ANNONS:

Peter klättrar för klimatet

publicerad 11 april 2019
– Av Bo Bäckman
1 min läsning

Besteg 82 alptoppar för att uppmärksamma klimatförändringarna

Tillsammans med sin klätterkompis, amerikanen Danny Uhlmann, inledde Peter Sandahl projektet Climb For Climate den 5 maj förra året för att uppmärksamma klimatförändringarna.

KARLSTAD (VB)

Peter Sandahl såg hur glaciärerna i alperna smälte från år till år. För att uppmärksamma klimatförändringarna bestämde han sig för att starta projektet Climb For Climate och bestiga de 82 alptoppar i Alperna som når över 4 000 meter. Ett rekord som avslutades med en tappad isyxa och två bergsklättrare som grät på den 72:a toppen.

Text och bild: EVALENA HEINERED 

ANNONS:
ANNONS:

Stor vattenläcka stoppade vattenförsörjningen i Karlstad och Hammarö

publicerad Igår 12:04
– Av Redaktionen
Vattnet kan vara missfärgat efter vattenläckan.
1 min läsning

En omfattande vattenläcka på fredagsmorgonen orsakade problem med vattenförsörjningen för hela Karlstad och Hammarö kommun.

Läckan, som uppstod i en gammal vattenledning i Klarälven, upptäcktes tidigt på morgonen och ledde till kraftigt sänkt vattentryck i de drabbade områdena.

ANNONS:

Vid 10-tiden hade kommunens tekniker lyckats koppla bort den trasiga ledningen, vilket gjorde att vattentrycket snabbt återgick till normala nivåer och vattenförsörjningen återställdes.

Det är en gammal ledning som har spruckit. Vi har nu kopplat bort ledningen och nu ska att trycket stiga till normala nivåer igen. Stort tack till flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade oss som såg läckan från sin bostad, säger Pär Ungerberg, enhetschef ledningsnät VA, i ett pressmeddelande.

Kommunen tackar flera uppmärksamma Karlstadsbor som kontaktade myndigheterna efter att ha observerat läckan från sina bostäder, vilket hjälpte till att snabbt lokalisera problemet.

Vattnet är nu tillbaka för boenden i kommunerna. Missfärgningar av vattnet kan förekomma, vilket vanligen beror på att avlagringar lossnat från ledningarna. Det är inte hälsofarligt, men kommunen rekommenderar att man spolar kall vatten tills det är klart innan man använder det till matlagning och dryck.

Vittvätt kan också missfärgas.

Björnjakten avlyst i Värmland

publicerad 21 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Årets licensjakt på björn i Värmlands län avbröts redan på premiärmorgonen den 21 augusti, efter att en björnhona fälldes.

Enligt jakttillståndet fick maximalt tre björnar fällas i länet under årets jakt, varav högst en hona. När den tillåtna björnhonan sköts på första dagen var jakten därmed över, rapporterar Svensk Jakt.

ANNONS:

Totalt fälldes två björnar under den korta jakten – förutom honan även en hane. De båda djuren sköts av olika jaktlag på platser öster om Likenäs respektive nära Medskogen, några kilometer från norska gränsen.

Detta är andra året i rad som björnjakten i Värmland måste avslutas redan på öppningsdagen på grund av att kvotgränsen för honor nåtts omedelbart.

Licensjakten på björn är strikt reglerad för att säkerställa en hållbar björnstam, med särskilda begränsningar för antalet honor som får fällas eftersom de är avgörande för artens fortbestånd.

23-åring gripen på Arlanda efter flykt – misstänks för skjutning på Skutberget

publicerad 19 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Ytterligare en 23-årig man åtalas för den brutala skjutningen på Skutberget i Karlstad där en 20-åring kidnappades, torterats och skjutits. 

Mannen greps i april på Arlanda flygplats efter att ha varit på flykt i nästan ett år efter att han anhållits i sin utevaro i juli 2024. Enligt uppgifter till NWT har han befunnit sig i Marocko och Egypten.

ANNONS:

Det var i februari 2024 som polisen fick larm om skjutningen på Skutberget i Karlstad. En man i 20-årsåldern hade kidnappats och misshandlats under ”tortyrliknande former” innan han sköts med fyra skott – tre i buken och ett i huvudet. Trots skadorna lyckades offret fly, söka hjälp på ett närliggande campingområde och överlevde.

Fyra unga män har redan dömts för brottet, bland annat en 20-årig man, till mellan fyra och 18 års fängelse. Ytterligare en man, som uppges vara huvudmannen bakom dådet, är fortfarande häktad i sin utevaro misstänkt för anstiftan till mord.

23-åringen åtalas nu vid Värmlands tingsrätt.

Åttaåring spelade bort 25 000 kronor på Roblox

publicerad 18 augusti 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

En värmländsk familj har drabbats när deras åttaårige son spenderade 25 000 kronor på spelappar utan föräldrarnas vetskap. Pojken lyckades kringgå säkerhetsåtgärderna genom att ljuga om sin ålder och registrera sig som vuxen.

Åttaåringen hade tidigare haft ett barnkonto där alla köp krävde pappans godkännande. Men genom att öppna ett nytt konto kunde han göra 14 köp på 695 kronor styck på bara en dag i appen Roblox.

ANNONS:

Jag anser att det är tydligt att min son ljugit om sin ålder och gjort ej godkända köp till en väldigt stor summa, säger pappan till NWT.

Trots att köpen gjordes av en minderårig har familjen fått avslag från Apple vid två tillfällen. Från Roblox har de inte fått något svar alls.

Fallet är inte unikt – förra veckan rapporterade Aftonbladet om ett tolv år gammalt barn som gjorde 331 köp för 60 000 kronor på liknande spelappar.