ANNONS:

Värmländska stortrivs i Skara

Uppdaterad 22 mars 2022, Publicerad 7 maj 2021
– Av Dennis Johansson
4 min läsning

SPORT (VB)

Drömmen var att ta en plats i laget och få spela elithandboll på högsta nivån i landet.
Därför var det lockande när SHE-laget Skara hörde av sig.
– Att vi skulle nå SM-semifinal fanns inte med bland de mål jag hade, berättar Linnea Sundholm, 23.

ANNONS:

I måndags tog en enastående framgångssaga slut när Skuru vann den fjärde SM-semifinalen och därmed semifinalserien med sammanlagt 1–3.
Skara som aldrig tidigare hade varit i SM-slutspel tog sig hela vägen till semifinal och störde där ett av landets tyngsta motstånd i fyra tuffa matcher.
– Vi var nära, konstaterade Linnea när Värmlandsbygden ringde upp henne dagen efter.
– Det hade varit enklare att känna att de var bättre än oss om vi hade förlorat alla matcherna med tio mål, men nu var vi hela tiden med i matcherna.
Med distans till måndagens respass ur SM-slutspelet vet Linnea att hon kommer vara stolt över sin och lagets insats under säsongen.
Men dagen efter, då var det svårt att vara en trevlig kaffemaskinförsäljare.
– Efter matchen var det många som fällde tårar och var besvikna i omklädningsrummet. Och i dag (läs: i tisdags) känns det bara tomt.
Från Karlstadsklubben Hellton gick både Linnea Sundholm och Ida Holm, 24, båda från Forshaga till Skara HF. Med sig hade de även målvakten Amanda Mouchard, 25.
– Min inställning var att komma in i laget och lära mig. Men jag fick mycket mer speltid än jag hade förväntat mig, säger Linnea som kom femma i den interna skytteligan med sina 44 seriemål, en placering bättre än Ida Holm som svarade för 38 mål.
När vi under samtalet kommer in på att både hon och Ida är uppvuxna i Forshaga skiner Linnea upp. Hon stortrivs hemma i Värmland och går gärna en frisbeegolf-fight med sin pappa.
– Han är grymt bra så det är svårt att vinna, säger hon och skrattar.
Linnea tog även under samtalet reda på varifrån hon har sina tyska rötter, då hon berättade att hon till en fjärdedel var tyska i blodet - men inte hade en aning om var i Tyskland hennes familj bott.
– Jag sms:ade mamma under vårt samtal och fick svar direkt. Vi kommer från Georgensgmünd (VB:s anm: cirka 6 700 invånare) som är en kommun i förbundslandet Bayern, säger Linnea glad över sin nya upptäckt ur sitt förflutna.
Både hon och Ida var unga och barn när de tog steget från Forshaga HF till IF Hellton, så flytten till Skara var på sätt och vis första gången de bytte förening.
– Visst var det lite läskigt med en ny stad och ett nytt lag, men det har gått superbra. Jag bor i en egen lägenhet och Ida har under året bott tillsammans med danskor på ett kollektiv som föreningen har till sitt förfogande.
Linnea jobbar på dagarna men andas och lever handboll, en dröm. När hon får en ledig tid brukar hon spela paddel, golf eller frisbeegolf.
– Min dröm är att bli seriens bästa högersexa och därmed även ta en plats i landslaget, säger hon och tillägger:
– För att nå dit behöver jag förbättra min ork/kondition och bli mer säker i mina lägen.
Efter den här veckan får spelarna och ledarna i Skara HF lite ledigt innan de i slutet av maj till och med midsommar kommer försäsongsträna för att sen vara hellediga i juli.
– När matcherna kommer igång igen hoppas vi på publik och gärna besök från Värmland. Då kan jag tipsa om jättegoda hamburgare på ”Munken”, Icas bistro, som inte är så långt ifrån sporthallen.
Så enligt Linnea har Skara inte så mycket förutom handbollen, men de har ”Munken”, en domkyrka och sommarland då så klart.
Vilka Skuru kommer få möta i SM-final avgörs i kväll när Sävehof tar emot H65 Höör i en femte och direkt avgörande semifinalmatch.

