måndag 12 maj 2025
ANNONS:

Värmlandsbygdens nya ägare

publicerad 17 april 2019
– Av Värmlandsbygden

Chefredaktör Dennis Johansson Hall tar över

Tidigare ägaren Gunilla Norlén och nya ägaren av tidningen Värmlandsbygden skakade hand efter affären. Bild: ANETTE JOHANSSON HALL

Värmland

I tisdags blev det klart. Värmlandsbygden fick ny ägare. Senaste årets chefredaktör och ansvarig utgivare Dennis Johansson Hall köpte 100 procent av aktierna i Länstidningen Värmlandsbygden AB av tidigare ägaren Gunilla Norlén.

– Det känns bra. Jag har stort förtroende för Dennis och tror att han är rätt man att driva tidningen framåt, säger Gunilla Norlén. Dennis Johansson Hall är också nöjd med affären.
– Jag är tacksam för att ha fått förtroendet och frågan. Jag brinner för och tror på den här tidningen, säger han. Tidningen har under nio års tid ägts och drivits av Gunilla Norlén som också äger och driver Länstidningen Östergötland.

– När jag köpte tidningen 2010 såg jag en utvecklingspotential. Tidningen behövdes göras om och vi använde oss av det som fungerat i Östergötland som att ge varje kommun en egen sida och bygga upp ett bra kontaktnät med lokala frilansare, berättar hon.
Konceptet har fungerat och tidningen har gått från en tynande tillvaro till en produkt med aktuellt och rikligt material från alla delar av Värmland. Vid den senaste TS-mätningen var Värmlandsbygden den enda tidningen i länet som visade på en ökning av antalet läsare. I dag har tidningen en upplaga på 2 200 exemplar men Gunilla tror att den har förutsättningar att växa ytterligare.

– Landsbygden är värd att uppmärksammas och det tror jag gör att den här tidningen kan utvecklas hur mycket som helst, säger hon. Förklaringen till att hon inte gör det själv utan säljer tidningen hon tror på är enkel.
– Jag fyller 75 år snart. Jag tror det är anledning nog, säger hon och skrattar. Länstidningen Östergötland tänker hon fortsätta äga och driva.

För Värmlandsbygdens läsare väntar inga dramatiska förändringar. – Till att börja med blir det sparsamt med förändringar. Läsarna ska känna igen sig och vi kommer att ha samma upplägg med kommunsidor. Det som kanske märks tydligast är att bilagan Jordbrukaren försvinner men vi har börjat fundera på någon form av egna bilagor framöver, berättar Dennis. Köpesumman däremot vill ingen av dem prata närmare om.
– Den är hemlig, säger Gunilla Norlén och får snabbt medhåll av Dennis Johansson Hall.

Text: BRITTA NYBERG

ANNONS:

Två misstänkta i Karlstad – utreds för mordförberedelser

publicerad 6 maj 2025
– Av Redaktionen

En man med gängkopplingar och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för att ha planerat ett mord i Karlstad under valborgshelgen.

Mannen har kopplingar till Bandidos och misstänks för förberedelse till mord, medan kvinnan misstänks för att ha medverkat. Hon greps den 1 maj och häktades i helgen, rapporterar SVT.

Mannen greps två dagar senare och sitter nu frihetsberövad i väntan på tisdagens häktningsförhandling i Värmlands tingsrätt. Båda misstänks på sannolika skäl – den högre misstankegraden – men nekar till brott.

Åklagarna är i nuläget förtegna om vad utredningen rör sig om.

Värmland bland topplänen för hundraåringar – kraftig ökning på fem år

publicerad 22 april 2025
– Av Redaktionen

Allt fler svenskar blir 100 år – och Värmland tillhör de län där ökningen varit som störst. Mellan 2020 och 2024 ökade antalet hundraåringar i länet med 6,3 procent, enligt ny statistik från SCB.

Totalt har gruppen hundraåringar i Sverige ökat med 20 procent de senaste fem åren. Värmland placerar sig bland de fem län med störst ökning, tillsammans med bland andra Dalarna och Östergötland.

