ANNONS:

Snygga skålar för snygga hem

publicerad 11 januari 2019
– Av Värmlandsbygden
1 min läsning

Bort med fula matplatser för inredningsmedvetna djurägare

Alva Opheim, Philippa Skogsman och Malin Mohlin driver Foodstation UF. En förbipasserande hund fick kontrollera produkterna.

säffle (vb)

Är du ute efter en matskål till hunden eller katten men tycker att det ser trist och tråkigt ut med en ful skål på golvet? Då ska du titta in hos eleverna på Foodstation UF på Lillerudsgymnasiet som utvecklar snygga inredningsdetaljer och matskålar i ett. De läster alla tre tredje…

Text och bild: MARI NÄLSÉN

ANNONS:
ANNONS:

ICA-butiker stänger tidigt på lördag

publicerad Idag 13:39
– Av Redaktionen
1 min läsning

Både ICA Maxi i Karlstad och ICA Kvantum i Säffle håller personalfest på lördagen. För att alla medarbetare ska kunna delta stänger butikerna tidigare än vanligt.

Festen är en tradition för att uppskatta både fast anställda och sommarvikarierna efter en intensiv säsong. Att båda butikerna råkar ha fest samma dag ärdock en slump, enligt Stefan Källvik, VD för ICA Kvantum i Säffle.

ANNONS:

Det är bara ett lyckat sammanträffande! Så det är ingen stor baluns det handlar om utan vi firar bara lokalt, säger han till NWT.

Kunderna har reagerat positivt på beskedet om den tidigare stängningen. Redan under veckan märks förväntningarna i personalrummen.

Det märks att det är något på gång och det börjar redan bli högt i tak. det här kommer att bli jätteroligt, säger han.

Klarälven restaureras sten för sten för laxens skull

publicerad 7 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Tonvis med grus och sten läggs ut i norra Klarälven för att återställa laxens naturliga lekområden. Restaureringen som startade 2021 fortsätter längs en 25 kilometer lång sträcka mellan Höljes och Sysslebäck.

Arbetet ingår i bevarandeplanen för Natura 2000-området ”Klarälven, övre delen”. Genom att återskapa naturliga bottenmiljöer med rätt grus och stenstrukturer får laxen tillbaka sina lekplatser.

ANNONS:

Laxen är en paraplyart och den är utpekad i Natura området men det ska gynna alla organismerna i ekosystemet, säger länsstyrelsens projektledare Pär Gustafsson till SVT.

Den kraftiga rensning som gjordes av älvbottnen, framförallt efter andra världskriget, förstörde laxens naturliga miljöer. Botten blev så slät att man kunde gå över älven utan att snubbla, enligt Gustafsson.

Både flottningen och kraftverksbyggena längs älven har skadat den vilda laxen hårt. Nu hoppas man att restaureringen ska bidra till att beståndet åter kan växa.

Musikerprotest mot Spotify: ”Bye Bye Spotify”

publicerad 6 september 2025
– Av Redaktionen
Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot Spotify.
1 min läsning

Stefan Sundström och Nikke Ström har startat ett musikaliskt uppror mot strömningstjänsten Spotify och dess grundare Daniel Ek.

Duon har skapat protestlåten ”Bye Bye Spotify” som de framför på sin pågående turné. Låten riktar skarp kritik mot Ek för hans politiska donationer och affärsinvesteringar.

ANNONS:

Missnöjet grundar sig i Daniel Eks omfattande ekonomiska stöd till Donald Trump samt hans miljardinstvestering i vapenindustrin.

Vi, och många med oss, har ruttnat på det här, säger Nikke Ström till NWT.

Texten, skriven av Stefan Sundström till en sydafrikansk gruvarbetarsång, vänder sig direkt till Spotify-grundaren och kritiserar både de politiska donationerna och vapeninvesteringarna.

Mister York öppnar i Värmland

publicerad 4 september 2025
– Av Redaktionen
1 min läsning

Den svenska hamburgerkedjan Mister York tar steget in i Värmland när de den 2 oktober inviger sin nya restaurang i Töcksfors handelspark. Etableringen beräknas skapa mellan 30-40 nya arbetstillfällen i regionen.

Mister York grundades i Kalmar 2020 och har vuxit snabbt. Under 2025 planerar kedjan att öppna hela 15 nya restauranger, varav Töcksfors blir den första etableringen i Värmland. Restaurangen kommer att byggas på 260 kvadratmeter och erbjuda både restaurangservice och take-away.

ANNONS:

Äntligen kan vi annonsera att vi kommer till Töcksfors! Töcksfors handelspark är en populär destination som ligger vid väg E18 och är en välbesökt handelsplats både av lokalbefolkningen men även av norska såväl som svenska resenärer längs med vägarna, säger Gustav Haglund, VD och medgrundare av Mister York i ett pressmeddelande.