ANNONS:

Vägen till politisk framgång

Uppdaterad 5 juli 2019, Publicerad 5 juli 2019
– Av Dennis Johansson
3 min läsning

CENTERSPALTEN (VB)

Miljöpolitik är vägen till politisk framgång. I alla fall i Tyskland. Det talas till och med om att posten som förbundskansler kan vara inom räckhåll för Die Grünen, motsvarigheten till svenska Miljöpartiet.

ANNONS:

I samma takt som det tyska miljöpartiet anpassat sig till väljarna, har väljarna anslutit till partiet. Det är dock inte hela sanningen. För det är knappast förvånansvärt att De Grönas politik ligger i linje med väljarnas. Under några års tid har som bekant en klimatdebatt rasat på allt snabbare. Tack vare Greta Thunberg har den tilltagit ännu mer under det senaste året. Die Grünen har därför gått från att vara ett ytterst radikalt parti, till att anses normalt. 
Att inte lyckas dra till sig nya väljare i det nya politiska landskapet, är i princip omöjligt. Bland de miljöfrågor de tyska miljöpartisterna burit runt på i åratal, märks inte minst körförbud för äldre dieselbilar. Runtom i tyska städer har debatterna pågått och förbud även genomförts. Den så kallade dieselgate, banade vägen för att kunna släppa fram en restriktivare politik gällande klimat och miljö. Utsläppen är fortfarande på så kritiska nivåer i flera tyska städer, att skärpta lagar dessutom fortfarande kan komma att genomföras. Vi bör i sammanhanget komma ihåg att detta sker i ett land där bilindustrin länge kunnat vara med och sätta den politiska agendan. Utan egentligt politiskt motstånd i miljö- och klimatpolitiken, har De Gröna kunnat växa kontinuerligt. 
Hur långt kan De Gröna växa? Det är en fråga som allt fler miljöpartister börjat ställa sig. Och inte utan anledning. Nu talas det till och med om att förbundskanslerposten kan hägra. Europaparlamentsvalet gav en tydlig försmak av något partiet inte riktigt är vana vid – ett omfattande väljarstöd. Ett av de tydligaste exemplen är München, en traditionellt sett högborg för konservativ politik i form av väljarstöd för CSU eller CDU. Nära på var tredje väljare valde där att lägga sin röst på De Gröna istället. I vissa väljardistrikt i Berlin hamnade väljarstödet på över 30 procent. Stora delar av omvärlden fortsätter att efterfråga, till och med kräva, politiska lösningar för att motverka klimatförändringarna. Medborgare demonstrerar i hela världen mot slapphänta makthavare och rent av, misslyckad klimatpolitik. Att inte lyckas fånga dessa väljare, vore med tanke på De Grönas unika position på den politiska kartan – ett smärre nederlag.
Oavsett hur nära förbundskanslerposten känns i nuläget, finns det också de som påstår att klimatpolitik endast spelar på människors rädsla. Och att De Grönas framgång därför enbart håller i sig så länge klimatdebatten pågår på samma nivå. I gamla Östtyskland möter man massivt motstånd. Att vilja stoppa kolkraften påverkar tusentals jobb och anhöriga. AfD spelar istället på denna sida rädslan. De Grönas fortsatta framgång är därför högst oviss.

MATHIAS GRIMPE (C)

Publicerades i Värmlandsbygdens papperstidning den 5 juli 2019
Försäljningsställen (lösnummer)
Prenumerationserbjudande

ANNONS:

Frosthalka på E18

Uppdaterad Igår kl 14:53, Publicerad Igår 11:19
– Av Redaktionen
1 min läsning

En bil körde av E18 vid Linnebäck utanför Kristinehamn under måndagsmorgonen. Frosthalka rapporteras på flera håll i Värmland efter nattens låga temperaturer.

Vid 06.15-tiden halkade en bil av vägen vid Linnebäck i riktning mot Karlskoga. Temperaturen ligger nära nollstrecket och frosthalka varnas det för på flera platser i länet. Vid 06.45 rapporterades halka även på E18 i Grums och blixthalka på väg 26 mellan Kristinehamn och Storfors.

ANNONS:

Ha koll på vädret, var god ute i god tid, planera din körning och stressa inte. Nu börjar graderna krypa neråt. Ha koll på när det är dags att byta till vinterdäck så att det inte blir långa köer som det brukar bli, säger Gabriel Henning, polisens presstalesperson i region Bergslagen, till NWT.

Polisen larmar: Kokain ner till 13-åringar i Värmland

Publicerad 14 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Allt yngre ungdomar i norra Värmland börjar använda tunga droger som kokain direkt, utan den traditionella "trappan" via alkohol och cannabis. Polisen ser nu tendenser till debutåldrar så låga som 13–14 år och uppmanar föräldrar att vara extra uppmärksamma.

Polisen i norra Värmland slår larm om en oroande utveckling där tunga droger når allt yngre användare. Det klassiska mönstret där alkohol fungerar som inkörsport till cannabis och därefter tyngre droger håller på att brytas bland unga förstagångsanvändare.

ANNONS:

Det är vanligare numera att det finns ungdomar som går på de tyngre drogerna direkt i så ung ålder som 13–14 år. Men därmed inte sagt att det skulle flöda kokain bland 13–14-åringar, säger Morgan Olsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef inom LPO Torsby till NWT.

Situationen omfattar hela lokalpolisområdet med Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner. Vidare pekar Olsson på hur dagens digitaliserade samhälle har underlättat tillgången till illegala substanser.

I dagens samhälle får de nog nästan tag på vad man vill. Vi har ju mycket via internet, kontakter och allt sånt. Vi har haft ett antal ärenden i modern tid där det beställts och så kommer narkotikan med post, säger han.

Misstänkt mord i Karlstad

Publicerad 13 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En person har hittats död utomhus på Gubbholmen i Karlstad under natten till måndag. Polisen har inlett en förundersökning om mord då dödsorsaken är oklar.

Det var under natten mot måndag som larmet kom om en död person på Gubbholmen i Karlstad. Polisen ryckte ut till platsen och konstaterade att en person hade avlidit utomhus under oklara omständigheter.

ANNONS:

Vi tror oss veta vem den avlidne är och de anhöriga till den personen är underrättade, säger Lars Hedelin, presstalesperson på Polisregion Bergslagen, till SVT.

På grund av osäkerheten kring vad som lett till dödsfallet har polisen valt att rubricera händelsen som mord. Området har spärrats av och kriminaltekniker har genomfört undersökningar på platsen under både natten och morgontimmarna.

Busskortet höjs med två procent

Publicerad 11 oktober 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Från den 14 december höjs biljettpriserna i kollektivtrafiken med två procent. Samtidigt introduceras ett nytt halvårskort som svar på ökad efterfrågan efter pandemin.

Kollektivtrafiknämnden klubbar nästa vecka beslut om att höja busspriserna med två procent från den 14 december 2025. Höjningen väntas ge cirka sex miljoner kronor i ökade intäkter.

ANNONS:

Ett nytt halvårskort införs samtidigt som svar på ökad efterfrågan.

Det har varit ganska eftertraktat. Resemönstret har förändrats en hel del efter pandemin. På sommaren cyklar man och går mer och jobbar hemifrån en hel del. Då har efterfrågan på att köpa ett halvårskort ökat, säger Elisabeth Björk till NWT.

Sommarlovsbiljetten för barn och unga blir också kvar efter att ha lockat omkring en halv miljon resor förra sommaren.

Björk betonar att ambitionen är att undvika stora prishöjningar framöver.