DENNIS JOHANSSON
dennis.johansson@vby.se

Bildtext: Före elitsatsningen med flytt till Skara HF var Linnea Sundholm en av Helltons viktigaste spelare i allsvenskan. Foto: PRIVAT/ARKIV

Värmlandsbygdens papperstidning den 7 maj 2021
Försäljningsställen (lösnummer)
Helårsprenumeration – 50 nummer per år.

ANNONS:

Nya uppgifter i utredningen – spår hittade på Gubbholmen

Publicerad 16 oktober 2025
– Av Redaktionen
Kvinnan hittades på Gubbholmen.
1 min läsning

Efter att en 25-årig kvinna hittades död på Gubbholmen i måndags arbetar polisen nu vidare med utredningen. Spår från platsen ska analyseras och en obduktion genomförs under onsdagen.

Polisen har nu bekräftat att de hittat spår på platsen där kvinnan hittades. Han vill dock inte gå in på vad det är för typ av spår, för att inte färga utredningen.

ANNONS:

Ett viktigt steg i utredningen sker under onsdagen när en obduktion är planerad att genomföras. Resultatet väntas ge polisen fler svar om vad som hänt kvinnan.

Vi inväntar nu obduktionen innan vi kan ge mer information och vi tror att vi har en preliminär bedömning i slutet av veckan, säger polisens presstalesperson Gabriel Henning till NWT.

Polisen larmar: Kokain ner till 13-åringar i Värmland

Publicerad 14 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Allt yngre ungdomar i norra Värmland börjar använda tunga droger som kokain direkt, utan den traditionella "trappan" via alkohol och cannabis. Polisen ser nu tendenser till debutåldrar så låga som 13–14 år och uppmanar föräldrar att vara extra uppmärksamma.

Polisen i norra Värmland slår larm om en oroande utveckling där tunga droger når allt yngre användare. Det klassiska mönstret där alkohol fungerar som inkörsport till cannabis och därefter tyngre droger håller på att brytas bland unga förstagångsanvändare.

ANNONS:

Det är vanligare numera att det finns ungdomar som går på de tyngre drogerna direkt i så ung ålder som 13–14 år. Men därmed inte sagt att det skulle flöda kokain bland 13–14-åringar, säger Morgan Olsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef inom LPO Torsby till NWT.

Situationen omfattar hela lokalpolisområdet med Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner. Vidare pekar Olsson på hur dagens digitaliserade samhälle har underlättat tillgången till illegala substanser.

I dagens samhälle får de nog nästan tag på vad man vill. Vi har ju mycket via internet, kontakter och allt sånt. Vi har haft ett antal ärenden i modern tid där det beställts och så kommer narkotikan med post, säger han.

Misstänkt mord i Karlstad

Publicerad 13 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En person har hittats död utomhus på Gubbholmen i Karlstad under natten till måndag. Polisen har inlett en förundersökning om mord då dödsorsaken är oklar.

Det var under natten mot måndag som larmet kom om en död person på Gubbholmen i Karlstad. Polisen ryckte ut till platsen och konstaterade att en person hade avlidit utomhus under oklara omständigheter.

ANNONS:

Vi tror oss veta vem den avlidne är och de anhöriga till den personen är underrättade, säger Lars Hedelin, presstalesperson på Polisregion Bergslagen, till SVT.

På grund av osäkerheten kring vad som lett till dödsfallet har polisen valt att rubricera händelsen som mord. Området har spärrats av och kriminaltekniker har genomfört undersökningar på platsen under både natten och morgontimmarna.

Busskortet höjs med två procent

Publicerad 11 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Från den 14 december höjs biljettpriserna i kollektivtrafiken med två procent. Samtidigt introduceras ett nytt halvårskort som svar på ökad efterfrågan efter pandemin.

Kollektivtrafiknämnden klubbar nästa vecka beslut om att höja busspriserna med två procent från den 14 december 2025. Höjningen väntas ge cirka sex miljoner kronor i ökade intäkter.

ANNONS:

Ett nytt halvårskort införs samtidigt som svar på ökad efterfrågan.

Det har varit ganska eftertraktat. Resemönstret har förändrats en hel del efter pandemin. På sommaren cyklar man och går mer och jobbar hemifrån en hel del. Då har efterfrågan på att köpa ett halvårskort ökat, säger Elisabeth Björk till NWT.

Sommarlovsbiljetten för barn och unga blir också kvar efter att ha lockat omkring en halv miljon resor förra sommaren.

Björk betonar att ambitionen är att undvika stora prishöjningar framöver.