Ökningen hänger ihop med att vi fått bättre sjukvård och mer kunskap om vad som är skadligt, exempelvis rökning, säger Peter Nordström, professor i geriatrik vid Akademiska sjukhuset till SVT.

Bland dem som nyligen fyllt 100 år finns Ingrid Hollvaster från Uppsala. Hon tar sin ålder med ro.

Det är inget märkvärdigt, men man måste sköta sig, säger hon.

Totalt ökade antalet 100-åringar i 16 av landets 21 län under perioden. Förutom Värmland låg även Gävleborg, Jönköping och Skåne högt i statistiken.

Forskare skapar unik hjärnkarta med hjälp av mus och filmklipp

publicerad 17 april 2025
– Av Redaktionen

Med hjälp av en mus som fick titta på olika filmklipp, från bland annat The Matrix, har forskare skapat den största funktionella 3D-kartan över en del av en däggdjurshjärna någonsin. Den högupplösta kartan innehåller mer än 200 000 hjärnceller.

Tankar, känslor, tal och rörelser styrs av neuroner i hjärnan som skickar signaler via axoner, dendriter och synapser. Men hur nätverk av nervceller samverkar – och hur störningar i dessa kopplingar kan bidra till sjukdomar som Alzheimers eller autism – är ännu inte fullständigt kartlagt.

Du kan ställa upp tusen hypoteser om hur hjärncellerna kan göra sitt jobb, men du kan inte testa hypoteserna om du inte vet det kanske mest grundläggande – hur cellerna är kopplade till varandra, säger Clay Reid, forskare vid Allen Institute, till CBC.

I ett nytt projekt, som presenteras i totalt åtta studier av ett globalt team med över 150 forskare, vill man ta ännu ett steg framåt i hjärnforskningen genom att kartlägga delar av en mushjärna. Under två timmar fick musen titta på olika klipp från filmer, bland annat från The Matrix, och sedan lyckades forskare kartlägga celler i en kubikmillimeter av musens hjärnvävnad och genom det skapa en högupplöst 3D-karta. Den innehåller över 200 000 hjärnceller, varav omkring 82 000 är neuroner.

Den tidigare mest detaljerade kartan över en människohjärna innehåller 16 000 neuroner.

Som att titta på ”nattens stjärnor”

Den nya kartan fångar också aktiviteten hos tiotusentals nervceller som avfyrar signaler och interagerar med varandra för att bearbeta visuell information. Resultaten ”är verkligen fantastiskt vackra”, säger Forrest Collman, neurovetare vid Allen Institute, som är medförfattare till studien.

När man tittar på det får man verkligen en känsla av vördnad inför komplexiteten i hjärnan som är väldigt lik den när man tittar upp på nattens stjärnor, säger han till Nature.

Forskarna kallar projektet ett nytt grundläggande steg inom hjärnforskningen och tror att tekniken som utvecklats kan bli användbar för att identifiera störningar i hjärnan. Nästa steg är att kartlägga en hel mushjärna.

Den teknik som utvecklats i det här projektet kommer att ge oss vår första chans att verkligen identifiera någon form av onormalt mönster av konnektivitet som ger upphov till en störning, säger Sebastian Seung, neurovetare och datavetare från Princeton, en av studiens ledande forskare.

Varg simmade mot fiskare i Bysjön

publicerad 9 april 2025
– Av Redaktionen

När Marcus Norman var ute på en lugn fisketur i Bysjön fick han plötsligt oväntat sällskap – av en simmande varg.

Händelsen, som inträffade vid Södra By utanför Åmotfors under måndagen, fångades på film.

Man kommer antagligen aldrig få vara med om det igen, säger Marcus Norman till SVT.

Det var när han fick syn på vargen på land som situationen tog en oväntad vändning. Djuret gick ner i vattnet och började simma – rakt mot båten.

Mötet blev kort, men minnesvärt – och nu sprids Marcus filmklipp i sociala medier.

Sök

NYHETER

HÄLSA & MÅ BRA

SOCIALA MEDIER

Ta del av vårt nyhetsbrev!

© Värmlandsbygden 2025.