ANNONS:

Ett helt annat hästliv

publicerad 14 maj 2021
– Av Dennis Johansson

RUDSTA (VB)

För 43 år sedan började Sofia Eberhard rida – sedan dess har hästarna varit hennes liv.
Så naturligtvis var det en stor sorg när hon 2018 tvingades sälja sin häst på grund av sjukdom.
– För 15 år sedan diagnostiserades jag för MS och 2018 gick det inte längre, berättar hon för Värmlandsbygden.
Men något år senare kom hästarna tillbaka in i Sofias liv, fast på ett helt annat sätt.

DENNIS JOHANSSON
dennis.johansson@vby.se

 

Bildtext: Sofia Eberhard tvingades lämna hästlivet, hittade tillbaka till andra hästar. Foto: PRIVAT

Läs hela artikeln i Värmlandsbygdens papperstidning den 14 maj 2021
Försäljningsställen (lösnummer)
Helårsprenumeration – 50 nummer per år.

ANNONS:

Gul varning i Värmland – ovädret Karl-Heinz drar in

publicerad Igår 11:12
– Av Redaktionen

Skyfall väntas i östra Värmland under tisdagen när ovädret Karl-Heinz rör sig norrut.

SMHI har utfärdat en gul varning och varnar för upp till 30 millimeter regn, översvämningar och trafikproblem. Varningen gäller mellan klockan 08.00 och 18.00.

Bil i diket – förare misstänks för rattfylleri

publicerad 28 juli 2025
– Av Redaktionen

En bil körde i diket vid Ilandarondellen – föraren sprang från platsen men greps av polis.

En personbil körde i diket vid Ilandarondellen på riksväg 62 strax efter klockan 18 på måndagen. Föraren sprang från platsen men kunde senare lokaliseras av polis, rapporterar NWT.

Polisen tog provtagning på mannen som sedan ledde till misstanke om rattfylleri alternativt ringa narkotikabrott, enligt Torbjörn Roos, vakthavande befäl vid polisen i region Bergslagen.

Ingen person ska ha skadats i olyckan.

Inga drunkningsolyckor i Värmland i juli

uppdaterad 28 juli 2025 publicerad 27 juli 2025
– Av Redaktionen

Trots att Sverige har haft en drunkning per dag i juli sticker Värmland ut – utan ett enda olycksrelaterat drunkningstillbud under månaden.

Värmland är ett av få län som hittills klarat juli utan rapporterade drunkningsolyckor. I kontrast visar nationell statistik på ett dödsfall om dagen under samma period.

Enligt Svenska Livräddningssällskapet i Värmland beror den positiva utvecklingen på förebyggande insatser – som simundervisning i unga år och säkra badmiljöer. I Karlstad finns till exempel certifierade badplatser med livräddningsutrustning och koordinatstolpar för snabb hjälp vid larm.

Vatten är inte farligt, det är okunskapen som är farlig, säger Göran Karlsson, ordförande för Svenska Livräddningssällskapet i Värmland, till NWT.

Under juni rapporterades två drunkningsolyckor i länet, en i Kristinehamn och en i Arvika. Nu hoppas Karlsson på en fortsatt olycksfri sommar och betonar vikten av vaksamhet: att följa väder, badvakta barn, simma längs strand och använda flytväst.

Badklåda rapporterad på flera badplatser

publicerad 25 juli 2025
– Av Redaktionen
Räggårdsviken är ett av de drabbade områdena.

Flera badplatser i Karlstad och Hammarö har drabbats av badklåda. Parasiten orsakar klåda men är inte farlig.

Bekräftade fall har noterats vid bland annat Bomstadbaden, Örsholmen, Räggårdsviken och Mörudden. Badklådan orsakas av cerkarier – mikroskopiska larver som tillfälligt angriper människor. Parasiten kommer från fåglar och dör snabbt i huden, men kan ge kraftig klåda.

– Det vill man ju inte ha, det är inte så himla skönt med klåda på kroppen, säger badgästen Vide Gunnarson Bohlin till SVT.