner till 13-åringar i Värmland

Publicerad 14 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Allt yngre ungdomar i norra Värmland börjar använda tunga droger som kokain direkt, utan den traditionella "trappan" via alkohol och cannabis. Polisen ser nu tendenser till debutåldrar så låga som 13–14 år och uppmanar föräldrar att vara extra uppmärksamma.

Polisen i norra Värmland slår larm om en oroande utveckling där tunga droger når allt yngre användare. Det klassiska mönstret där alkohol fungerar som inkörsport till cannabis och därefter tyngre droger håller på att brytas bland unga förstagångsanvändare.

ANNONS:

Det är vanligare numera att det finns ungdomar som går på de tyngre drogerna direkt i så ung ålder som 13–14 år. Men därmed inte sagt att det skulle flöda kokain bland 13–14-åringar, säger Morgan Olsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef inom LPO Torsby till NWT.

Situationen omfattar hela lokalpolisområdet med Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner. Vidare pekar Olsson på hur dagens digitaliserade samhälle har underlättat tillgången till illegala substanser.

I dagens samhälle får de nog nästan tag på vad man vill. Vi har ju mycket via internet, kontakter och allt sånt. Vi har haft ett antal ärenden i modern tid där det beställts och så kommer narkotikan med post, säger han.

Misstänkt mord i Karlstad

Publicerad 13 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En person har hittats död utomhus på Gubbholmen i Karlstad under natten till måndag. Polisen har inlett en förundersökning om mord då dödsorsaken är oklar.

Det var under natten mot måndag som larmet kom om en död person på Gubbholmen i Karlstad. Polisen ryckte ut till platsen och konstaterade att en person hade avlidit utomhus under oklara omständigheter.

ANNONS:

Vi tror oss veta vem den avlidne är och de anhöriga till den personen är underrättade, säger Lars Hedelin, presstalesperson på Polisregion Bergslagen, till SVT.

På grund av osäkerheten kring vad som lett till dödsfallet har polisen valt att rubricera händelsen som mord. Området har spärrats av och kriminaltekniker har genomfört undersökningar på platsen under både natten och morgontimmarna.

Busskortet höjs med två procent

Publicerad 11 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Från den 14 december höjs biljettpriserna i kollektivtrafiken med två procent. Samtidigt introduceras ett nytt halvårskort som svar på ökad efterfrågan efter pandemin.

Kollektivtrafiknämnden klubbar nästa vecka beslut om att höja busspriserna med två procent från den 14 december 2025. Höjningen väntas ge cirka sex miljoner kronor i ökade intäkter.

ANNONS:

Ett nytt halvårskort införs samtidigt som svar på ökad efterfrågan.

Det har varit ganska eftertraktat. Resemönstret har förändrats en hel del efter pandemin. På sommaren cyklar man och går mer och jobbar hemifrån en hel del. Då har efterfrågan på att köpa ett halvårskort ökat, säger Elisabeth Björk till NWT.

Sommarlovsbiljetten för barn och unga blir också kvar efter att ha lockat omkring en halv miljon resor förra sommaren.

Björk betonar att ambitionen är att undvika stora prishöjningar framöver.

Värmlänning vann 85 miljoner på Lotto

Publicerad 9 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En kvinna från Värmland vann i lördags 84,9 miljoner kronor på Lotto. Nu berättar hon för första gången om chocken – och att pengarna ska delas med sonen.

Det var under lördagens Lottodragning som den värmlänska kvinnan knep den näst största Lottovinsten i Sverige hittills i år. Efter flera dagars sökande fick Svenska Spel kontakt med vinnaren på tisdagen.

ANNONS:

Jag kollade på mobilen och trodde inte att jag såg rätt. Inledningsvis såg jag att det var sju rätt, men jag såg inte vinstsumman direkt. Jag har nog inte fattat det ännu, det trodde jag aldrig, berättar hon för NWT.

Kvinnan svarar sällan på okända nummer och förstod först inte varför hon fått så många missade samtal. Det var när hon själv räknade spelet som hon insåg vad som hänt.

Lottoraden som gav vinsten har kvinnan spelat tillsammans med sin son under många år. Nu ska de dela lika på summan.